AKTÜALİTE

Dunya Insaat - - Ön Sayfa -

İnşaat yatırımları ve konut satışları artıyor

Gayrimenkul sektörünün patronları, Türkiye açısından büyük önem taşıyan referandumun ardından uzun süredir durgun olan sektörde, şu an yapılacak alımların ciddi kazanç getirebileceğini ve inşaat yatırımlarında artış yaşanacağını kaydettiler. Başta kentsel dönüşüm olmak üzere birçok sorunun önünün açılacağını söyleyen yetkililer, istikrar ile sektörün güç kazanacağını belirttiler.

Vatandaş, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” diye adlandırılan başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliği konusunda tercihini yaptı. Başkanlık sistemini öngören 18 maddelik anayasa değişikliği referandumunda Evet yüzde 51.4, Hayır ise yüzde 48.6 oy aldı. Gayrimenkul sektörünün patronları, Türkiye açısından büyük önem taşıyan referandumda, “evet” çıkması ile istikrar endişelerinin giderildiğini belirterek, uzun süredir durgun olan sektörde, bir ay içinde yapılacak alımların ciddi kazanç getirebileceğini ve inşaat yatırımlarında artış yaşanacağını kaydettiler. Patronlar, “Evet” kararına ilişkin DÜNYA İnşaat Dergisi'ne değerlendirmelerde bulundular.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki 8'inci Halkoylaması, vatandaşların yoğun katılımıyla tamamlanmış, Anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Demokrasimizin en önemli göstergesi olan halkoylamasındaki sonucun, Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine katkı sağlaması hepimizin en büyük temennisidir. Gerçekleştirilen Anayasa değişikliği ile Türkiye'nin son dönemde yaşadığı zorlu süreçten, birlik ve beraberlik içinde, daha da güçlenerek çıkması ortak arzumuzdur. Bugüne kadar 115 ülkede 9 bine yakın projeye imza atan ve dünyada bir marka haline gelen Türk müteahhitlerinin, yeni dönemde sağlanacak altyapı ve kurulacak sistemle çok daha büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz. Anayasa Değişikliği Halkoylaması sonuçlarının tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyoruz.”

Özen Kuzu:

“Yatırım, üretim ve istihdam için daha çok çalışmaya hazırız”

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da, “Türkiye çok partili hayata geçtiği günden bu yana, çeşitli koalisyon hükümetleri deneyimi yaşadı ve istikrar sağlanamadı. Hükümetimiz, 2003 yılından beri başarıyla devam ettirdiği siyasi istikrarı, halkımızdan ‘evet' oyu alarak taçlandırdı. Son zamanlarda dış güçlerin de etkisiyle yaşanan siyasi olumsuzluklara karşı halkımız tek yürek oluşunu ‘evet' diyerek dünyaya gösterdi. Türk iş dünyası olarak sonuçların ülkemizin kalkınma mücadelesine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için koyduğumuz hedeflere şimdi daha da yakınız. Kuzu Grup olarak yatırım, üretim ve istihdam için daha çok çalışmaya hazırız” dedi.

Hamit Demir:

“Türkiye şaha kalkacak”

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de, Türkiye'yi güzel günlerin beklediğinin altını çizerek, hem iç politika hem de dış politikada daha da söz sahibi bir ülke olacağını belirterek, “Türkiye yine geride bıraktığı oylamalarda olduğu gibi bu oylamada da bir kez daha özgür iradesiyle sandığa gitti. Sandıktan çıkan sonuç güven ortamını yeniden perçinledi. Başkanlık sistemiyle birlikte hem iç politika hem de dış politikada artık daha söz sahibi olacağımız günler göreceğiz. Böylece yasama ve yürütme süreçleri daha da hızlanacak. Artık her alanda şaha kalkan bir Türkiye görecek ve tüm dünyaya izlettireceğiz. Referandum sonucu ile birlikte hayata geçirilecek yeni sistemin sadece konuta değil, Türkiye'nin ekonomisine olumlu yönde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Başkanlık sistemiyle birlikte konut sektöründeki ağır aksak ilerleyen başta kentsel dönüşüm olmak üzere birçok sorunun önünün açacağını öngörüyorum. Bizler de konut sektöründe üzerimize düşen görevi ülkemiz için yapmalıyız. Türkiye'nin yeni yönetim sistemi konut sektörü için de büyük bir fırsattır. Başkanlık sisteminin gücünü arkamıza alarak ülkemizin şanlı bayrağını sadece Türkiye'deki projelerin çatısında değil, Avrupa'nın başkentlerindeki inşa edeceğimiz projelerle de en iyi şekilde temsil etmeliyiz” dedi.

