Erciyes İnşaat ve Madencilik, yeni projesi için kolları sıvadı

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Erciyes İnşaat ve Madencilik, Kayseri'nin belirli bölgelerinde yap-sat olarak faaliyet gösteriyor. 1978 yılından bu yana çok sayıda projeye imza atan firma, aynı zamanda metalürji, kimya refrakter ve döküm sanayisinde kullanılan krom cevherini maden sahalarından çıkartarak zenginleştiriyor. Erciyes Madencilik yeni bir yatırım atağında daha bulunarak, Konya, Aksaray ve Nevşehir'de bulunan maden sahalarından çıkardığı altınları, siyanür kullanmadan çevreye duyarlı yeni bir teknoloji ile işleyecek.

2001 yılında şirketleştiklerini belirten Erciyes İnşaat Madencilik Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Özpaçacı, “Bugüne kadar, Kayseri'nin Hürriyet, Sahabiye, Gültepe, Gülük, Bozatlıpaşa, Köşk, Küçük Mustafa, Yıldırım Beyazıt ve Esenyurt mahallelerinde birçok alanı konutlaştırdık. Yüzlerce aileyi konut sahibi yaptık. Şu anda Yıldırım Beyazıt ve Küçük Mustafa mahallelerinde devam eden projelerimiz var. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında, Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde, iki ayrı parselde, üçer blokluk toplam 300 daire rezidans projesine başlayacağız. Düşük maliyet ve yüksek kalite ile insanların inşaat sektöründen beklentilerini en üst seviyede karşılamaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çalışmaları hakkında bilgiler veren Özpaçacı, “Çalıştığımız bölgelerden birisi Kayseri'nin ilk yerleşim yeri. Buranın kökeni Selçuklulara dayanır. Şehrin merkezinde ama yapılaşma az. 1936 yılında, Soyadı Kanunu çıktığı için hissedarlardan baba adı ve soyadı olmayanlar var. Kendi aralarında alma, satma ve birleşmesi bile zor. Bunların birçoğu hayatta değil. Vefat edenler, intikal edenler, şehir dışında ve yurt dışında olanlar var. Belediyemiz bu sorunu 18. madde uygulamasıyla aşmaya çalışıyor. Haberi olanlar parasını alıyor, olmayanlar da hazineye kalıyor. 1 metrekare yerde 180 adet hissedar olan yerler var. Osmanlı arşivlerini açıyoruz. Mahkeme yoluyla ispatlayarak, gerçek hak sahiplerini buluyoruz. Bazılarının bu durumdan haberi yok. Dedesinden miras kaldığını bizden öğreniyorlar. İnşaatını yapmak iki yılımızı alıyor. Ama parselini oluşturmak, yaklaşık 10 yıl zaman alıyor. Bu işte bilgi, tecrübe, zaman, emek ve sabır istiyor” ifadelerinde bulundu.

Ülkenin rekabet gücünü ve büyüme potansiyelini artırmak için yatırım ve üretimin şart olduğunu kaydeden Özpaçacı, olumlu ve olumsuz her olayda ekonominin etkilendiğini ve ekonominin de doğrudan inşaat sektörünü etkilediğini söyledi. İnşaat sektörünün lokomotif sektörlerden birisi olduğunu ve ülke ekonomisine payının küçümsenmeyecek oranlarda olduğunu vurgulayan Özpaçacı, şöyle devam etti: “Sektörümüzün GSMH'deki payı yüzde 20, iş gücü istihdamındaki payı ise yüzde 25 oranında. 2017 yılı genelinde de büyümenin yaklaşık yüzde 6 oranında olacağı tahmin ediliyor. Sektörümüz, birçok meslek dalını da bünyesinde barındırıyor ve binlerce malzeme kullanılıyor. 2016 yılının son çeyreğinde, satış kampanyaları ile konut talebi hızla yükseldi ve konut satışları arttı. KDV indirimi, kredi faiz indirimi, tapu harcı indirimi canlanmaya katkı sağlayan unsurlar oldu. Kayseri'de artan nüfus, şehirleşme ile birlikte konut ve altyapı talebi, inşaat sektörünün geleceği hakkında olumlu bir bakış açısı sergiliyor. Çarpık kentleşmenin önüne geçerek, vatandaşların yaşam standardını yükselten kentsel dönüşüm projeleri ekonomimize de ciddi bir katma değer sağlıyor” şeklinde konuştu.

“Kayseri'de kentsel dönüşüm yeni iş olanaklarına fırsat veriyor”

Kentsel dönüşümün Türkiye ekonomisi için ciddi bir fırsat olduğunu belirten Özpaçacı, “Ada bazında imarlar verilerek, organize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kayseri'de kentsel dönüşüm yeni iş olanakları ve yeni heyecanlara yol açtı. Yeni projeler için lokasyon olarak, Sahabiye Mahallesi hedeflenen projeler arasında. İmar planı yapılırken, cadde ve sokakların düzenli yerleşimi, binaların planlı yapılması, altyapıların doğru yapılması ve şehir parklarının olması önemli. Sonradan yapılan düzenlemelerin telafisi zor. Her şehirde olduğu gibi şehrimizde çarpık yapılaşma yok değil. Kayseri'de maalesef otopark sorunumuz hissedilmeye başlandı. Otopark alanı inşaat hakkından sayılmıyordu. Yeni gündeme yeni düzenleme geldi ama binalar yapıldı. Geç kalınmış da olsa yerinde bir karar oldu. Trafiğe ve kamusal alanlara büyük rahatlama getireceğini umuyorum. Daha fazla yeşil alan, daha fazla yaşam alanı. Binaların dış görünümü kadar şehrin işleyişine, dokusuna ne kattığımız da önemli. İnşaatlarda meydana gelen iş kazalarının önüne geçilmesi, iş güvenliği de önem arz ediyor. Üretken olmak zorundayız ve rehavete kapılmamalıyız. Sürekli proje geliştiren bir yapımız olmalı. Türkiye'nin dinamiklerine güvenimiz tam. Bu anlamda yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İnşaat sektörü yükseliş trendini, 2017 yılında da sürdürecek. Türkiye'nin ve inşaat sektörünün önü açık” dedi.

Hilmi ÖZPAÇACI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.