Bosch Elektrikli El aletleri,

Bu yılda 100 yeni ürün sunacak

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Bosch Elektrikli El Aletleri olarak, beş ayrı kategoride, profesyonel ve hobi amaçlı hafif hizmet kullanıcılarına yönelik ürünler sunduklarını ve ürün gamlarında yaklaşık 5 bin çeşit bulunduğunu belirten Bosch Elektrikli El Aletleri Ülke Satış Direktörü Metin Bayrak, ayrıca Sia ve Dremel markalarını da bünyelerinde pazara sunduklarını kaydetti. Her zaman pazar büyümesinin üstünde, çift haneli ve karlı büyüme hedeflediklerini belirten Bayrak, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkeler içinde Bosch Elektrikli El Aletleri'nin pazar payının en yüksek olduğu ülke, Türkiye” dedi. Bu yıl içerisinde yaptıkları yeniklerden bahseden Bayrak, “Bu sene de pazara 100'ün üzerinde yeni ürün çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun ilk adımını yılın ilk çeyrek döneminde lansmanını gerçekleştirdiğimiz 12 -18 volt aralığında, altı tane vidalama ve darbeli vidalama ürünlerimiz GSR/ GSB 120/140/180 Professional ile attık. Yine 2017'de öncelikle ‘Türk Lirası Tavsiye Edilen Fiyat Sistemi'ne geçiş yaptık. Geçmişte avro bazında fiyat listelerimiz bulunuyordu ve değişken kurların olduğu bir ortamda bu durum fiyat anlamında kafa karışıklığı yaratıyordu. Ayrıca bu yıl, müşteri kitlemize uyacak, kompakt, profesyonel seri bir ürün gamı ile yapı market kanalında satışa başladık” diye konuştu. Türkiye pazarının belirli bazı dinamiklere sahip olduğuna dikkat çeken Bayrak, sektörün en büyük sorununun ise bilgi eksikliği olduğunu vurguladı. Bayrak, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

Metin BAYRAK - Bosch Elektrikli El Aletleri hakkında bilgi verir misiniz?

BAYRAK: Bosch Grubu, dünyanın önde gelen hizmet ve servis tedarikçilerinden biridir. 2016 yılında grubumuzun toplam küresel satış geliri 73,1 milyar avro seviyesine yükselirken, Ar-Ge'ye 6,6 milyar avro yatırım yaptık. Bosch, elektrikli el aletleri iş kolunda, elektrikli el aletleri aksesuarları ve ölçme aletleri konusunda dünya lideri konumundadır. Bosch Elektrikli El Aletleri olarak, taşınabilir elektrikli el aletleri, tezgah üstü elektrikli el aletleri, aksesuarlar, bahçe aletleri ve ölçme aletleri olmak üzere beş ayrı kategoride, hem profesyonel (mavi) hem de hobi amaçlı hafif hizmet kullanıcılara (yeşil) yönelik ürünler sunuyoruz. Ürün gamımızda yaklaşık 5 bin çeşit ürün yer alıyor. Ayrıca bünyemizdeki Sia ve Dremel markalarını da pazara sunuyoruz. Bosch Elektrikli El Aletleri olarak, kendi firma bünyemizde uluslararası boyutta yaptığımız pazar araştırmalarında yıllardır en yüksek ‘ilk tercih' oranına sahip marka konumundayız. Dünyada ise Bosch'un en yüksek marka bilinirliği ve ilk tercih oranına sahip ülkesiyiz. Bu değerlere bakarak aktif olduğumuz her iş kolunda pazar lideri olduğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye, Bosch'un faaliyet gösterdiği her iş kolunda stratejik öneme sahip bir ülke olma özelliği taşıyor. Bosch, elektrikli el aletleri iş kolunda da Avrupa'nın en yüksek hacme sahip ülkelerinden biriyiz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkeler içinde Bosch Elektrikli El Aletleri'nin pazar payının en yüksek olduğu ülke, Türkiye. Bütün bunlar doğru

stratejik konumlamanın eseri. Şu anda hedeflediğimiz yerdeyiz ama her zaman en iyisi için çalışıyor ve ülkemizde pazarımızı genişletmeye, kullanıcılarımızın yaşamlarını kolaylaştıran teknolojiler üretmeye devam ediyoruz.

- Yakın zamanda piyasaya sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? BAYRAK: Bu sene de pazara 100'ün üzerinde yeni ürün çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun ilk adımını yılın ilk çeyrek döneminde lansmanını gerçekleştirdiğimiz 12 -18 volt aralığında, altı tane vidalama ve darbeli vidalama ürünlerimiz GSR/GSB 120/140/180 Professional ile attık. Bu ürünler o kadar optimal bir fiyat performans oranına sahip ki pazara girer girmez beklentilerimizin çok üzerinde bir başarı elde etti. Kullanıcılarımızdan aldığımız yorumlar da olumlu yönde oldu. Bunun haricinde özel geliştirilmiş titreşim sönümleme sistemi ve ani uç sıkışmalarını engelleyen kick-back stop özelliğine sahip olan GBH 2-28 Professional, sunduğu yüksek güvenlik sayesinde kullanıcılarımızdan olumlu geri bildirimler aldığımız bir diğer ürünümüz.

