AKTÜALİTE

Dunya Insaat - - Content Page -

Konutta fırsat dönemi yaşanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 artarak bin 926 oldu. Sektör temsilcileri, ilk beş ay, geçen yıla göre artan konut satışlarının haziranda yüzde 7,9 gibi sert düşüş yaşamasının konut alıcısı açısından aslında “fırsat” olduğunu belirttiler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut satışlarında haziran ayı rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 bin 970 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u, 10 bin 160 konut satışı ve yüzde 10,4 pay ile Ankara, 6 bin 34 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla iki konut ile Hakkari, 20 konut ile Ardahan ve 31 konut ile Bayburt oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 oranında azalma göstererek 35 bin 210 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 963 konut satışı ve yüzde 19,8 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 56,1 ile Artvin oldu.

62 bin 369 konut el değiştirdi

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 oranında azalarak 62 bin 369 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 11 bin 7 konut satışı ve yüzde 17,6 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 61,3 oldu. Ankara 5 bin 981 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 684 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il bir konut ile Hakkari oldu.

45 bin 433 konut ilk defa satıldı

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 azalarak 45 bin 433 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46,6 oldu. İlk satışlarda İstanbul 8 bin 656 konut satışı ve yüzde 19,1 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 3 bin 585 konut satışı ile Ankara ve 2 bin 341 konut satışı ile İzmir izledi.

İstanbul ilk sırada

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azalış göstererek 52 bin 146 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 bin 314 konut satışı ve yüzde 17,9 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul'daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 51,8 oldu. Ankara 6 bin 575 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 3 bin 693 konut satışı ile İzmir izledi.

Yabancılara 926 konut satışı gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 artarak bin 926 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Haziran 2017'de ilk sırayı 903 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 408 konut satışı ile Antalya, 93 konut satışı ile Bursa, 77 konut satışı ile Aydın, 68 konut satışı ile Ankara ve 60 konut satışı ile Muğla izledi.

En çok konut satışı Suudi Arabistan vatandaşlarına oldu

Haziran ayında Suudi Arabistan vatandaşları Türkiye'den 612 konut satın aldı. Suudi Arabistan'ı sırasıyla, 239 konut ile Irak, 136 konut ile Kuveyt, 115 konut ile Rusya Federasyonu ve 87 konut ile İngiltere izledi. Sektörün önemli aktörlerinden Okkalar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç, Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk, BESA

Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter ve ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay TÜİK'in açıkladığı haziran ayı rakamlarını DÜNYA İnşaat Dergisi'ne değerlendirdiler.

Mahmut Okka: “Mevsimsel etki konut satışlarını düşürdü”

Okkalar İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, TÜİK'in açıkladığı son verilerde, düşen konut satışlarının yılsonuna kadar artacağının altını çizerek, “Satış rakamlarındaki bu azalma sektörün bir geçiş döneminde olduğunu gösteriyor. Bu yıl Ramazan ayı ve yaz tatilinin başlangıcı aynı döneme denk geldi. Bu da satış rakamlarını olumsuz etkiledi. Yazın gelmesi ve Ramazan ayı dolayısıyla düşen satış rakamları, yaz tatilinin sona ermesi ve okulların açılmasıyla birlikte eski seyrine dönecektir” dedi. Yılsonuna kadar satış rakamlarının artacağını belirten Okka, “Bireysel emeklilik sigorta şirketlerinin (BES) yatırım fonlarına gayrimenkulü eklemesi, markalı konut üreticilerinde ciddi bir heyecana yol açtı. Önümüzdeki mevsimsel satış duraklamasının geçmesi ve BES'in yatırım fonlarına gayrimenkulü eklemesi konut satış rakamlarını önümüzdeki süreçte olumlu yönde etkileyecektir” şeklinde konuştu.

