Kemerix, prestijli inşaat projeleri ile pazar payını artırıyor

Dunya Insaat - - Kayseri’de Yapı Sektörü -

Türkiye'nin büyük beton teli üreticilerinden Kemerli Metal, prestijli inşaat projelerinde yer alıyor. İstanbul Yeni Havalimanı'nın altyapısında Kemerix markalı ürünlerinin kullanıldığını söyleyen Kemerli Metal San. ve Tic. A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kenan Şimşek, “Türkiye'nin tutkallı ve tutkalsız çelik tel üreten en büyük firmasıyız. Döşeme çivisi üretiminde lider konumdayız. Kapasite büyüklüğümüzün yeterli olması ve yüzde 100 yerli olmamızdan dolayı dünyanın en büyük projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı projesinde Kemerix markamız tercih edildi” dedi. Son yıllarda firma olarak hızlı bir gelişim kaydettiklerini belirten Şimşek, bu nedenle Ar-Ge çalışmalarına her geçen yıl daha fazla bütçe ayırdıklarını söyledi. Şimşek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ürünlerimizin kalitesini 2017 yılına kadar yaptığımız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarımız sonucunda iyi bir seviyeye getirdik. Özellikle ürünlerimizin beton içerisinde homojen bir şekilde dağılmasını sağlayan tutkal bizim üzerinde hassasiyetle durduğumuz ürünlerimizden biri. Bu alandaki Ar-Ge çalışmalarımız sonuç verdi. Bu yıl itibariyle üretilen ürünlerimiz müşterilerimiz tarafından takdir gördü ve beğenildi. Bunun yanı sıra zemin betonunda kullanılan yüzey sertleştiriciler ve beton kür malzemelerini de tedarik etmeye başladık. Türkiye'nin tutkallı ve tutkalsız çelik tel üreten en büyük firmasıyız. Döşeme çivisi üretiminde de lider konumdayız. Bu yıl yaptığımız yeni yatırımımızla, üretim kapasitemiz yaklaşık 12 bin ton civarına yaklaştı. Kapasite büyüklüğümüzün yeterli olması ve yüzde 100 yerli olmamızdan dolayı İstanbul Yeni Havalimanı projesinde Kemerix markamız tercih edildi. Bu proje bittiğinde, dünyanın en büyük havalimanı projesi olacak. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda 23 bin metrekare alanda, 75 kişi ile üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz.”

“Bu yıl ihracat pazarımıza Batı Avrupa ve Afrika'yı ekleyeceğiz”

Avrupa ve Türk Cumhuriyetleri ağırlıklı olmak üzere şu anda 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Şimşek, ihracatlarının cirolarındaki ve üretimlerindeki payının yüzde 15 olduğunu söyledi. Bu yıl içerisinde, Batı Avrupa ve Afrika pazarına girmeyi planladıklarını ifade eden Şimşek, “Yurt dışında Bulgaristan ve Yunanistan'da, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkmenistan'da bayiliklerimiz bulunuyor. İhracat yaptığımız ülkeler ile olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmeyi istiyoruz” diye konuştu. İç pazarda, çözüm ortaklarının Türkiye'nin bütün bölgelerinde her geçen gün arttığını vurgulayan Şimşek, mevcut pazarlarını korumayı ve güçlendirmeyi istediklerini dile getirdi. Müşterilerine kaliteli çözümler üretmek istediklerini kaydeden Şimşek, “Müşteri memnuniyeti bizim için her zaman en üst seviyede. Kamu ve özel sektör projelerinde yer alıyoruz. Firmamızda, TSE ISO EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi uyguluyoruz. Ürünlerimizde ise TSE 10513 standartı ve CE Avrupa uygunluk belgesine göre üretim yapılmaktadır. Kamuda yapılan yatırımlarda, havalimanları, hastaneler, baraj ve tüneller, beton yollar, kanalizasyon boru imalatları prekast yapılar, sınır ve güvenlik duvarları gibi projelerde bizim ürünlerimiz kullanılıyor. Özel kuruluşlarda ise çok çeşitli müşteri portföyümüz var. Zemin betonu döken endüstriyel kuruluşlar, fabrikalar, otoparklar, basketbol sahası gibi alanlarda beton döken şirketler, AVM'ler başlıca müşteri portföyümüzü oluşturuyor” diye konuştu.

Firmalarının yüzde 100 yerli olması nedeniyle sektördeki diğer firmalardan farklılık gösterdiğini sözlerine ekleyen Şimşek, “Genel inşaat sektörü içerisinde bizim alanımız genellikle zemin betonlarıdır. Türkiye'nin gelişmekte olan bir ülke olması sebebiyle yatırımlar artarak devam ediyor. Yurt dışından getirilen bitmiş ürünler ile yerli firmaların rekabet gücünün korunmaması, uzmanlık belgesi olmayan kişilerin uzmanlık gerektiren işler yapmasına karşı yasal önlemler olmaması sektörümüzün başlıca sorunlarından bir kaçı. Ekonomik ve siyasi belirsizlikler azaldıkça sektörde iş hacmi artacaktır. Türkiye'de devam eden kamu yatırımları ve istikrar 2017 yılı için umut verici. Ayrıca yerli ürünlere destek verilmesi çok önemli. Biz firma olarak sektörde kendimizi Türkiye'nin yükselen markası olarak tanımlıyoruz” diye vurguladı.

Yusuf Kenan ŞİMŞEK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.