Kayseri’de inşaat ve yan sanayi sektörü büyümeye devam ediyor

Dunya Insaat - - Kayseri’de Yapı Sektörü -

Ülkemizin genelinde sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasında ilk 10 il içerisinde yer alan Kayseri, gayrimenkul hareketliliğinin Türkiye'de en fazla yaşandığı şehirlerin başında bulunuyor. Bunun en önemli nedenleri arasında nüfus artış hızı, göç alması, artan alım gücü ve yatırımların fazlalığı geliyor. Konut sektörünün önemli merkezlerinden olan ilde 2008 yılından itibaren konut satışlarında ciddi artış yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2013 yılında 27 bin 109, 2014 yılında 28 bin 375, 2015 yılında 30 bin 52 ve 2016 yılında 30 bin 675 konut satışı gerçekleştirildi. 2017 yılının Ocak ayında 2 bin 342, şubat ayında 2 bin 137 ve mart ayında 2 bin 696 olmak üzere toplam 7 bin 175 konut satıldı. Konut satışlarındaki artışının yıl boyunca artarak devam edeceği öngörülüyor.

Konut fiyatları artıyor

Kayseri'de son yıllarda çok sayıda markalı konut projesi yükseliyor. Yeni daire alanlar özellikle markalı konut projelerini tercih ediyor. Söz konusu projelerin artmasına paralel olarak kentte satılık konut fiyatlarında artış yaşanıyor. 2012 yılında yeni konutların metrekaresi yaklaşık 750 TL iken, bu rakam 2017 yılında bin TL'nin üzerine çıktı. Son yıllarda artan lüks konut projelerinde stokun arttığı da gözlemleniyor.

İlin çehresini değiştirerek vizyon projeler hayata geçiriliyor. Ayrıca, Kayseri'yi geleceğe taşıyacak kentsel dönüşüm projelerine imza atılıyor. Finans merkezi olarak planlanan ve 4 milyar liralık bütçeye sahip Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yanı sıra Argıncık kentsel dönüşümü ve Sancaktepe, Boztepe ve Hilal Mahallesi'ni kapsayan kentsel dönüşüm projeleri bunlardan bazıları. Tüm bu projeler için ‘Kentsel Dönüşüm Master Planı' hazırlayan ve ‘planlı gelişim, estetik dönüşüm, fonksiyonel değişim' vizyonu ile hareket eden Kayseri Büyükşehir Belediyesi, projelerin takibini ise kurduğu Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı ile yapıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, “Şehrin gelecek yüzyılını etkileyecek bir proje yapıyorsanız planlı yapmak durumundasınız. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi başta olmak üzere uygulamak istediğimiz projelerde planlamanın yanı sıra vizyonumuzun diğer prensipleri olan estetiklik ve fonksiyonellik noktasında da hassasiyet gösteriyoruz” dedi.

Kayseri'den global markalar çıkıyor

Türkiye'de inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte hareketlenen inşaat malzemeleri sanayi de giderek güçlü bir pazar haline geliyor. Son yıllarda artan konut ihtiyacı, yenilenen yapılar, kentsel dönüşüm projeleri ve büyük projelerle birlikte inşaat sektörünün alt dalları da büyümeye devam ediyor. Firma sayıları baz alındığında Kayseri'de inşaat sektörü önde gelirken, toplam sanayicinin dörtte biri de bu sektörde faaliyet gösteriyor. İnşaat sektöründe hareketliliğe paralel olarak yapı malzemeleri pazarında da önemli gelişmeler yaşanıyor. Yapı malzemeleri pazarındaki önemli ve büyük markalar Kayseri'den çıkarak, global bir marka olarak adından söz ettiriyorlar.

Hatice ŞİMŞEK Kayseri Bölge Temsilcisi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.