İbrahim Babacan: “Konut satışları tüm yıla göre değerlendirilmeli”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan da, “TÜİK tarafından açıklanan son verilere baktığımızda; Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 azalarak 97 bin 579 olduğunu görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 artarak bin 926 olmuş. Yabancı yatırımcılara konut satışları hız kesmeden devam ediyor. Konut satışını desteklemek amacıyla devletimiz tarafından bir dizi önlem alındı. Bizler de özel sektör temsilcileri olarak ekonomi ve sektörümüz için üzerimize düşen görevleri yerine getiriyor, fedakarlıklar göstererek sektörün canlılığını koruması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yıl içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda her ay düzenli olarak bir artış vardı, yaz tatilinin başlamasıyla birlikte haziran ayında düşüş yaşanmış oldu. Yıl içerisinde sezon itibariyle bu tür düşüşlerin yaşanması çok normal, genel olarak konut satışlarıyla ilgili tüm seneye göre değerlendirme yapılmalı” dedi.

Haydar Yamaç:

“Sektöre olan güvenimiz tam”

Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç da, “Konut satışları 2017 haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Konut satışlarında bu gibi düşüşler dönem dönem yaşanıyor. Yaz ayları hepimizin bildiği gibi inşaat sektörü için daha durgun geçiyor. Eylül ve ekim aylarında sezonun açılması ve okulların başlamasıyla birlikte konut talebi ve satışlarının artacağını düşünüyorum. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün hükümetimiz tarafından desteklenmeye devam etmesiyle sektör canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektörüne güvenimiz tam, yatırımlarımıza ara vermeden tüm gücümüzle devam ediyoruz. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri, hayata geçirilen yeni kampanyalar, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimler ile ivme kazanan sektör en güvenli liman olmayı sürdürüyor” diye konuştu.

Sefa Öztürk:

“Dönemsel olarak durgunluklar yaşanabilir”

Sefa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Sefa Öztürk de, “TÜİK tarafından açıklanan Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 olmuş. Bu düşüş yaz rehavetinden kaynaklanıyor, okulların kapanmasıyla birlikte vatandaşlar büyük şehirlerde uzaklaşarak yazlık bölgelere akın ediyor. Her sektörde olduğu gibi dönemsel olarak durgunluklar yaşanması gayet normal. Ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200'den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan inşaat sektörünün 2017 yılı içerisindeki konut satış rakamlarına baktığımızda büyümesini sürdürdüğünü görüyoruz. Sektör bir iki aylık bir düşüşe göre değerlendirilmemeli genel olarak tüm yıla bakılmalı. Konut satışlarının ve yatırımların artması için sektör hükümetimiz tarafından destekleniyor. Gayrimenkul sektörünün ekonomiyi böyle desteklediğini görmek de bizim için umut verici. Sektör 2017 yılının ilk altı ayında büyümesini sürdürdü, yılsonuna kadar da yatırımlar artarak devam edecektir. Gayrimenkul en çok kazandıran yatırım araçlarından biri bu dönemi yatırımcılar fırsata çevirebilir” açıklamasında bulundu.

Efe Bezci:

"Konutta fırsat ayları kaçırılmamalı"

İlk ve ikinci el konut satışlarında bu yıl Ramazan bayramının haziran ayına denk gelmesi nedeniyle düşüş beklediklerini, buna karşın bu kadar sert düşüş beklemediklerini ifade eden BESA Grup'un Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci de, şunları söyledi: “İlk konut satışlarındaki yüzde 7,9'luk, ikinci konut satışlarında yüzde 8,2'lik azalış, konut alıcısı için aslında şu an fırsat aylarında olduğunun göstergesi. Arz, talep dengesinin fiyatların da tüketici lehine gelişeceği gerçeğinden yola çıkılırsa konut sahibi olmak isteyen kişiler şu an oluşacak avantajları birkaç ay sonra başlayacak sezonda yakalayamayabilirler.