İbrahim Babacan: “Bekleyen yatırımlar harekete geçecek”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da, “Öncelikle mevcut sonucun milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bir oylama sürecini geride bıraktık, bundan sonra herkes kendi ölçülerinde var gücüyle çalışmalı, ülkemizi ileriye taşımak, üretim ve istihdam için tüm şartlarını zorlamalıdır. Babacan Holding olarak bizim öncelikli temennimiz ekonomik istikrarın devam etmesidir. Bu anlamda istikrar devam ettiği sürece sektörde büyümeye devam edecektir. Türkiye'nin gücüne inanıyoruz. 2016'nın ikinci yarısından sonra sektöre hakim olan birlik ve beraberliğin ve devletimizin bizlere vereceği desteğin devam etmesini diliyoruz. Ekonomimiz ve sektörümüz için de hareketliliğin ve yatırımların artacağı bir döneme giriyoruz. Bundan sonra kampanyalara ve sektöre verilen desteklere rağmen yine de beklemede kalan yatırımların tekrar harekete geçeceği, konut alımını erteleyen tüketicinin konut satın alacağı bir süreç yaşayacağız. Referandum süreci yabancı yatırımcılar tarafından da çok yakın takip ediliyordu, şimdi beklemedeki yabancı yatırımcının da harekete geçeceğini ve yatırımların hızlanacağını öngörüyorum” diye konuştu.

Doğan Dağ:

“Bundan sonra var gücümüzle çalışacağız”

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ da, “Başkanlık referandumunun ‘evet' olarak sonuçlanması, hükümeti güçlendirmiştir. Bizler iş adamları olarak seçimlerin geride kaldığı bir süreci tamamladık. Bundan sonra bize düşen üretim ve istihdam için daha çok çalışmak olmalıdır. Bu ülkenin vatandaşları olarak bundan

sonra el ele vererek ülkemizi daha ilerilere taşımalıyız” açıklamasında bulundu.

Haydar Yamaç: “Hedeflerimize bir adım daha yaklaştık”

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç da, “Ülke olarak, dünyanın en büyük 10 ekonomiden biri olma yolunda bir adım daha attık, hedeflerimize bir adım daha yaklaştık. Ortaya çıkan sonuç, son zamanlarda dış etkenler nedeniyle yaşadığımız olumsuzluklar karşısında halkımızın iradesini de göstermiş oldu. Ekonomimiz ve dolayısıyla inşaat sektörünün önü bundan sonra daha da açılacaktır. Bundan sonra bürokrasinin önündeki engellerin kaldırılması işleyişi daha da hızlandıracaktır” şeklinde konuştu.

Tahir Atila:

“İstikrar daha da perçinlenecek”

İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO'su Tahir Atila da, “Milletimizin hür iradesi ile verdiği kararla birlikte, ülkemizin önünü tıkayan bürokratik engeller ortadan kalkacak ve hızlı karar alma mekanizması ile halkımızın refah seviyesi artacaktır. Anadolu topraklarında doğup büyüyen, Türkiye için çalışan İttifak Holding olarak milletimizin, ülkemizin geleceği için vermiş olduğu bu karardan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Yeni anayasayla birlikte son 15 yılda edinilen ekonomik sıçrama ve istikrar daha da perçinleniyor. Ülkemizin bundan sonra muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine geçeceğine tüm kalbimizle inanıyoruz” dedi.

Tamer Özyurt: “Yabancı yatırımcının ilgisi artacak”

Özyurtlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt da, “Türk halkı olarak bir seçimi daha demokratik bir ortamda geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Türk seçmeni, yüzde 51'lik oyla yeni yönetim sistemine evet dedi. Öncelikle seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Türkiye'de başkanlık sistemi artık resmen onaylandığına göre, Türkiye'nin önünde siyasal istikrar noktasında bir sorun kalmamıştır. Siyası istikrarla özellikle gayrimenkul sektörü, büyük ölçüde rahatlayacaktır. Yabancı yatırımcılar başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere Körfez ülkeleri ve Arap dünyasından da ciddi yatırım geleceğini düşünüyorum. Kısa ve orta vadede Arapların 120 milyar dolar ve üzeri yatırım yapacağı beklentisi var. Tüm bu yatırımlar bir süredir durgunluk yaşayan gayrimenkul sektörünün canlı günlerine dönmesini sağlayacak” diye konuştu.

Bilent Dündar: “Ertelenen yatırımlar, hayata geçecek”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da, “16 Nisan referandum sonuçlarına göre Türkiye, yüzde 51'in üzerinde bir oyla başkanlık sistemine evet dedi. Seçim sonuçlarının Türk halkına, Türk siyasetine ve Türk ekonomisine hayırlı olmasını diliyoruz. Bir süredir referandum sonuçlarına kilitlenen Türk halkı, bugün itibarıyla ertelemiş olduğu yatırımları için start verecektir. Türk ekonomisinin kalbi olarak nitelediğimiz gayrimenkul sektöründe ciddi bir canlanma bekliyoruz. Ertelenen ev sahibi olma hayalini hayata geçirecek olan gayrimenkul yatırımcısı hem sektörün canlanmasını sağlayacak hem de Türk ekonomisine can suyu katacaktır. Seçim sonuçlarıyla birlikte ertelenen yatırımların hayata geçmesini bekliyoruz. Siyasi istikrarla gelecek yeni yatırımlar Türk ekonomisine rahat bir nefes aldıracaktır” açıklamasında bulundu.

