Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, 2'nci kez düzenleniyor

Dunya Insaat - - Karayollari -

Türkiye'nin her yerinin ulaşılabilir olması için başlatılan karayolu hamlesi mega projeler ile devam ediyor. Bu hamleye destek sağlamak amacı ile bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Karayolları, Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı, kamu-özel sektör kuruluşları, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirecek. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün teknik destekleri ve Yollar Türk Milli Komitesi'nin ev sahipliğinde ‘Mega Projeler Kahramanlarını Çağırıyor' mottosu ile 24-26 Mayıs tarihlerinde Ankara Congresium'da düzenlenecek.

MCI Fuarcılık tarafından organize edilen fuarda geçtiğimiz yıl Müteahhitler Locası görüşmelerinde 78 toplantı organize edildiğini aktaran MCI Fuarcılık Türkiye Genel Müdürü Ufuk Tümer, yoğun talep alan görüşmelerde bu yıl 200 iş görüşmesi hedeflendiğini kaydetti. 2023 yılına kadar 9 bin 71 adet köprü ve viyadüğün hizmete açılmasının hedeflendiğini belirten Tümer, “Böylesi mega yapıların inşaat sürecinde ciddi bir Ar-Ge, teknoloji, ekipman ve insan kaynağı söz konusu. Sektör gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüyor” dedi.

Türkiye'de yolcu ve yük taşımacılığında en fazla tercih edilen ulaşım türünün karayolları olduğuna dikkat çeken Tümer, “Bu nedenle çok sayıda mega projeye elverişli bir ortamımız var. Ulaştırma, Türkiye'de çok büyük bir paya sahip. Ama daha çok sayıda yerli firmanın sektörde yer bulması lazım. Bu tarz etkinlikler, iş modellerini gözler önüne serdiği için sektörleri cazip hale getiriyor. Bu yıl fuarın en dikkat çekici girişimlerinden biri, bunun en açık örneği. Türkiye'de yerli sermaye ile üretilen ilk TBM Tünel Açma Aracı E-Berk firması tarafından kamuoyuna lanse edilecek. Bu cihazı tüm dünyada üreten sekizinci firma Türkiye'den çıkıyor. İşte bunlara ev sahipliği yapacak platformlar geliştirmek çok önemli” şeklinde konuştu.

Fuara, Anadolujet'in Türkiye'nin her yerinden Ankara'ya ulaşımı kolaylaştırmak adına yüzde 25 indirimle destek verdiğini vurgulayan Tümer, “Bu indirimden faydalanmak için fuarın internet sitesi www.r2t. com.tr adresinden ziyaretçi olarak kayıt olmak yeterli. Ayrıca yine Ankara Turizm İşletmecileri Derneği'ne üye birçok otel fuarımızın ziyaretçilerine hem özel indirimler hem de Anadolujet ile gelindiği taktirde bir gece ücretsiz konaklama imkanı sunuyor” açıklamasını yaptı. Tümer, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- MCI Fuarcılık’ın faaliyetlerinden bahseder misiniz?

TÜMER: MCI Fuarcılık olarak stratejik katılım ve katılım çözümleri alanında dünyanın lider olan ve 1987 yılından bu yana dünyada sektörün gelişmesi için çalışmalar yürüten MCI Global'in Türkiye'deki partner kuruluşuyuz. MCI'ın global tecrübelerinden aldığımız bilgi ve birikimi ülkemizde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler için kullanıyoruz. Bu etkinlik platformlarında yaratıcı yaşam deneyimleri, dijitalleştirme, küreselleşme, marka geliştirme ve içerik stratejilerini kullanarak çok uluslu şirketler ve uluslararası kuruluşların performanslarını ve küresel büyümelerini arttırmalarına, yeni müşteriler kazanmalarına ve daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Daha ziyade tematik yaklaşımlarla etkinlik düzenliyoruz. Bu sayede iş dünyasından spesifik sektörleri, hatta spesifik iş kollarını hedef kitleleri ile direkt olarak bir araya getirebiliyoruz. Bu anlamda B2B çalışmalarda iş birliklerine ortam sağlama anlamında son derece etkili organizasyonlara imza attığımızı söyleyebilirim.

- Bu yıl ikincisini düzenleyeceğiniz Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı hakkında genel bilgi verir misiniz?

TÜMER: Karayolları, Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı'nın ilkini geçtiğimiz yıl mayıs ayında Ankara'da gerçekleştirdik. Bu sene de yine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün teknik destekleri ve Yollar Türk Milli Komitesi'nin ev sahipliğinde ‘Mega Projeler Kahramanlarını Çağırıyor' mottosu ile 24-26 Mayıs tarihlerinde Ankara Congresium'da düzenleyeceğiz. Türkiye karayolları projelerinde son yıllarda büyük hız kazandı. Pek çok projemiz dünyadaki sektör temsilcilerinin dikkatini çekiyor. Sektörün 2016 yılı sonu itibariyle toplam yatırım tutarı Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı verilerine göre 161 milyar dolar. Bu fuar işte bu mega sektörün, ‘mega projeleri'ni ve görünmeyen kahramanlarını ortaya çıkarıyor, ulusal ve uluslararası yeni iş birliklerine ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Ulaştırma sektörüne hizmet eden yerli ve yabancı proje, müşavir ve müteahhit firmalar, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisler, üniversitelerden akademisyenler, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticiler, imalatçılar ve tedarikçiler bu fuarda bir araya gelecek.

- Türkiye açısından ve uluslararası arenada değerlendirildiğinde fuarın yeri ve potansiyeli nedir?

