Stanley Black&Decker,

Yeni tesis ve satın almalarla büyüyecek

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Türkiye'deki yatırımlarını artıran Stanley Black&Decker, bu yıl yapacağı 25 milyon dolar yatırım ile yeni satış modeli ve kendi dağıtım ağıyla pazarda zirveye oynuyor. Firmanın 2017'de Türkiye el aletleri pazarına imzasını atmak istediğini söyleyen Stanley Black&Decker El Aletleri Pazarlama Müdürü Fırat Dokur, önümüzdeki dönemde organik ve satın alma stratejisiyle büyüme hedeflendiğini açıkladı. Türkiye'de gerek tesis kurulumu gerek satın alma anlamında projeler geliştirdiklerini vurgulayan Dokur, hem 2017 yılı hem de üç dönemde çift haneli büyüme planladıklarını ifade etti. Dokur, Türkiye'de dağıtım ve hizmet ağlarını genişleteceklerini kaydederek, “Yeni satış modelimizde mevcut Dewalt, Black+Decker ve Stanley dağıtıcılarımız ve bayilerimiz ile ticari faaliyetlerimiz devam edeceği gibi, yeni bayilikler ile Türkiye'deki dağıtım ağımızın genişletilmesini hedefliyoruz. Yeni yapılanmamız ile birlikte, global çaptaki pazar liderliğimizi Türkiye gibi potansiyeli çok yüksek bir pazarda da gerçekleştirme vizyonumuza önemli bir kilometre taşı ekliyoruz. Dewalt, Black+Decker ve Stanley başta olmak üzere 20'den fazla markamızla geniş bir ürün gamında ve üstün servis anlayışıyla hizmet sunacağız” diye konuştu. Ayrıca, firmalarının dünyanın önde gelen el aletleri markalarından Newell Tools şirketini satın alma sürecini tamamlandığını ileten Dokur, “Newell markasının sembolü haline gelmiş kesici grubu, el aletleri ve aksesuar markaları Lenox® ve Irwin® endüstri, inşaat ve hafif hizmet markalarımızdan bazıları olan Stanley, Dewalt ve Black+Decker markalarımızın yanında yerini alacak” dedi. Dokur, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Stanley Black&Decker hakkında bilgi verir misiniz?

DOKUR: 174 yıl önce Amerika'da kurulan Stanley Black&Decker, dünyanın en büyük el aletleri, takım çantaları, elektrikli el aletleri, aksesuarlar, elektronik güvenlik ve endüstriyel bağlantı elemanları üreticisidir. Stanley Black&Decker tamamı halka açık, Fortune 500 içerisinde yani Amerika'nın en büyük 500 firma listesinde yer alan, çok uluslu bir şirkettir. 2016 yılını 12 milyar dolar ciro ile kapatan şirketimiz, 52 bin çalışanı ile Fortune dergisinin ‘Dünyanın en beğenilen şirketleri' ve Forbes dergisinin ‘Amerika'nın en prestijli şirketleri' listelerinde çok kez yer almıştır. Şirketimiz kurulduğundan beri aralıksız büyümekte ve faaliyet gösterdiği tüm alanlarda sürdürülebilir başarı sergiliyor. Dünyanın en inovatif şirketlerinden biri olarak önceliğimiz faaliyet alanlarımızda pozisyonumuzu güçlendirecek dönüşümler oluşturmaktır. Bu bağlamda çalışanlarımız ve paydaşlarımızı dijital mükemmellik, ticari mükemmellik, fonksiyonel dönüşüm ve operasyonel mükemmellik konularında yeni fikirler geliştirmek konusunda teşvik ediyor ve büyüme stratejilerimizi güçlendiriyoruz.

- El aletleri ürün gamınızdan ve kullanım alanlarından bahseder misiniz?

DOKUR: Türkiye pazarında Dewalt, Stanley ve Black+Decker

başta olmak üzere 10'dan fazla marka ile uzun yıllardır faaliyet gösteren şirketimiz endüstriyel, usta ve hobi/ev kullanıcılarına 15 binden fazla ürün sunuyor. Ürün portfolyomuz başlıca elektrikli el aletleri ve aksesuarları, inşaat el aletleri, lazer ölçüm ve hizalama araçları ve takım çantalarından oluşuyor. Endüstriyel ya da üst seviye profesyonel kullanım olarak tabir ettiğimiz grupta Dewalt, Facom, Proto ve Usag markalarımız yer alırken, bu segment pazarın yaklaşık yüzde 35'ini oluşturuyor. Usta segmenti dediğimiz orta segmentte profesyonel kullanıma uygun ancak daha düşük sıklıkta kullanıma hizmet eden Stanley markamız bulunuyor ve bu segment pazarın yüzde 50'sine sahip. Son olarak hobi/ev kullanımı ya da hafif hizmet olarak tabir ettiğimiz segmente Black+Decker markamızla hizmet veriyoruz. Hafif hizmet ürün pazarı da toplam pazarın yüzde 15'lik kısmına denk geliyor. Tüm satış kanallarında en geniş ürün portföyünde kaliteli el aletleri ile çözüm üreten global bir firma olmanın rekabet avantajını yaşıyoruz.

