Onduline SA, sektöründe global EPD Belgesi alan ilk firma oldu

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Hafif çatı kaplama çözümleri alanında önde gelen şirketlerden biri olan Onduline SA, dünya çapında kabul gören çevre etiketi olan Çevresel Ürün Beyanı (Enviromental Product Declaration - EPD) ile ürünlerinin çevresel performansını doğruladı. Dünyadaki sekiz tesisin tüm üretim süreçlerini şeffaf bir şekilde ölçen şirket, sektöründe küresel bir EPD alan ilk şirket oldu.

Onduline çatı kaplama ürünlerinin 2014 yılı üretim verilerinin kullanıldığı çevresel ürün beyanı çalışmasında, karbon ayak izi başta olmak üzere birçok çevresel etkisi incelendi. Sonuç olarak, 1 metrekarelik ürünün küresel ısınma potansiyeli (Global Warming Potential GWP) 4.30 kilogram karbondioksit eşdeğeri olarak hesaplandı. Ayrıca, Onduline SA bitümlü levhaları, yüzde 48-58 arasında tüketici kullanımı sonrası geri dönüştürülmüş içeriğe sahip ve bu özellikleriyle yeni binalar tasarlanırken mimar ve mühendisler için çevresel ürün seçimini kolaylaştırıyor.

Sekiz fabrikanın verileri ölçüldü

Söz konusu çalışma, farklı ülkelerdeki (Amerika, Brezilya, Fransa, İspanya, Malezya, Polonya, Rusya, Türkiye) sekiz ayrı fabrikanın verilerini inceleyerek gerçekleştirilen özel bir araştırma olarak dikkat çekiyor. Onduline SA'nın çevre dostu üretimini tescilleyen EPD Belgesi, Türkiye'nin lider sürdürülebilirlik danışmanlık firması Altensis tarafından yapılan çalışması sonucu tamamlandı. Sekiz ülkede yer alan fabrikaların ortalama verisini içeren Onduline SA EPD'si, IBU (Alman Bina ve Çevre EnstitüsüInstitut Bauen und Umwelt e.V.) EPD programı tarafından yayınlandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.