ÇEİS, iş sağlığı ve güvenliğine destek oluyor

Dunya Insaat - - Haberler -

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın (ÇEİS), 17 bin kişiye istihdam sağlayan Türk çimento sektörünün iş sağlığı ve güvenliği dendiğinde akla ilk gelen sektör olmayı hedeflediğini açıklayan ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “ÇEİS üyesi çimento şirketleri son 10 yılda iş sağlığı ve güvenliğine 145 milyon TL yatırım yaptı. Sadece ÇEİS olarak son 10 yılda yaptığımız yatırım ise 6 milyon TL'yi buldu. Sektör olarak hedefimiz sıfır iş kazası” dedi. ÇEİS olarak 32 üye şirkete ait 63 fabrikayla Türk çimento sektörünün yüzde 98'ini temsil ettiklerini belirten Ünal, şöyle konuştu: “Son 10 yılda Türk çimento sektörü olarak klinker üretim kapasitemiz yüzde 90, sektördeki çalışan sayımız yaklaşık yüzde 40 arttı. Bu artışa rağmen iş kazalarına ilişkin uluslararası kıyaslamalarda kullanılan kaza sıklık oranında yüzde 30, kaza ağırlık oranında ise yaklaşık yüzde 60'lık bir düşüş sağladık.”

Şimdiye kadar belki de hiçbir sektörün atmadığı bir adımı attıklarını sözlerine ekleyen Ünal, şunları söyledi: “Üye şirketlerimize ait tüm fabrikalarda dünyanın lider iş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarından British Safety Council iş birliğiyle denetim yaptırdık. Sendika tarihimizin en yüksek bütçeli projesiyle, sanırım bir ilke imza atarak, kendi kendimizi denetledik. Tüm üye fabrikalarımızdaki denetimler yeni tamamlandı. Sektör raporumuzu kamuoyuyla paylaşacağız. Amacımız Türk çimento sektörü olarak tüm sektörlere örnek olmak.”

Sektörün iş sağlığı ve güvenliği kültürünü daha da geliştirmeyi hedefleyen ÇEİS, 2013 yılından bu yana üye şirket fabrikalarında farkındalığı ve bilinci artırmaya yönelik tiyatro oyunları sahneliyor. Tiyatro serisinin yeni oyunu “Bize bi'şey oldu abi”nin ilk gösterimi Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü'nde İstanbul'da yapıldı ve oyun tüm çimento fabrikalarını dolaşacak. ÇEİS, iş sağlığı ve güvenliği alanında verdiği eğitimler ve hazırladığı projelerle alt işveren ve yüklenici firmaların çalışanlarının da gelişimine destek oluyor.

Tufan ÜNAL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.