- Yakın zamanda piyasaya sunduğunuz/sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?

DOKUR: Stanley Black&Decker gücünün kaynağını etkili inovasyondan alan bir firma olarak her yıl yüzlerce yeni ürünü kullanıcıların beğenisine sunuyor. Mayıs ayında tüm Türkiye'de lansmanını gerçekleştirdiğimiz Flexvolt şarjlı ürün grubu sektörde devrim niteliği taşıyan son yeniliğimizdir. Dewalt ürün gamında yer alan yeni ürünümüz sayesinde artık ustalar kablolar olmadan da harikalar yaratabilecek. Dewalt®, markamızın ®XR FlexvoltT™ ürünü sayesinde kablolu makinelere ihtiyaç duymadan tek aküden farklı voltlarda güç çıkışı sağlayarak kablolu aletlerin gücü kablosuz olarak daha güvenli ve kullanışlı şekilde kullanılabilecek. Bu ürünle artık profesyonel kullanıcılar, kabloya gerek olmadan ağır hizmet tipi inşaat uygulamalarını güvenilir bir şekilde yapabilecekler. Bu yenilik, ilk kez kablo problemi olmadan profesyonel ürünlerde 54V güce erişilebileceği anlamına geliyor. Dewalt®, XR FlexvoltT™'un, 54V'dan 18V'a geçiş yapabilen piyasadaki tek akü tipi ve tüm Dewalt® XR şarjlı el aletleri ile uyumlu. Lazerli ölçüm alanında yeni bir çağ başlatacak Smart Measure lansmanını da mayıs itibariyle yaptık. Ürün sayesinde profesyonel kullanıcılar telefonla ölçüm yapıp, iş bütçesini kolayca çıkarabilecekler. Türkiye'de yeni piyasaya sunacağımız bu ürün akıllı bir telefonla entegre çalışarak yenilikçi bir yaklaşımla mesafe ölçümü, boyut ve alan tahmini işlemlerini yapabilme özelliğine sahip. Bu işlemleri bluetooth ile bağlı olduğu akıllı telefon aracılığıyla çekilen bir fotoğraf üzerinde basit adımlarla yapabiliyor. Uygulama sayesinde ustalar/ profesyoneller veya amatör kullanıcılar hafızada yer alan malzeme türleri için sarf ve maliyet hesabını kolayca yapabilecek.

- Türkiye’nin el aletleri pazarının büyüklüğü nedir? Hangi tür ürünler ön plana çıkıyor?

DOKUR: Türkiye toplam el aletleri pazar hacminin 460 milyon dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun 160 milyon doları elektrikli el aletleri, 130 milyon doları mekanik ve inşaat el aletleri iken pazarın en büyük kısmını 170 milyon dolarlık hacimle aksesuarlar diye tabir ettiğimiz elektrikli el aletlerinin sarf malzemeleri oluşturuyor. Elektrikli el aletlerinde pazara global markalar hakimken el aletleri ve aksesuarlar segmentlerinde yerli üreticiler ön plana çıkıyor.

- Sektörünün geleceğini nasıl öngörüyorsunuz? DOKUR: El aletleri pazarı, tüm dünyada gelişen pazarlara uygun çözüm ve yenilikleri rekabetçi koşullarda sunabilecek firmaların ayakta kalabileceği bir pazara dönüşmeye başladı. Türkiye'de de sektörün orta ve uzun vadede sanayi ve inşaat sektörlerine paralel genişlemeye devam edeceğini öngörüyoruz. E-ticaretin ve çok markalı organize yapı marketlerin pazardaki payını artıracağı da bir gerçek. Bunun yanında geleneksel yöntemlerin yerini daha teknolojik ve yenilikçi ürünlerin almaya başlamasını kaçınılmaz bir gelişme olarak görüyorum. Bluetooth ile akıllı telefon veya tabletinize bağlayabileceğiniz lazerli mesafe ölçüm cihazları kullanılmaya başlandı ve bu sadece bir başlangıç. Gelecekte tüm elektrikli ve elektronik el aletlerinin ağ bağlantısı üzerinden birbirleriyle ve kullanıcı ile etkileşimde olduğu sistemler kullanılmaya başlanacak. Böylece kullandığınız ürünlerin batarya durumu, çalışma süreleri konumları ve bakım aralıkları gibi bilgileri akıllı cihazınızdan yönetebileceksiniz.

Fırat DOKUR

61

62

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.