2’nci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, Ankara’da gerçekleşti

Dunya Insaat - - Fuar -

İlki 2016 Mayıs ayında düzenlenen ve çok sayıda iş birliğine ortam sağlayan 2'nci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı bu sene de mega projelere imza atan sektör kahramanlarını kamuoyu ile buluşturdu. Fuar, karayolu ulaştırma sektörüne hizmet eden ulusal ve uluslararası proje, müşavir ve müteahhit firmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisleri, üniversitelerden akademisyenleri, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticileri, imalatçıları ve tedarikçileri ağırladı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde gerçekleşen fuara, bu yıl 160 firma ve yedi bini aşkın ziyaretçi katıldı, toplamda 25 adet çalıştay gerçekleştirildi.

14 yılda 340 milyar yatırım

2'nci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 14 yılda ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanında 340 milyar liralık yatırım yaptıklarını bildirdi. Türkiye'nin son 14 yılda çok mesafe aldığını belirten Arslan, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yolu 25 bin 350 kilometreye çıkardıklarını ve bu rakamın her gün arttığını kaydetti. Sıcak asfaltı çok önemsediklerinin altını çizen Arslan, 8 bin kilometrelik sıcak asfaltı 21 bin 500 kilometrenin üstüne çıkardıklarını söyledi. Fuar aynı zamanda birçok VIP konuğa da ev sahipliği yaptı. Fuarın ikinci gününde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu fuarı ziyaret ederek tünelcilik konusunda katılımcı firmalar ile görüştü. Fuarın son gününde ise TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ziyarette bulunarak yetkili firmalar ve fuar katılımcıları ile bir araya geldi.

"Yatırımlar toplamı 2016 yılı itibariyle 161 milyar dolar"

Karayolu mega projelerinin mali büyüklüğünün 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktığını ve Türkiye'nin dört bir yanında hayata geçirilen ulaştırma projelerine yenilerinin ekleneceğini belirten MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Tümer, sektörün 2016 yılı itibariyle yatırım tutarının 161 milyar dolar olduğunu söyledi. Tümer, “Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nda yol ekipmanları ve teknolojilerini sergiledik, yeni projeler için taraflara iş birliği ortamı sağladık ve önümüzdeki yıl üçüncüsü düzenlemeyi planladığımız fuarda bu etkileşimin katlanarak artmasını bekliyoruz” dedi.

86

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.