İhsan Çulhalık:

“Başkanlık sistemini onayladık, sıra yatırımlarda”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık da, “Türk halkı olarak uzun bir süredir başkanlık sistemi üzerine yapılacak referandum konusuna kilitlenmiştik. 16 Nisan referandum sonuçlarına göre artık resmen başkanlık sistemini onaylamış olduk. Tarihi kararın öncelikle ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Seçim dönemini geride bırakan Türk ekonomisinin canlanacağını düşünüyoruz. Ekonomik gelişmeleri yakından takip eden gayrimenkul yatırımcısı için siyasi istikrar büyük önem taşıyor. Türk

yatırımcısı, artık çok daha rahat cesur adımlar atarak yatırımlarını gayrimenkule yapacaktır. Siyasal istikrar noktasında bir sorunu olmayan Türkiye artık sadece ekonomik gelişmelere kilitlenecektir. Böylelikle Türk ekonomisinin belkemiği olan gayrimenkul sektörü, siyasi istikrar ile birlikte gücüne güç katacaktır” şeklinde konuştu.

Abdullah Bayram:

“Satışların artmasını bekliyoruz”

Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram da, “Artık Türk ekonomisi rahat bir nefes alacaktır. Seçim dönemini geride bırakan ülkemiz, bugün itibarıyla önüne bakacak, daha refah bir ekonominin arayışı içine girecektir. Bu kapsamda Türk halkının en büyük yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkul sektöründe satışların artmasını bekliyoruz” dedi.

Eyüp Akbal:

“Tüm iş adamlarını yatırıma davet ediyorum”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal da, “Evet kararından sonra; Türkiye'de yatırım hamleleri hızlanır. Kesintisiz devam eden büyük altyapı projeleri sayesinde; büyüme yüzde 2.9'un çok daha üstüne çıkar. Türkiye işsizlik ve eğitim gibi yapısal sorunlarına daha fazla odaklanıp, enerji harcayıp, çözüm üretebilir. Hepimizin canını yakan terörle kararlı mücadele devam eder. Milletimizin kararının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum, tüm iş adamlarımızı daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Onur Öngün:

“Şu an gayrimenkul alan kazançlı çıkacak”

Bu referandum ile Türkiye açısından zor günler geride kalırken, sektörlerin de derin nefes aldığını söyleyen Onursal Gayrimenkul Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, piyasaların rahatladığını belirtti. Öngün, gelişmekte olan tüm ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de de gayrimenkul sektörünün ekonominin can damarı olduğunu vurgulayarak, “Bizim gibi ülkelerde piyasaların en büyük beklentisi istikrarlı siyasettir. Bu nedenle 16 Nisan referandumu çok ama çok önemliydi; özellikle de gayrimenkul sektörü için. Bir süreden beri yaşanan belirsizlikler sektöre ciddi yara aldırdı, hatta durma noktasına getirdi. Ama şunu söyleyebiliriz ki yabancıların güveni Türk milletinden daha fazlaydı. Özellikle Orta Doğu coğrafyası ile çok daha fazla iş yapma ortamı yakaladık” dedi.

Bugünden sonra ekonominin can damarı olan gayrimenkul sektöründe de bir milat yaşanacağına inandığını dile getiren Öngün, “Referandum her yönden eşik noktası oldu. Yatırımcılara bu süreci çok iyi değerlendirmelerini öneriyorum. Bugünden itibaren bir ay içinde yapılacak gayrimenkul yatırımları, diğer zamanlara göre çok ciddi kar getirisi sağlayabilir. Ani fiyat değişimlerine karşın alımlarda erken davranılmasını öneriyorum. Örneğin şimdi 500 bin TL'ye alınan bir ev, haziranda aynı bedele alınamayabilir” diye konuştu.

Erkan Güral:

“Türkiye güçlü istikrara ‘evet' dedi”

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ise, referandum sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, referandumda sadece anayasa değişikliğinin değil, Türkiye'nin dünyadaki geleceğinin oylandığının altını çizerek, sonuçları “Türkiye, güçlü istikrara ‘evet' dedi” şeklinde yorumladı. Güral, “Gün, kutuplaşmalara son verip, el ele verme ve birlik olma günüdür. Referandum nedeniyle kritik bir dönemden geçen Türkiye, yeni dönemde ekonomik, sosyal ve siyasi atılımların yaşanacağı bir döneme girecektir. Türkiye'nin dünya ölçeğinde zirve yapacağı günlerin çok yakında olduğuna inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Haydar YAMAÇ

Tahir ATİLA

Doğan DAĞ

Özen KUZU

Hamit DEMİR

İbrahim BABACAN

Tamer ÖZYURT

Bilent DÜNDAR

Onur ÖNGÜN

Eyüp AKBAL

İhsan ÇULHALIK

Abdullah BAYRAM

Erkan GÜRAL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.