FUAR

Dunya Insaat - - Ön Sayfa -

Aydınlatma sektörünün kalbi Istanbul Light'ta atacak

Batimat Fuarı,

6 Kasım'da kapılarını açacak

Dünya genelinde önemli fuarlara imza atan İngiltere merkezli UBM, Türkiye organizasyonlarıyla da sektörlere ışık tutmaya devam ediyor. UBM EMEA Istanbul olarak farklı sektörlerde uluslararası fuarlar düzenlediklerini belirten Istanbul Light Marka Direktörü Engin Er, aydınlatma sektörünü biraraya toplayan Istanbul Light'ın sektöre yön veren fuarlardan olduğunu vurguladı. Led&Lighting Fuarı'nın satın alınmasıyla aydınlatma sektörünün tek çatı altında toplandığını belirten Er, “UBM ve Istanbul Light olarak Marmara Fuarcılık'ın 2007'den bu yana düzenlediği Led&Lighting Fuarı'nı satın alarak sektörün heyecanla beklediği birleşmeyi bu yıl hayata geçirdik. Bu birleşme ile İstanbul Light; iç ve dış pazarlarda sektörün önünü açan ve yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan daha kapsamlı bir platform olacak. Hedefimiz; Istanbul Light'ı sektörünün Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgelerinde aydınlatmanın merkezi haline getirmek” açıklamasını yaptı.

21-24 Eylül 2017 tarihlerinde 10'uncusu düzenlenecek olan Istanbul Light Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, aydınlatma sektörünün tüm aktörlerini İstanbul Fuar Merkezi'nde bir araya getirecek. 15 bin metrekare alanda düzenlenecek olan 200'ü aşkın katılımcı firma ve 10 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak fuarda; ‘Life is LIGHT' mottosu işlenecek. Er, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin 10'uncu Istanbul Light Fuarı ve sektöre yönelik sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

ER: Istanbul Light Fuarı'nın organizatörü UBM, sadece fuar organize eden dünyanın en büyük şirketidir. 20'den fazla ülkede faaliyet gösteren 3 bin 750 çalışanı ile 50'den fazla sektöre hizmet vermektedir. UBM bünyesinde yer alan UBM EMEA (İstanbul) olarak UBM'in dünya çapındaki 100 yıllık deneyimiyle Türkiye'de; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarını hedef alan uluslararası fuarlar düzenliyoruz. UBM ve UBM EMEA (Istanbul) olarak hedefimiz geleneksel fuarcılığın dışında teknolojiye ve içeriğe önem veren ve düzenlediğimiz her fuar ile sektörünü bir üst seviyeye taşıyan öncü şirket kimliğimizi korumak. Istanbul Light'ın yanı sıra UBM EMEA İstanbul, Alleather Istanbul Deri Fuarı, CBME Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPHI Istanbul İlaç Bileşenleri Fuarı, Expomaritt Denizcilik Sektörü Fuarı, Fi Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean Istanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, Intertraffic Istanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, ve Tissue World Istanbul Temizlik Kağıdı Endüstrisi Fuarı'nı düzenliyoruz.

- Aydınlatma sektörünü tek çatı altında toplayan Led&Lighting Fuarı'nın satın alımı ile ilgili bilgi verir misiniz? Hedefiniz nedir?

ER: UBM ve Istanbul Light olarak Marmara Fuarcılık'ın 2007'den bu yana düzenlediği Led&Lighting Fuarı'nı satın alarak sektörün heyecanla beklediği birleşmeyi bu yıl hayata geçiriyoruz. Bu birleşme ile İstanbul Light; iç ve dış pazarlarda sektörün önünü açan ve yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan daha kapsamlı bir platform olacak. Hedefimiz; Istanbul Light'ı sektörünün Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta

Doğu bölgelerinde aydınlatmanın merkezi haline getirmek.

- Birleşmenin sektöre katkıları ve iç-dış pazarlara etkileri konusunda görüşleriniz nedir?

ER: Istanbul Light olarak amacımız katılımcıları, yurt içi ve yurt dışından gelecek aydınlatma ve elektrik ekipmanları sektöründeki yetkili satın alıcı ve karar vericiler ile buluşturmak. Biliyoruz ki katılımcı firmalarımızın ihtiyacı doğru alıcı ile bir araya gelmek ve yeni iş birlikleri oluşturmak. Türkiye'deki gerek altyapı projeleri ve gerekse inşaat alanındaki yatırımlar sadece çimento, demir gibi yani inşaat malzemelerini sağlayan sektörleri değil aydınlatma sektörünün büyümesine de önemli katkıda bulunuyor. İnşaat alanındaki projeler ve yatırımlarda son dönemlerde verimlilik ve sürdürebilirlik alanındaki gelişmelerle aydınlatmada verimli ürünlerin kullanılmasına, sürdürebilir projelerin hayata geçirilmesine ve insan merkezli odaklı yaklaşım çerçevesinde aydınlatma tasarımını ön plana çıkartıyor. Şu an yürürlükte ve plan aşamasında olan hastane, yol, köprü, havalimanı ve konut gibi projelerin hem endüstriyel aydınlatmada hem de dekoratif aydınlatmada iç-dış ticareti canlandıracağını düşünüyoruz. Türkiye'deki bu potansiyeli yurtdışından gelecek proje sahiplerine duyurmak ve buradaki üreticilerle buluşturarak hem iç pazara hem dış pazara yönelik ticaret yapılmasına vesile olacağız.

- Satın alımla ilgili sektör temsilcilerinin yaklaşımı nedir?

ER: Bütün aydınlatma sektörünü tek bir çatı altında birleştiren tüm sektörü kucaklayan bir fuar haline gelmesi bütün sektörün beklentisiydi. Biz de beklentiyi hayata geçirdik. Bunun için ilk adımı attık fakat Istanbul Light vizyonu doğrultusunda daha yolumuz var. Sektörün de bu birleşmeden sonra İstanbul Light'da beklentisi var. Bunları gerçekleştirmek için Istanbul Light ekibi olarak sektörü temsil eden derneklerle, sivil toplum kuruluşları ve medya ile ilişkiler kuruyoruz. - Fuar içeriği hakkında genel bilgileri aktarır mısınız?

ER: Bu yıl Istanbul Light'ın 10'uncu Fuarı'nda; ‘Life is LIGHT' mottomuzla birlikte fuarın katılımcı profilini güncelleyerek dekoratif aydınlatma, bina otomasyon sistemleri ve elektrik malzeme ve ekipmanlarını da ekledik. Amacımız; aydınlatmaya dair tüm unsurları bir platformda bir araya getirerek İstanbul Light'ın aydınlatma sektörünün Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgesindeki uluslararası buluşma noktası olması. 15 bin metrekare alanda düzenlenecek 10'uncu Istanbul Light Fuarı, 200'ü aşkın katılımcı firma ve 10 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyoruz. Fuar kapsamında dünyadan ve Türkiye'den alanında uzman aydınlatma tasarımcılarının, mimarların, sektör temsilcilerinin konuşmacı olarak yer alacağı konferans düzenleyeceğiz. Özel alım heyeti çalışmaları Rusya, İran, Bulgaristan, Romanya, Ürdün, Katar, Azerbaycan, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Türkmenistan ve Doğu Avrupa'dan olmak üzere kamu yetkililerinin, distribütörlerinin, perakendecilerin, mimarların, inşaat, proje ve taahhüt şirket yetkililerinin ağırlıkta olduğu satın alıcıları İstanbul Light Fuarı'nda ağırlayacağız.

158

Engin ER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.