Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz KAZAZOĞLU ile Söyleşi sayfalarımızda sohbet ettik.

Dunya Insaat - - Content Page -

Cengiz KAZAZOĞLU

Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında faaliyet gösteren İsviçre merkezli Geberit, 50 ülkede, 12 bin çalışanı ile sektörünün öncü markalarından biri olarak dikkat çekiyor. Grup, özellikle merkez Avrupa'daki ülkelerde ilk sıralarda varlığını devam ettiriyor. Altı tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 32 üretim tesisine sahip Geberit, 2015 yılında 2,8 milyar euro net satış açıkladı. Geberit'in yoğunluklu rezervuar sektörü üzerine çalışan, sürdürülebilirliği ilke edinmiş ve iş süreçlerinde teknolojiye, temiz su kaynaklarının korunmasına, inovasyon ve Ar-Ge'ye yatırım yapan bir marka olduğuna vurgu yapan Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu, geliştirdikleri ürünler ile pazarda etkin bir rol üstlendiklerini kaydetti.

Geberit Türkiye olarak bu yıl çoğunlukla devlet yatırımları, şehir hastaneleri, yeni İstanbul Havalimanı gibi önemli projelere imza attıklarını söyleyen Kazazoğlu, markalı konutların ise yaklaşık yüzde 80'inde var olduklarını belirtti. Kazazoğlu, “A plus projelerde yaklaşık yüzde 70, orta A'da yüzde 40, tüm segmentlerde ise yüzde 12'lik paya sahibiz diyebilirim. Orta altı segmentte yokuz. Orta üstünde ise biz yoksak o bina şüphelidir” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz seneye göre yüzde 15 büyüme hedeflediklerini ifade eden Kazazoğlu, 2018'in ikinci döneminde ise Türkiye'ye Geberit'in vitrifiye bölümünü getireceklerini aktardı. Türkiye içerisinde 90'a yakın bayilerinin bulunduğunu ve önümüzdeki dönemlerde bu sayının artabileceğini dile getiren Kazazoğlu, Geberit Türkiye olarak yakın coğrafi ülkelerin çoğuna ürünleri ulaştırdıklarını kaydetti.

Grup olarak yıllık cirolarının yüzde 2.5'ini Ar-Ge'ye ayırdıklarını dile getiren Kazazoğlu, “Bugüne kadar üzerine imza attığı inovatif ürünlerini simülasyon programlarında geliştiren, 3 boyutlu yazıcılar ile prototipler üretip üzerinde çalıştıktan sonra üretime geçen markamız, akıllı klozetlerini ve montaj sistemlerini, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak üretiyor. İsviçre merkez binasındaki bina teknolojisi ve akustik laboratuvarında ses, materyal teknolojisi ve statik üzerine testler yapan Geberit mühendisleri; uykunuzu bozan sıhhi tesisat seslerinin tarihe karışması için birden fazla çalışmanın altına imza atıyor” şeklinde konuştu.

Bir sıhhi tesisat ürününün yıllarca çalışması gerektiğinin altını çizen Kazazoğlu, tüm ürünlerde üretim bitiş tarihinden itibaren 25 yıl daha yedek parça bulundurduklarına dikkat çekti. Kazazoğlu, “Geberit, 54 yıldır gömme rezervuar üretiyor, 54 yıl önce üretilen şeyin bugün iç takımını değiştirebilirsiniz” dedi. Banyolarda portatif kurulumun da mevcut olduğuna dikkat çeken Kazazoğlu, “Geberit GIS montaj sistemi ile banyoyu dışarda hazırlayıp, getirip monte ediyoruz. Profillerle duvar yapıp, duvarın içine bütün tesisatı döşeyip gönderiyoruz. Temiz bir alanda tadilat yapılmış olunuyor. Ancak henüz pek kullanılmayan bu uygulamanın zaman içinde daha çok tercih edileceğini düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

Satın alma davranışlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdiklerini de anlatan Kazazoğlu, araştırmada tüketicinin banyosunu yenilemek istediğinde nerden başlayacağını bilmediğinin, verilen hizmetten dolayı yapı marketi yerine bayileri tercih ettiğinin ortaya çıktığını kaydetti. Kazazoğlu, hijyenin ise banyolarda en önemli nokta olarak öne çıktığı, karar merciinin ise kadınlar olduğu ve evde kadınlar için en önemli alanların başında banyonun geldiğinin araştırma sonuçlarına yansıdığını iletti.

