Mart ayında 128 bin 923 konut satıldı

Dunya Insaat - - Haberler -

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye'de 2017 Mart ayında 128 bin 923 konut satıldı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 128 bin 923 oldu. Sektör temsilcilerinden Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, Başyazıcı Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu ve ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay ve BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci konuyla ilgili değerlendirmede bulundular.

İbrahim Babacan: “Beklediğimizden daha iyi sonuçlar geldi”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, “TÜİK'in açıklamış olduğu 2017 yılı mart ayı satış rakamlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 artış gösterdiğini görüyoruz. GYODER ve Emlak Konut GYO tarafından başlatılan ve bankalarla yapılan özel anlaşmalar çerçevesinde faiz oranlarında ciddi sübvansiyon yapıldı. Gerçekten Türkiye tarihinde daha önce hiç uygulanmamış bir faiz oranıyla konut satışı gerçekleştirildi. Tüketiciye çok olumlu yansıyan bu durumda gayrimenkul geliştirici firmalar kendi karlarından fedakarlık yaptı. Bankaların faiz oranlarının bir kısmını biz karşıladık. Bu da tüketiciye fırsat olarak yansıdı. Tapu harçları ve damga vergisindeki indirimlerle birlikte alım için tüketici harekete geçme fırsatı buldu. Hiç olmayan 240 ay vade imkanı da sunuldu. 20 yıl vade ile hiç ev sahibi olamayacağını düşünen kitle de bu dönemi değerlendirdi. Faiz oranlarının avantajı ve ertelenmiş alıcının satın almaya geçmesiyle konut satışlarının arttığını düşünüyorum” dedi.

Doğan Dağ:

“Yüzde 10 artış sevindirici”

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ da, “Türk tüketicisinin konut iştahı ve konutun hala en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında geliyor olması konuta olan talebi sürekli artırıyor. Satışların 2017 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artarak 128 bin 923 olması sevindirici. Sektörümüz, ekonominin temel taşlarından biri olma özelliğini bir kez daha gösterdi. Yatırımcı inşaat sektörünü en güvenilir liman olarak görmeye devam ediyor, bu uzunca bir süre daha böyle devam edecek. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edecek ve hedef rakamlara ulaşılacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Mahmut Başyazıcıoğlu: “Gayrimenkule güvenin göstergesi”

Başyazıcı Grubu Yönetim Kuru-

lu Başkan Yardımcısı Mahmut Başyazıcıoğlu da, “Türkiye'de konutun 2017 Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 10 artış göstermesi çok sevindirici. Bu sonuç doğrultusunda gayrimenkul yatırımına olan güvenin ne kadar kuvvetli olduğunu görüyoruz. Bu oranlar Türkiye ekonomisinin daha da büyümeye gittiğini gösteriyor. Güven vererek yapılan ve emin adımlarla ilerlenen her projenin yatırımcıya da ülke ekonomisine de değer katmaya devam edeceğinin inancındayız” şeklinde konuştu.

Haydar Yamaç:

“Bankalar işin içine girdi”

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç da, “Rakamlar bize teşviklerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor, özellikle ipotekli satışlardaki yüzde 30'luk artış, kredili satışların arttığı anlamına geliyor. Bu rakamlar bize bankaların işin içine girdiğini gösteriyor. Burada bankaların etkin olduğunu söyleyebiliriz. Konut satış rakamları çok sevindirici, yatırımların, üretimin ve istihdamın artacağına inancımız tam, hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Özhan Atalay: “Konut talebi yoğun şekilde artıyor”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay da, “Konut satışları istatistikleri, iç piyasada konut talebinin yoğun bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Nüfus artışının yüzde 1,5 civarında olduğu ülkemizde görülen yüzde 10'luk artış, bunun en büyük göstergesi. Konut satışları ağırlıklı olarak istikrarın yüksek olduğu şehirlerde olurken Hakkari, Bayburt ve Ardahan gibi şehirlerimizde ise yeni konutlara talep yok. Bu durum bu tür şehirlerden diğer şehirlere göç olduğunun ise en büyük göstergelerinden bir tanesi. Satılan konutların ağırlıklı olarak yeni projeler olduğu da görülüyor. Ekonomik durgunluğa karşılık konut üreten firmaların yapmış olduğu kampanyalar ve vadeleri uzatmanın talebi arttırdığı da bir gerçek” dedi.

Efe Bezci:

“Rekor gelebilir”

Genel olarak ülkemizde gündemin siyasete göre belirlendiğini anımsatan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci ise, yine de hayatın normal seyrine devam ettiğine, hatta yatırımların da beklenenin çok daha üstünde olduğu bir dönemden geçildiğini kaydetti. Bu durumun özellikle konut yatırımlarına etki etmediğinin verilere de yansıdığını belirten Bezci, şunları söyledi:

“Konut sektörü için mart-nisanmayıs ayları baharın da etkisiyle en hareketli zamanların yaşandığı aylardır. Her sene konut satışları bu aylarda en yüksek seviyelere ulaşır. Şimdi de durumun değişmediğini görüyoruz. Bu yıl ülkemiz gündeminin ilk sırasında uzun bir süre yeni anayasa değişikliği vardı. Referandum kararı öncesi ve sonrası gittiğiniz her yerde referandum ve olası sonuçları konuşuluyordu. Böyle bir ortamda pek çok kişi de yatırımların duracağını düşünüyordu. Oysa ocak ayından bu yana konut satışlarında yukarı seyreden bir ivme görüyoruz. Bu yıl ocak ayında 95 bin 389, şubatta 101 bin 468 konut satışı yapılırken, martta da bu yükselişin devam ettiğini, 128 bin 923 konutun sahibini bulduğunu görüyoruz. Rakamlar bize siyasi gündem seçim olsa bile, halk nezdinde ülkenin gidişatına duyulan güvenin yatırımları sekteye uğratmadığını, halkın gündeminde temel ihtiyaç barınmanın olduğunu gösteriyor.”

Bezci, geçen yıl rekor düzeyde 1 milyon 341 bin 453 konut satışının gerçekleştiğini belirterek, “Yılın ilk üç ayı geçmiş olmasına karşın rakamlar bize bu yıldan çok daha umutlu olmamız gerektiğini gösteriyor. Geçen yılın ilk üç ayında toplam satış 303 bin 464 olurken, bu yıl bu rakam 325 bin 780 seviyesine ulaştı. Daha önümüzde bu yılı bitirmek için çok ay var ama rakamlar konut satışında rekora ulaşabileceğimiz konusunda bizi oldukça ümitlendiriyor” dedi.

İbrahim BABACAN

Doğan DAĞ

Mahmut BAŞYAZICIOĞLU

Haydar YAMAÇ

Özhan ATALAY

Efe BEZCİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.