Metabo’nun odak noktası akü teknolojisi ve iş güvenliği

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Pek çok alanda 1911 yılından itibaren faaliyet gösteren köklü bir firma olan Burla, Türkiye'de distribütörlüğünü yaptığı Metabo markası ile el aletleri sektöründe iş güvenliği ve akü teknolojisine verdiği önemle ürünlerini geliştiriyor. Burla Makina olarak elektrikli el aletleri sektöründe akülü ürünlere çok önem verdiklerini, pazarın bu yönde geliştiğini anlatan Metabo İş Geliştirme Sorumlusu Serhat Ekşioğlu, “Kablosuz şantiye sahası vizyonunun gerçekleşmesine çok kalmadığını düşünüyoruz. Dünyanın ilk akülü büyük taşlaması da bu yoldaki en önemli kazanımlardan biri. Bazı pazarlarda akülü aletler toplam elektrikli el aleti pazarının yüzde 80'inin üzerinde. Türkiye'de bu oran hala çok düşük. Değişik kombinasyonlarla, kullanıcıyı serbest bırakan uygulamalar ile kullanıcıyı akülü ürünlere ısıtmaya çalışıyoruz” dedi. Metabo'da en çok taşlamalar ve akülü ürünlerin öne çıktığını belirten Ekşioğlu, ürünlerin farklı özelliklerine değinerek şunları kaydetti:

“Piyasadaki taşlamalarda olmayan, ancak tüm nitelikli Metabo taşlamalarda bulunan Mekanik Emniyet Debriyajı özelliğimiz ile farklılaşıyoruz. Bu sistem disk sıkışmalarında olabilecek geri tepmeleri önlüyor ve kesme diskinin patlama riskini ortadan kaldırılıyor. Ancak, elektronik sistemlerde disk patlaması tamamen önlenemiyor. Yine piyasada sadece Metabo ürünlerinde bulunan bir özellik de titreşim azaltıcı Autoba-

lans özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcının maruz kaldığı titreşim azalır ve kullanıcı daha az yorularak, daha sağlıklı bir şekilde daha uzun süre çalışabilir. Yüzde 50 daha az el ve kol titreşimi sağlayan bu özellik aynı zamanda taşlama disklerinde yüzde 40'a varan disk tasarrufu sağlar. Pedal Tipi Şalter de taşlamalarda güvenlik için aranan bir özellik. Bu özellikli makinelerde kullanıcılar çalışırken şaltere sürekli basıyor olmak zorunda. Kullanıcı elini şalterden çektiği an ürüne enerji gitmiyor. Bu özelliğe bir de Metabo'nun patentli Disk Fren Sistemi eklendiği zaman ürün çok daha güvenli hale geliyor. Ayrıca, Metabo'nun dar açılı alanlarda da iş güvenliğinden ödün vermeden taşlama yapma imkanı sunan özel dar açılı taşlamaları var. Bu taşlamalar ile 39 derece gibi dar açılı alanlarda da muhafaza çıkarmadan, makinaya gereğinden büyük disk takmadan – kısaca emniyeti göz ardı etmeden – taşlama işi yapılabiliyor. Taşlama dışında Metabo, akülü teknolojisine çok önem veriyor. Akülü taşlamalarda da elektrikli taşlamalara benzer güvenlik özellikleri mevcut. Ayrıca akülü ürünlerin önemli bir avantajı da iş sahasından kabloyu kaldırması. Metabo ürün çeşidinde Burla olarak biz de akülü ürünlere çok önem veriyoruz.”

“Akümüze üç yıl koşulsuz garanti veriyoruz”

Metabo markasının akülü ürünlerde yaptığı yeniliklerden söz eden Ekşioğlu, “Dünyada yeni LiHD aküleri ile yüzde 67 daha yüksek performans sağlayarak aküden aldığı enerjiyi şebekeden aldığı enerjiye eşitleyen ilk üretici Metabo'dur. Ayrıca LiHD teknolojisi akülerde yüzde 87 daha fazla çalışma süresi ile yüzde 100 daha fazla ömür avantajı oluyor. Metabo güvencesi son kullanıcıya birçok avantaj sunuyor. Bunların başında 15 yıl boyunca bağlantı sistemlerinin değişmemesi geliyor. Yani bugün aldığınız cihaz, 10 yıl sonranın pili ile de değiştirildiğinde çalışır durumda olacak. Akümüze üç yıl koşulsuz garanti veriyoruz. Bu da piyasada olmayan bir uygulama. Bu durum Metabo'nun akü sistemine olan güvenini gösteriyor. Aküler, akülü el aletlerinin en pahalı kısmı ve bizim dışımızda bu tür kapsamlı akü garantisi veren başka firma yok” diye konuştu.

Bu yıl piyasaya sundukları ürünler hakkında da bilgi aktaran Ekşioğlu, “Yeni ürünlerimizden ilki WPB 36 LTX BL 230 dünyanın ilk 36 Volt akülü büyük taşlaması. Metabo'nun üstün LiHD akü teknolojisi sayesinde şebeke elektriği ile çalışan 2400 Watt'lık büyük taşlama ile aynı gücü alabildiğimiz bir ürün. İkinci önemli yeni ürünümüz de piyasada şimdiye kadar hiç olmayan ürün: GB 18 LTX BL Q I, akülü kılavuz çekme/matkap. Hem kılavuz çekme hem matkap özelliği ilk kez bir üründe bir araya geliyor. Ürünün patentli özel tasarım mandreni ve elektronik sistemi sayesinde kılavuz çekme işlemi ve delme işlemi aynı mandren ile sorunsuz, temiz ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Ürün hem torku yüksek kuvvetli bir matkap hem de kılavuz çekme özelliği var. Bu da kullanıcılara oldukça esneklik ve verim kazandıracak bir özellik. Bu ürünlerin dışında 2 kilogram kırıcı-delici grubunda Almanya üretimli yeni seriyi piyasaya sunduk. Matkap/Darbeli Matkap serimizde de önümüzdeki dönemde yeniliklerimizi duyuracağız” ifadelerinde bulundu.

Serhat EKŞİOĞLU: “Kablosuz şantiye sahası vizyonunun gerçekleşmesine çok kalmadığını düşünüyoruz. Bazı pazarlarda akülü aletler toplam elektrikli el aleti pazarının yüzde 80'inin üzerinde.”

65

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.