İnovatif ürünler pazara sunuldu

Akıllı tuvalet (AquaClean Mera) sistemini 2017'nin ilk inovatif ürünü olarak Türkiye'de pazara sunan marka, bu sistemi takiben tasarladığı Piave ve Brenta fotoselli bataryaları ve kaliteli yüzey malzemesinden üretilen Setaplano Duş Zemini'ni satışa çıkardı. Ayrıca AVM'ler, havalimanları ve endüstriyel tesisler için geliştirilen, saniyede 12 veya 25 litre kapasitesiyle su baskınlarının önüne geçen Pluvia Drenaj Sistemi ise birçok büyük projede kullanılıyor. İnovatif bakış açısını tüm ürünlerine yansıtan Geberit, DuoFresh Kumanda Kapağı ile banyoları temiz havayla buluşturuyor. DouFresh; aktif karbon filtresi sayesinde havayı odaya geri vermeden önce kötü kokulardan arındırarak kokuları kaynağına hapsediyor. Geberit mühendisleri tarafından banyolardaki hijyen problemi için özel olarak tasarlanan CleanLine Duş Kanalları, kolay temizlenmesiyle de konforlu bir hijyen deneyimini kullanıcısına sunuyor.

Boru bölümünün kapsamı genişletiliyor

Hizmet verdiklerini alanları sanitary (sıhhi), seramik ve boru olarak üç ana başlıkta toplayabileceklerini kaydeden Kazazoğlu, “Amiral gemimiz sanitary bölümümüzde Geberit'i Geberit yapan gömme rezervuarlar var. Dünya cirosunun yüzde 50'si bu ürünlerden geliyor. Türkiye'de de yüzde 50 ciro buradan geliyor. En kuvvetli olduğumuz ürünümüz gömme rezervuarlardır diyebilirim. Türkiye'deki tüm markalı projelerin yüzde 65-70'inde gömme rezervuar kullanılmaktadır. Seramik bölümümüz daha yeni bir bölümümüz ve bu alanda çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Boru alanlarının ise çok kuvvetli olduğuna vurgu yapan Kazazoğlu, şunları kaydetti: “Cironun yüzde 30'u borudan geliyor. Pis su, atık su, paslanmaz çelik borular, yağmur suyu sistemleri borularımız var. Yağmur suyuyla ilgili 15 senedir çalışmalarımız sürüyor. Paslanmaz çelik ve tuzlu suya dayanıklı CuNiFe borularımız mevcut. 10 senedir denizcilik sektörüne çok satıyoruz. Endüstride de araba, boya, gıda, ilaç fabrikaları gibi alanlarda çok kullanılan borulara yöneliyoruz. Sırf fabrika tesisatı boruları için çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'de kullanılan ürünler plastik ve borularda belirli bir basıncın altında maalesef garanti yok. Borular görünen bir ürün olmadığından pek değer verilmiyor. Türkiye'ye uygun, pazarın alacağı ürünler üretilmeli.”

“Avrupa’ya açılmak için standartlar yükseltilmeli”

Sektörde yaşanan gelişmelere de değinen Kazazoğlu, yaşanan duraklamanın firmaları satış için bir farklılık oluşturmaya ittiğini söyledi. Bu durumun kaliteyi artırabileceğini söyleyen Kazazoğlu, “Standartlarımızı biraz yükseltmemiz gerekiyor. Denetim, teşvik vb. uygulamalar yapılmalı. Pazar büyüdü, karlılığı artırmak için bir şeyler yapılması gerekiyor” dedi. Kentsel dönüşümün tadilatın önünü kestiğini, bu durumun da piyasayı etkilediğini belirten Kazazoğlu, “Sektörün gelişimi için müteahhitlerin riski biraz daha üzerlerine alması lazım. Standartların ve eksikliklerin giderilmesi gerekiyor, bunlar düzelmediği için Avrupa'da da olamıyoruz. İhracat yapıyoruz diyoruz ancak komşu ülkelere yapıyoruz. Bir İsviçre'ye, Belçika'ya ihracat yapmıyoruz. Standartlarımızın yükselmesi ve uygulanması gerekiyor ki kaliteli firmalar öne çıksın, faaliyetler artsın” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.