Bosch, dijital dönüşümde öncü rol oynamak istiyor

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden Bosch, Türkiye'de istikrarlı büyümesini sürdürürken, dijital dönüşüm için öncü rol oynamaya ve deneyimini sanayicilerle paylaşmaya hazır olduğunu duyurdu. Bosch Türkiye, 2016 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 14 büyürken, cirosu 12 milyar Türk Lirası'na ulaştı. Bosch, Türkiye'de 2016 yılında 750 milyon TL tutarında yatırım yaptı. Geçen yıl 7 milyar TL hacimle 40'a yakın ülkeye ihracat yapan şirket, Türkiye'nin genel ihracatına yüzde 1,5 oranında katkı sağlıyor. Bosch Türkiye, 17 bin çalışanla dünyada Almanya, Çin, Hindistan ve Amerika'dan sonra beşinci büyük ülke konumunda bulunuyor.

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, dünyada hızlı bir dijital dönüşüm süreci yaşandığını, buna bağlı olarak Bosch'un da iş modellerinin, ürünlerinin ve iş dünyasının değiştiğini vurguladı. Young, “Bu dönüşümün hızı ve derinliğini, başta mobilite olmak üzere tüm teknolojik gelişmelerde görebiliyoruz. Pazarlarımızda lider oyunculardan olmak ve bunu korumak, artık bize yetmiyor. Bosch olarak bu sürecin destekçisi olmaya kendimizi adadık. Bosch Türkiye olarak, biz de 17 bin bin çalışanımızla bu dönüşümün önemli bir parçasıyız” dedi.

Dünya genelinde Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) yönelik pazarın 2020'ye kadar her yıl yüzde 35 büyüyerek 250 milyar dolarlık bir değere ulaşacağının tahmin edildiğini dile getiren Young, “IoT, artık sanayideki üretim sürecinde tüm parçaları, makineleri, ürünleri, sistemleri ve insanları da birbirine bağlıyor. Biz, bu gidişatı erken gördük ve daha şimdiden, ağa bağlı endüstri teknolojilerinin başta gelen kullanıcısı ve sağlayıcısı olduk. Sanayici giderek maliyet avantajını kaybediyor. Eğer Sanayi 4.0 dönüşümünü gerçekleştiremezsek oyunun dışında kalırız. Bu, şirketler için geçerli olduğu kadar Türkiye için de geçerli” diye konuştu.

Türkiye'nin Sanayi 4.0 için yol haritası hazırlaması gerektiğini kaydeden Young, “Türkiye'nin yol haritası herkes için yol gösterici bir kılavuz olmalı ve akıllı yatırımı teşvik etmeli. Yol haritası hazırlandıktan sonra devlet tarafından sağlanacak teşviklerle akıllı yatırım yapmaya hevesli firmalar desteklenmeli” dedi. Türkiye'de Bosch fabrikalarında Sanayi 4.0 ile ilgili organizasyon çalışmalarını 2014 yılında başlattıklarını belirten Young, bu alanda kazandıkları tecrübe ve bilgi birikimini Türk sanayicileriyle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi. Young, “Sanayi 4.0 ekibimiz, bu dönüşümün bir parçası olmak isteyen sanayicilerle görüşmeye ve saha analizleri yapmaya başladı” dedi.

Öğrenciler geleceğe hazırlanıyor

Öğrencileri dijital dönüşüm hakkında bilgilendirerek geleceğe hazırlamak için lise ve üniversite düzeyinde de çalışmalar yürüttüklerini belirten Young, uluslararası bir robotik yarışması olan FIRST Robotics Competition'a katılan üç liseye maddi ve manevi destek verdiklerini, 2018 yılında bu alanda iş birliği yapılan lise sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Young, Sanayi 4.0 alanında üniversite-sanayi iş birliğinin güzel bir örneği olarak, Boğaziçi Üniversitesi ile ‘Değişimi Şekillendirin-Dijital Üretim ve Sanayi 4.0 Programı'nı geliştirdiklerini açıkladı. Proje kapsamında 40 üniversite öğrencisi, Bosch Manisa Termoteknik fabrikasının desteğiyle hazırlayacakları projelerini eylül ayında sonlandıracaklar. Projenin diğer Bosch fabrikalarında da devam etmesi planlanıyor.

Young, yıllık basın toplantısında iş kollarında 2016 yılındaki gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Buna göre; Bosch Termoteknik Manisa Fabrikası'nda 2016 yılında 700 bin adet kombi üretilerek, önemli bir kilometre taşı geride bırakıldı. Bosch Rexroth Bursa Fabrikası'nda A6 yeni nesil motor ile A4 yeni nesil BR40 pompanın üretimine başlandı. Kapasitesi artırılan ve üretim hattı yenilenen Bosch Fren Sistemleri Fabrikası, geçen yılki üretimiyle iç pazarda ticari araç dahil ekipman ihtiyacının yarısından fazlasını karşıladı. Elektrikli El Aletleri bir yılda 100'den fazla ürün pazara sürerken, Avrasya Tüneli'nde Bosch Güvenlik Sistemleri'nin teknolojisi kullanıldı.

76 Steven YOUNG

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.