Yüksel Proje, global marka olma vizyonuyla ilerliyor

Dunya Insaat - - Karayollari -

Türkiye'de uzun yıllardır mühendislik ve müşavirlik firması olarak hizmet sunan Yüksel Proje'nin önümüzdeki yıl sektördeki 40'ıncı yılını dolduracağını belirten Yüksel Proje Yönetim Kurulu Başkanı Celal Akın, firmalarının dünya genelinde ilk 100 firma arasına girme hedefiyle ilerlediğini kaydetti. Akın, “Şu anda ülkemizin en büyük mühendislik ve müşavirlik firmasıyız. Süreç içerisinde dünya ölçeğinde ilk 100 firma arasına girmek için çalışıyoruz. Büyüme potansiyelimiz bu yönde devam eder ise 10 yıl içinde bu hedefe ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi. Bugüne kadar 13 ülkede proje ve müşavirlik hizmetleri verdiklerini aktaran Akın, “Şu anda dokuz proje yürüttüğümüz Cezayir başta olmak üzere, Azerbaycan, Fas, Ukrayna, Suudi Arabistan'da projesini yürüttüğümüz ya da müşavirliğini yaptığımız otoyol, tramvay, demiryolu, metro, altyapı işlerimiz mevcut. Orta Doğu, Asya ve Balkan ülkeleri pazarına yönelik kısa ve orta vadeli hedeflerimiz var” açıklamasını yaptı. Akın, Yüksel Proje'nin 2016 yılında Türkiye İhracatçılar Birliği tarafından Teknik Müşavirlik dalında yılın ihracatçısı seçildiğini de kaydetti.

“Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne imza atacağız”

Bin 300'ü aşkın çalışanı bulunan firmalarının, ekibiyle yeni projelere imza atmaya devam ettiğini söyleyen Akın, yakın zamanda Üç

Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesini kazandıklarını vurgulayarak, “İstanbul Boğazı'nın altından aynı tüp içinde (çapı 18 metre) 2x2 şeritli karayolu ve metro hatlarının olduğu projeye başlayacağız. Yapıldığında dünyanın en derin tüp geçit projesi olacaktır. Gerek büyüklüğü, gerekse uygulanacak teknikler ile dünya literatürüne girecek bir iş başaracağız” ifadesinde bulundu. Akın, ayrıca “Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze - İzmir Otoyolu, İzmir Körfez Geçişi'nin yanı sıra birçok büyük projemiz devam ediyor” dedi.

“Mühendislik üst seviyede teşvik edilmeli”

Ülke içinde üst düzeyde mühendisliğin teşvik edilmeden dış pazarlarda başarılı olmanın zor olduğuna vurgu yapan Akın, sektör değerlendirmesi yaparak şunları kaydetti: “Mühendislik ve müşavirlik alanında gelişmiş firmalarımız var. Fakat genel anlamda geliştiğimizi söyleyemem. Maalesef, Türkiye'deki yapı, kaliteli işi destekleyen bir yapı değil. Ülkemizde üst seviyede mühendislik teşvik edilmeden yurt dışında başarı şansımız azdır. Zaten şu anda uluslararası iş alıp tamamlayabilecek firma sayısı üçü geçmez. Bu konuda da Yüksel Proje mühendislik bayrağını yurt dışında başarı ile dalgalandırmaktadır. Yüksel Proje ölçeğinde en az 5-6 firma olmasını çok arzu ederim. Hem rekabet eder hem yardımlaşırız.”

Türkiye'de ulaşım teknolojileri konusunda dünyadaki gelişmelerin yakından takip edildiğini ve genel anlamda iyi bir noktada olunduğunu ifade eden Akın, ulaşımla ilgili düzenlenen fuarların bu anlamda önem taşıdığını kaydetti. Akın, ikinci kez düzenlenecek olan Karayolları, Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı ile ilgili, “Sektörün en kapsamlı fuarlarından biri. Biz de bu sene fuarda yer almaktan mutluluk duyacağız. Dolu dolu geçecek üç verimli gün, sektöre yönelik farklı etkinlikler ve değerli katılımcılar. Fuar mottosunda söylendiği gibi ‘yolların buluştuğu yer' olacak” şeklinde konuştu. Akın, Yüksel Proje olarak, fuarda A17 standında yer alacaklarını belirtti.

Celal AKIN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.