Çinli Wanda, Türkiye’ye Mar Yapı ortaklığıyla geliyor

Dunya Insaat - - Yatırım -

Çin Halk Cumhuriyeti'nin büyük ticari kuruluşlarından biri olan Dalian Wanda Group ile Türkiye'de geliştirdiği yenilikçi ve nitelikli projeleriyle tanınan Mar Yapı arasında şubat ayında imzalanan stratejik iş birliği anlaşması sonrasında, iki firma beş yıldızlı Wanda Vista İstanbul otelinin lansmanını gerçekleştirdi.

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, Wanda Group Başkan Yardımcısı Ning Qi Feng ve Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Konsolosu HuangSongfeng'in katılımlarıyla gerçekleşen lansmanda iki ülke arasındaki kültürel ve ticari ilişkileri geliştirecek yatırımın önemine değinildi. Çin'in tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırma projesi olan “Bir Kuşak Bir Yol” ile büyük bir yatırım planı açıkladığını hatırlatan Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, “Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 29 ülkenin lider düzeyinde katıldığı ‘Bir Kuşak Bir Yol' zirvesiyle Yeni İpek Yolu planını açıklayan Çin Halk Cumhuriyeti, bu projede Türkiye'yi çok özel bir noktada konumlandırıyor. Tarihi İpek Yolu üzerindeki en önemli şehirlerden biri olan İstanbul, Yeni İpek Yolu projesinde de bu değerli konumunu korumakta” dedi.

Wanda Group ile şubat ayında açıkladıkları stratejik iş birliğinin bu koşullarda çok daha anlamlı bir boyut kazandığına değinen Özkök, “Yılda yaklaşık 120 milyon Çinli seyahat ediyor ve bu rakam her sene artmakta. 2016 yılında sadece Wanda Group'un sahip olduğu seyahat acenteleri üzerinden yurt dışına çıkan Çinli sayısı 44 milyon. Türkiye'nin bu gelişen pazardan daha çok pay alması için Wanda Vista İstanbul atılan ilk somut adımlardan biri ve amacımız Wanda Hotels&Resorts ile yeni oteller hayata geçirmek. Bu yatırımlarla Çinli seyahat severler için kendilerini aynı zamanda evlerinde hissedebilecekleri bir destinasyon oluşturma hedefindeyiz” diye konuştu. İlk olarak Basın Ekspres Yolu'nda dünyanın en önemli tasarımcılarından Philippe Starck ile dünyanın sayılı otelcilik gruplarından biri olan Wanda Hotels&Resorts'u aynı kompleks içerisinde, “G” projesinde bir araya getirdiklerini aktaran Özkök, şu bilgileri verdi:

“İki kuleden oluşan kompleksin bir kulesinde Wanda'nın beş yıldızlı lüks otel markası Wanda Vista yer alacak. Kuledeki 320 dairede yine Wanda Vista Residences markasıyla Wanda tarafından işletilecek. WandaHotels&Resorts ilk yurt dışı yatırımını İstanbul'da hayata geçirirken biz de Mar Yapı olarak Çinli misafirlerimizi ağırlayarak ülke turizmine katkı sağlamaktan ve tüm paydaşlara kazandıracak bir projeyi yaratmaktan dolayı çok mutluyuz. Projemizle Çin Halk Cumhuriyeti ile geçmişten gelen kültürel bağlarımızın daha da güçleneceğine inanıyoruz. Yüzyıllar sonra, Çin'den başlayıp Avrupa'ya uzanan Baharat Yolu'nun duraklarından biri olan Basın Ekspres'te, yani Yeni İpek Yolu üzerinde yeniden Çinli dostlarımızı ağırlayacağız.”

Mar Yapı'nın 2006 yılından bu yana Münir Özkök liderliğinde gayrimenkul sektöründe devrim niteliğinde projeler gerçekleştiğini ifade eden Wanda Group Başkan Yardımcısı Ning Qi Feng, “Mar Yapı gibi prestijli bir firmayla çalışmaktan ve kendileriyle birlikte 150 lüks misafir odası ve süit içeren, yerel kültürel unsurlar ve Vista servisiyle donatılmış Wanda Vista İstanbul'u sunmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Bu ortaklığın, Wanda Hotel & Resorts'u, Çin'in saygın bir uluslararası lüks otel şirketi olma hedefine daha da yaklaştıran önemli bir adım olduğunu ifade eden Feng, “Bu projenin başarılı olacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesi, Modern İpek Yolu olarak dünyanın en geniş ticaret hattı olacak. Pekin'de düzenlenen forumda dünya liderleri bir araya geldi. Zirve boyunca Türkiye ve Çin'in ekonomik ve ticaret anlaşmalarıyla iş birliğimizi güçlendirmesi gündemdeydi. Wanda Group Başkanı Wang Jianlin de zirvede ‘Turizm Yatırımıyla Toplumlar arası Alışveriş ve Dostluğu İnşa Etmek' başlıklı bir konuşma yaptı. Kendisi turizmin kültürel ahengi güçlendirdiğine inanıyor. Antik çağlarda da Çinliler alışveriş yoluyla Çin kültürünü İpek Yolu üzerinden Batıya taşımışlardı. Bugün biz de Wanda Hotel ve Resort olarak markalarımız aracılığıyla Çin misafirperverliğini dünyaya yaymaktan gurur duyuyoruz” dedi. Wanda Hotels & Resort'un Wanda Reign, Wanda Vista, Wanda Realm ve Wanda Jin markaları altında Çin'de 104 oteli bulunduğunu ifade eden Feng, şu bilgileri verdi:

“Wanda Vista kaliteli servisle Doğunun cazibesini ve benzersiz yerel unsurları bir araya getirerek unutulmaz deneyimlere dönüştürmesiyle tanınmaktadır. Şu anda Çin'de 17 Wanda Vista oteli işletmekteyiz ve beş yıl içinde Çin dışında altı yeni Wanda Vista oteli açmayı planlamaktayız. Wanda Vista İstanbul, Wanda Hotels&Resort'un global pazarlardaki ilk markası olacak ve İstanbul'u dünyanın diğer birinci sınıf şehirleri Chicago, Los Angeles, London, Sydney ve Gold Coast izleyecek. Mar Yapı ile birlikte güçlü markamız ve kaynaklarımızla, Türkiye'nin en büyüleyici lüks oryantal oteli Wanda Vista İstanbul'u inşa edeceğimize inanıyoruz.”

Soldan sağa: Münir ÖZKÖK, Ning QI FENG ve Yusuf ARSLAN.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.