Ravaber Yapı, camyünü üretim tesisi açmayı planlıyor

Dunya Insaat - - Kayseri’de Yapı Sektörü -

Taş yünü üretimi ile yalıtım sektöründe pazar payını her yıl artıran Ravaber, bu doğrultuda kapasite artışına devam ediyor. Yurt içinde pazarın yaklaşık yüzde 45'ine hakim olan firma, Avrupa pazarına üretim tesisi açarak uluslararası arenada önemli oyunculardan biri olma yolunda ilerliyor. Ürün çeşitliliğini artıran Ravaber, Türkiye'de ilk seramik yünü üretimine de başladı. Ayrıca firma, yeni yatırımları camyünü üretim tesisi ile kendi bünyesinde mineral yünlerin tamamını üretecek tek tesis olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ravaber Yapı Üretim Planlama Satış ve Destek Uzmanı Murat Koray Arslantaş, “Bu yıl yatırımına başladığımız ve gelecek yıl tamamlanmasını planladığımız camyünü üretim tesisimiz ile kendi bünyemizde mineral yünlerin tamamını üreteceğiz. Bu tesis ile dünyada tek olmak için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Macaristan yatırımı ile dünya markası olma yolunda sağlam adımlarda ilerliyoruz. Bu yatırımımız ile Avrupa pazarına kalitemizi ve ürünlerimizi sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Türkiye'de kurulu kapasitelerini 110 bin tona çıkararak taşyünü alanında en büyük tesis olduklarını ifade eden Arslantaş, “Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 80 bin metrekare alan üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yıllık 110 bin ton taş yünü, 3 bin 500 ton seramik yünü üretimiyle Türkiye'nin önemli taş ve seramik yünü üreticisiyiz” dedi.

Seramik yününün özelliğine değinen Arslantaş, “Taş yününün önemli bir özelliği de kısa sürede bin dereceye kadar yanma mukavemetinin olması. Ama bunun da karşılayamadığı sıcaklıklar var. Mesela, demir çelik, çimento sanayinde, cam endüstrisinde. Yalıtım olarak bin derecenin üzerindeki yerlerde seramik yününe ihtiyaç duyuluyor. Seramiğin hammaddelerini 300 derecede eriterek, bin 300 ile bin 600 derece sıcaklığa dayanan çeşitli özelliklerde seramik yünü elde ediyoruz. Bu alanda da Avrupa'da şu anda iki üretici var. Türkiye'ye ise bu ürünler ağırlıklı olarak Uzak Doğu pazarından geliyor. Üretimine yaklaşık altı ay önce başladığımız bu ürünümüzle Türkiye'de ilk ve tek, Avrupa'da üçüncü üretici olduk. Amacımız ithalatın önünü kesip, elimizden geldiğince yerli ürünü desteklemek. Kurduğumuz hattın kapasitesi 3 bin ton. Türkiye'nin toplam pazarı da şu anda 2 bin ton civarında. Biz ağırlıkla iç pazarda çalışıyoruz. Aynı zamanda yine ortağımız olan Ravago'nun Avrupa'daki firmaları vasıtasıyla bu ürününün Avrupa Birliği ülkelerine ihracatını yapma çalışmalarına da başladık” şeklinde konuştu.

Üniversitelerle iş birliği içerisinde olduklarını dile getiren Arslantaş, “ARGE ve Ür-Ge faaliyetleri kapsamında bölgemizde yer alan ve diğer üniversitelerle sürekli iletişim halindeyiz. Sürekli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca TÜBİTAK destekli projelerle ülke ekonomisine katkı sağlayacak vizyonel yatırım ve çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Ürünlerini 20'den fazla ülkeye gönderdiklerini söyleyen Arslantaş, “Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 10'unu ihraç ediyoruz. Portekiz ve Lübnan'da yapılan yeni distribütörlük anlaşmalarımız ile Ravaber markalı ürünlerimiz 2017 yılında her iki ülke pazarında da yerini alacak. İç pazarda Ravaber markalı ürünümüzü pazara sunarken bunun yanında Filli Boya, Weber, ODE gibi birçok markaya da kendi markaları ile üretim gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Ürünleri ile dışa bağımlılığı ortadan kaldırdıklarını söyleyen Arslantaş, “Yalıtımın yapı taşı olan firmamız, ülkemizin enerji anlamındaki dar boğazına enerjide sağlanan tasarruf ile dolaylı olarak katkı sağlıyor. Yaşam alanlarındaki konfor ve refahı artıyoruz. Bunun yanında meydana getirdiğimiz artı değer ile milli kaynakları etkin ve etkili biçimde gerek iç, gerekse dış pazara sunuyoruz. Ürettiğimiz bir çok üründe dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyor ve ithal ederken ihraç eder hale geliyoruz. Ülkemizi daha ileriye taşımak için üzerimize düşeni yapıyor ve durmadan çalışıyoruz” diye konuştu.

Murat Koray ARSLANTAŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.