Turkuaz Seramik, ihracatini yüzde 50'ye çıkaracak

Dunya Insaat - - Kayseri’de Yapı Sektörü -

Geliştirdiği ürün ve yeniliklerle dünya vitrifiye sektörünün önemli oyuncuları arasında yerini alan Turkuaz Seramik, yüzde 40 oranında olan ihracatını yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyor. Üretim kapasitesi ile sektörde ilk üçte yer alan firma, toplamda 3 milyon adet vitrifiye üretiyor. Turkuaz Seramik Türkiye pazarında ise 192 satış noktasında ürünlerini toptan ve perakende olarak müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Lavabodan klozete, pisuvardan farklı tipteki armatürlere kadar seramiğin her alanında üretim gerçekleştiren firma, engelli aksesuarları, çelik örgülü bağlantı hortumları, batarya ve ara musluklar gibi tamamlayıcı ürünlerinin satışını da gerçekleştiriyor.100 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 350 bin metrekare alan içerisinde Avrupa'nın en büyük vitrifiye üretim tesisine sahip olduklarını kaydeden Turkuaz Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaya, “Lavabo üretiminde Türkiye'de ilk sıradayız. Bin kişiye yakın personelimiz ile yılda 3 milyon adet üretim yapıyoruz. 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat pazarlarımız özellikle Batı Avrupa ülkeleri. Bunun yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, Hollanda ve ABD gibi ülkelerle birlikte, seramik üretiminin yoğun olduğu İtalya, İspanya gibi ülkeler de ihracat pazarlarımız arasında yer alıyor. Bunun dışında Balkan ülkeleri, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki cumhuriyetlerine de ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Yurt dışında markalaşma ve showroomlaşma yatırımlarımıza da hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Türkiye pazarında ise 192 satış noktasında ürünlerimizi toptan ve perakende olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. İç ve dış pazarda dengeli büyümeyi tercih ediyoruz. Yurt dışında Almanya, İtalya, İngiltere, Libya, Tunus, Cezayir, Ukrayna, Irak, Ürdün, İsrail, Kosova ve Bulgaristan'da mağazalarımız var” diye konuştu.

Marka ve imaj alanında iddialı olduklarını belirten Özkaya, ‘Cerastyle' markası ile dünya vitrifiye pazarında boy gösteren Turkuaz Seramik için ihracatın önemli olduğuna dikkat çekti. Ürünlerinin yüzde 40'ını dış pazara, yüzde 60'ını da iç pazara sevk ettiklerinin bilgisini veren Özkaya, “Bugün itibarıyla başta Avrupa olmak üzere pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Pazarlarımız arasına 2015 yılında Amerika'yı da ekledik. Amerika'da yaşanan konut krizi sonrasında ekonomileri tekrar canlanmaya başladı. Biz de Amerika'ya olan ihraacatımızı artırıyoruz ve 60 ülkede markamızla tanınır hale geldik. İç ve dış piyasadaki satışlarımızın da yüzde 50 olması yönünde çalışıyoruz. Türkiye genelinde 150 bayimiz bulunuyor. Yurt içerisinde 25 olan ve hızla sayılarını artırdığımız satış sonrası servislerimizle müşterilerimize daha yakın olmayı hedefliyoruz” dedi. Kalite odaklı teknoloji yatırımlarının ve Ar-Ge faaliyetlerinin 2017 yılında da devam edeceğini bildiren Özkaya, bu doğrultuda öncelikle çevreye duyarlı, aynı zamanda üretim ve kullanım açısından verimli ürünler tasarlamayı hedeflediklerini açıkladı. Özkaya, “Kullanımı rahat hijyenik ve temizlenmesi kolay kanalsız klozetler ile daha çok hastane gibi toplu kullanım alanlarında tercih edilen antibakteriyel ürünler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. İtalyan ve Alman tasarımcılarımız ile en modern çizgilere sahip, kendine özgü trend oluşturan tasarımlar geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ibiza asma klozeti ile tasarım ödülü aldı

Firma, Uluslararası IF Design Award yarışmasında Turkuaz Seramik Cerastyle markalı, Ibiza Asma Klozet ürünü ile banyo kategorisinde ödül aldı. 1950'li yıllardan bu yana faaliyetlerini sürdüren IF Design Award, dünyanın en büyük ve en ünlü tasarım, araştırma ve değerlendirme merkezlerinden biri. Tasarım alanında dünyanın en saygın ve bağımsız ödül organizasyonlarından biri olan IF Design Award, banyo kategorisinde, Turkuaz Seramik'in tasarımcılarından, Mehmet Aktamar tarafından tasarlanan, Cerastyle markalı, Ibiza Asma Klozet ürünü uluslararası tasarım ödülüne layık görüldü.

Abidin ÖZKAYA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.