KARAYOLLARI, KÖPRÜLER VE TÜNELLER İHTİSAS FUARI VE YAPI FUARI İSTANBUL SEKTÖRÜN BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Dunya Insaat - - Ön Sayfa -

Gayrimenkul sektörünün patronları, Türkiye açısından büyük önem taşıyan referandumun sona ermesinin ardından uzun süredir durgun olan sektörde, şu an yapılacak alımların ciddi kazanç getirebileceğini ve inşaat yatırımlarında artış yaşanacağını kaydettiler. Başta kentsel dönüşüm olmak üzere birçok sorunun önünün açılacağını, ertelenen yatırımların ve beklemedeki yabancı yatırımcının harekete geçeceğini aktaran sektör aktörlerinin konuyla ilgili değerlendirmelerine Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik. Markalı konut projelerini 240 ay vadede yüzde 0.75‐0.85 faiz aralığında tüketici ile buluşturan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER), konutta ikinci ‘Güç Birliği’ kampanyası, tüketicilerden büyük ilgi gördü. 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart’ta sona eren kampanya kapsamında GYODER üyesi 41 firmanın 96 projesinde, iki ayda toplam 3 bin 400 konut ve 185 ofis satıldı. Ev almayı planlayan ancak sınırlı imkanları olan tüketicilere uzun vade ve uygun faizlerle yeni bir alternatif getiren kampanya, sadece iki ayda gerçekleşen satış rakamları ile sektöre canlılık kazandırdı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin mart ayı Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri ihracatında ilk sırayı ABD’nin almasında yakın pazarlara olan ihracattaki gerileme etkili oldu. Bir önceki yıla göre ihracatında yüzde 29,2’lik gerileme yaşanan Irak ise ikinci sıraya yerleşti. Yakın ve komşu ülkelere ihracat önemli ölçüde gerilerken, İsrail’e ihracat yüzde 16,9 arttı. İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi üç önemli ülkeye yapılan ihracatta ise gerileme yaşandı. TÜİK, mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye’de 2017 Mart ayında 128 bin 923 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 arttı.

Türkiye’nin her yerinin ulaşılabilir olması için başlatılan karayolu hamlesi mega projeler ile devam ediyor. Bu hamleye destek sağlamak amacı ile bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, kamu‐özel sektör kuruluşları, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek. Fuar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde Karayolları Genel Müdürlüğü’nün teknik destekleri ve Yollar Türk Milli Komitesi’nin ev sahipliğinde ‘Mega Projeler Kahramanlarını Çağırıyor’ mottosu ile 24‐26 Mayıs tarihlerinde Ankara Congresium’da düzenlenecek. Ulaştırma sektörüne hizmet eden ulusal ve uluslararası, proje, müşavir ve müteahhit firmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisleri, üniversitelerden akademisyenleri, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticileri, imalatçıları ve tedarikçileri ağırlayacak olan fuarda, Türkiye’de yerli sermaye ile üretilen ilk TBM Tünel Açma Aracı E‐Berk firması tarafından kamuoyuna lanse edilecek. Karayolu mega projelerinin mali büyüklüğünün 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktığını ve Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirilen ulaştırma projelerine yenilerinin ekleneceğini belirten MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Tümer, sektörün gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüdüğünü aktardı.

YEM Fuarcılık tarafından 23‐27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu yıl 40’ıncı yılını kutluyor. Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı da kapsayan fuar, 100 bin metrekaresi kapalı ve açık alanda bin 250 katılımcı firmanın sergileyeceği 18 bin 640 ürünü, 105 ülkeden 111 bin yerli, yabancı ziyaretçi ile buluşturacak. Fuar, “İş Geliştirme Platformu” etkinlikleri kapsamında Konuk Bölge Projesi’nde, hızlanan bir ekonomik büyümeye sahip olan Kuzey Afrika Bölgesi ülkelerini ağırlayacak. Fuarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alan Yurtiçi Alım Heyetleri Ziyaret Programı’yla ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artırılması amaçlanıyor.

Dünyanın büyük kamyon ve çekici üreticilerinden Renault Trucks, Marakeş’te “Xtrem Days” etkinliğine imza attı. İnşaat, maden ve ağır yük gibi zorlu koşullardaki çalışmalara yeni bir boyut getirecek K Xtrem Kamyonları’nın ilk kez tanıtıldığı etkinlikte, Sahraaltı Afrika, Orta Doğu, Cezayir, Fas ve Türkiye’de taşımacılık ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren firmalardan 420 kişi bir araya geldi. Konuklar, birçok workshop’a katıldı ve Renault Trucks’ın C ve K serisi araçlarını test ettiler.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.