TÜMER: Bu durumu fuarın kapsamı değil, sektörün kapsamına bakarak değerlendirmek lazım. Geçtiğimiz yıl üç büyük proje hayata geçti. İzmit Körfezi üzerinde yer alan Osman Gazi Köprüsü, İstanbul Boğazı'nda bulunan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve yine İstanbul'un iki yakasını bir araya getiren Avrasya Tüneli. Önümüzdeki beş yıllık süreçte ise iki mega proje daha hayata geçiyor: Dünyanın ilk üç katlı ve 16,8 metre çapıyla en geniş tüneli olacak Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ve 2023 metre aralık açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü. Karayolları, Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı bu projelerin inşaatları esnasında uygulanacak yöntemler, projelerin son durumları ve yatırım planlamaları konularında yüklenici firmalardan bilgi almak için son derece iyi bir fırsat. Fuar içerisinde oluşturulacak mini sempozyum alanı isminin mini olmasına karşılık dev proje sunumlarına ev sahipliği yapacak. Bu alanda sunumlar yapmak üzere ulaştırma konularında uzman çok kıymetli yabancı konuklarımız olacak. Amerikan Federal Karayolu İdaresi Eski Müdür ve Beyaz Saray eski Ulaşım Danışmanı Joe Toole, ABD'de inşa edilecek yeni ulaşım projeleri ve inşaatlarda iş birliği prosedürleri hakkında sunum yapacak. Dünyanın pek çok bölgesinde inşaat faaliyetleri yürüten ABD'li Bechtel firmasını temsilen İş Geliştirme Direktörü Chris Jennions ‘Asfalt Yollarda Yeni Yaklaşımlar' başlığı altında büyüyen ve gelişen teknolojiyi fuar katılımcıları ile paylaşacak. Uluslararası Yollar Federasyonu IRF Global tarafından desteklenen etkinliğimiz kapsamında Uluslararası Programlar Genel Müdür Yardımcısı Magid Elabyad tarafından, ‘Karayolu İnşaatında Yeni Uygulamalar' konulu bir sunum yapılacak. Yine Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Çanakkale 1915 Köprüsü, Osman Gazi Körfez ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ve İstanbul Riva Tünelleri ile ilgili çarpıcı sunumlar yapılacak.

- Fuarın sektöre nasıl bir katkı sunmasını bekliyorsunuz?

TÜMER: Mega projelerin yüklenicileri, gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve ülkemizin dört bir yanından projelerde yer almak üzere fuarda yer alan firmalar ile tanışmak için ikili görüşmelere katılıyor. Geçtiğimiz fuarda ilki düzenlenen ve fuarın alameti farikası dediğimiz Müteahhitler Locası görüşmelerinde 78 toplantı organize edilmişti. Yoğun talep alan görüşmelerde bu yılki hedef ise 200 iş görüşmesi. Ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığında en fazla tercih edilen ulaşım türü karayolları. Bu nedenle çok sayıda mega projeye elverişli bir ortamımız var. Örneğin, Avrasya Tüneli inşaatında sadece bu projeye özel dizayn edilmiş, 13,7 metre çapında dünyanın en geniş altı tünel açma makinası kullanıldı. İşte Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nda bu ve bunun gibi yol ekipmanları ve teknolojileri sergilenecek, yeni projeler için taraflara iş birliği ortamı sağlanacak. Sektörlerin nicelik olarak gelişmesi kadar nitelikli gelişimi de önemli. Bilginin paylaşıldığı ortamlar bu nedenle sektöre büyük katkı sağlıyor. Ulaştırma Türkiye'de çok büyük bir paya sahip. Ama daha çok sayıda yerli firmanın sektörde yer bulması lazım. Bu tarz etkinlikler, iş modellerini gözler önüne serdiği için sektörleri cazip hale getiriyor. Bu yıl fuarın en dikkat çekici girişimlerinden biri, bunun en açık örneği. Türkiye'de yerli sermaye ile üretilen ilk TBM Tünel Açma Aracı E-Berk firması tarafından kamuoyuna lanse edilecek. Bu cihazı tüm dünyada üreten sekizinci firma Türkiye'den çıkıyor. İşte bunlara ev sahipliği yapacak platformlar geliştirmek çok önemli.

- Ulaşım sistemleri ve teknolojileri konularında Türkiye’nin geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

TÜMER: Hızlı kentleşme sürecinde taşıt sahipliğinin artması ve hareketliliğin çoğalması ile birlikte karayollarındaki taşıt kullanımı da arttı. 2003-2015 yılları arasında taşıt-kilometre değeri yüzde 116, ton- kilometre değeri yüzde 61, yolcu- kilometre değeri ise yüzde 77 oranında artış gösterdi. 2015 yılında karayollarını kullanan araçların gerçekleştirdiği 113 milyar x kilometre değeri ile yük ve yolcu taşımasında 244 milyar ton x kilometre ve 291 milyar yolcu x kilometre değerlerine ulaştı. Söz konusu değerlerin 2023 yılında 365 milyar x kilometre ve 378 milyar yolcu x kilometre değerlerine ulaşması bekleniyor. Sadece son iki yılda trafiğe açılan tünel uzunluğu, Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünel uzunluğunun yaklaşık iki katı. Yani yüzde 198 fazlası. 2023 yılına kadar 9 bin 71 adet köprü ve viyadüğün hizmete açılması hedefleniyor. Böylesi mega yapıların inşaat sürecinde ciddi bir Ar-Ge, teknoloji, ekipman ve insan kaynağı söz konusu. Yani sektör gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.