- Firmanızın odaklandığı projeler hakkında bilgi verir misiniz? BAYRAK: Bosch Elektrikli El Aletleri bölümü olarak her zaman pazar büyümesinin üstünde, çift haneli ve karlı büyümeyi hedefliyoruz. Kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıran ürün ve hizmetleri, stratejik partnerlerimiz vasıtasıyla hedef kitlemize ulaştırmayı ve bu sayede pazarımızı büyütmeyi amaçlıyoruz. Bosch Elektrikli El Aletleri olarak 2017 yılına ‘kullanıcıya sıfır mesafe' stratejimiz çerçevesinde önemli yeniliklerle girdik. Öncelikle ‘Türk Lirası Tavsiye Edilen Fiyat Sistemi'ne geçiş yaptık. Geçmişte avro bazında fiyat listelerimiz bulunuyordu ve değişken kurların olduğu bir ortamda bu durum fiyat anlamında kafa karışıklığı yaratıyordu. Örneğin, bir kullanıcımız sürekli kullandığı bir ürünü yeniden almak istediğinde farklı kurlardan kaynaklanan farklı fiyatlarla karşılaşabiliyordu. Bu yıl geçtiğimiz yeni sistem sayesinde bu karışıklık sona erdi. Ayrıca bu yıl, müşteri kitlemize uyacak, kompakt, profesyonel seri bir ürün gamı ile yapı market kanalında satışa başladık. Ayrıca Bosch Elektrikli El Aletleri, 2016'da tarihin en başarılı yıllarından birini yaşadı diyebiliriz. Tam 33 ülkede çift haneli büyüme rakamlarına ulaştık. Gelişmiş pazarlardan Avrupa genelinde yüzde 9, Kuzey Amerika'da yüzde 7 oranında büyüdük. Asya Pasifik, Hindistan ve Latin Amerika gibi pazarlarda da benzer büyüme elde ettik.

- Dünyada el aletleri sektörü nasıl bir gelişim gösteriyor? BAYRAK: Pazarı gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler diye ikiye ayıracak olursak; gelişmiş ülkelerde orta seviyede bir büyüme beklentisi var. Bu ülkelerde kullanıcı daha bilinçli; üst düzey ürünler, teknoloji, yenilik, iş güvenliği, verimlilik gibi konular çok önemli. Gelişmekte olan ülkelerde ise daha fiyat odaklı, daha çok orta segmentin ön plana çıkartıldığı bir yapı, gelişim söz konusu. Bosch, bu ülkelerde ciddi anlamda yatırım yapmaya çalışıyor. Piyasalarını iyi analiz edip onlara özel ürünler üretmeye çalışıyor. Önümüzdeki beş, on, belki çok daha fazla yıl sonra, nüfusun artması ve refah seviyesinin yükselmesiyle bu bölgelerde ciddi bir büyüme bekleniyor. Örneğin; Afrika çok büyük bir pazar ve burada hala birçok insan makinelerle yapılması gereken işleri elle yapıyor. Dolayısıyla çok ciddi bir potansiyel var.

- Türkiye, el aletleri üretiminde Avrupa’da kaçıcı sırada yer alıyor? BAYRAK: Türkiye pazarını üretimden daha çok satış konusunda değerlendirebiliriz. Türkiye, elektrikli el aletleri satışında, profesyonel ürün grubunda; Almanya, Fransa, Rusya ve İngiltere'den sonra Avrupa'da beşinci sırada bulunuyor. Bunun önemli bir başarı olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

- Sektöre yabancı sermayenin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yabancı ortakların varlığı sektör için neler getiriyor?

BAYRAK: Sektörde yıllardır faaliyet gösteren markaların yanı sıra Türkiye'nin potansiyeli ve pazarın endüstrileşmiş ülkelere göre daha cazip oluşu ilgiyi artıyor. Daha duyulmamış, küçük çaplı markaların ve girişimlerin de faaliyetleri var. Türkiye pazarı belli bazı dinamiklere sahip. Türk kullanıcısı, markaya ve aldığı hizmete ve uzun vadeli ilişkiye çok önem veriyor. Özellikle orta ölçekli ve büyük kullanıcılar, çok sık marka değiştiren bir yapıda değiller. Aldığı hizmete, servise ve uzun vadede satış sonrası hizmetleri gibi kriterlere bakıyorlar. Bu markaların bir avantajı. Bosch Elektrikli El Aletleri olarak yıllardan beri Türkiye'de bir standart oluşturmayı başardık. Yani ürünün satışından uygulama danışmanlığına ve ondan sonra satış sonrası hizmetlerine kadar müşterilerimize sunduğumuz bir standart var. Bunun da önemli bir tercih nedeni olduğunu belirtmek isterim.

- Sektörün sorunlarını belirterek, çözüm önerilerinizi açıklar mısınız? BAYRAK: Sektörümüzün en büyük sorunu aslında bilgi eksikliği. Sektörde bizim gibi birçok tedarikçi var. Ama sektör olarak baktığımız zaman hırdavat sektörünü, elektrikli el aletleri sektörünü, satıcılarını ve belki de kullanıcılarına kadar geniş bir perspektifte düşünmemiz gerekiyor. Burada bence en önemli şey bilgi... Bilginin ve uzmanlığın hem kullanıcıda hem de satıcıda artması gerekiyor. Diğer sorun ise finansal altyapının çok güçlü olmaması. Birçok firma az sermayeyle büyük iş yapmaya çalışıyor. Bu, birçok sektörde sorun olabilir. Diğer yandan sektörümüzde uzmanlık ve ustalık çok önemli. Ustalar, uzmanlar erken bir şekilde girişim kuruyorlar ve hemen kendi işini yapmaya çalışıyorlar. Sektörümüzde donanımlı, kalifiye ustaların yetişmesi önemli bir zaman alıyor. Dolayısıyla bu durum bizim için de bir dezavantaj yaratıyor. Bu sorunların çözümü için geniş bir bakış açısıyla bakmak gerekli.

59

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.