Şu unutulmamalı ki inşaat sektörü tüm badireleri bu zamana kadar başarı ile atlattı ve hızlı gelişimini sürdürüyor. Dolayısıyla haziran ayı verileri aldatmamalı, iyi okunmalı. Biz sektör temsilcileri olarak eylül ile birlikte yılın son çeyreğinden oldukça umutluyuz.” Bezci, geçen ay yabancıya satışta oranın yükselmesini ise “Türkiye'ye duyulan güven” açısından büyük değeri olduğunu bildirdi.

Gizem Moral Kunter: “Konut satışları ilk yarıda yüzde 3 büyüdü”

Emlakjet.com Genel Müdürü Gizem Moral Kunter de, ipotekli satış adedinin haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 oranında azalarak 35 bin 210 olduğunu ve satışlar içindeki payını yüzde 36,1'e taşıdığını belirterek, “Bu oran, geçen yılın haziran ayında yüzde 34,3'tü. Yine geçen yılın ilk altı ayına baktığımızda ipotekli satışın geçen yılki 201 bin 84 adetten bu yıl 245 bin 375 adede ulaşarak yüzde 22'lik bir artış gösterdiğini görüyoruz. GYODER'in haziran verilerini hatırlarsak, burada dikkat etmemiz gereken konu aslında senetli satışlardaki yükseliş. Yeni konut satışlarında yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımının gerçekleştiği Şubat'ta, aynı zamanda yüzde 6,5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi yaşandı. Haziranda ise firmaların kendi finansmanıyla sübvanse edilen kampanyaların artışıyla satışlarda senet kullanımı, yüzde 52 ile son altı aylık ortalamasının üzerine çıktı. Bu dönemde stok erimesi de yüzde 2,7 ile son altı aylık ortalama değerin altında seyretti. Bu verilere baktığımızda görüyoruz ki, stoğun erime hızının artması düşük banka faiziyle kredi kullanımının artması ile paralellik gösteriyor. Senetli satışın giderek artmasının ise risk yönünde bir alarm verdiğini söyleyebiliriz. Senetli satış, firmanın öz sermaye gücü yerinde olduğu sürece yerinde bir ödeme aracı olabilir ancak burada konut alıcılarının firmaların güvenirliklerini, kapasitelerini, daha önce tamamladığı projeleri çok yakından analiz etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

“Yabancıya satışın dinamosu yaz ve KDV istisnası”

Martta yabancıya konut satışındaki azalma oranının iki haneli rakamlardan yüzde 1,1'e kadar düştüğünü, ardından nisanda yüzde 2,7 ve mayısta yüzde 10 ile yükseliş trendine girdiğini hatırlatan Kunter, “Haziran ayında bu artış oranı yüzde 24,8'e kadar yükselerek satış adedi bin 926'ya ulaştı. Bu yükselişte yabancılara yönelik satışlarda KDV indiriminin başlamasının yanı sıra yaz dönemi de etkili. Öte yandan siyasi gündem nedeniyle artış oranı geçen yıllara kıyasla limitli” değerlendirmesinde bulundu.

Haziran ayında Suudi Arabistan vatandaşlarının Türkiye'den 612 konut satın alarak ilk sıraya oturduğunu gösteren TÜİK verilerine göre Bursa ve Aydın'ın, yabancıların İstanbul ve Antalya'dan sonra en çok konut satın aldığı iki şehir olarak dikkat çektiğini belirten Kunter, “Emlakjet verilerine göre Aydın, Didim ve Kuşadası ilçelerinin turizm potansiyeli ile Bursa ise İstanbul'a ulaşımının kolaylığı ve markalı konuttaki büyüme potansiyelinin yanı sıra Yalova tarafındaki bakir arsalarıyla Arap yatırımcıların gözdesi. Eğer vatandaşlık verilmesi için 1 milyon dolarlık konut edinme şartı daha düşük fiyata düşürülürse, yabancıya satıştaki ivme hızlanacaktır” diye konuştu.

Özhan Atalay: “Konut satışlarındaki düşüş mevsimsel”

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay ise, “2017 Haziran ayı verilerine göre konut satış adetlerinde yüzde 8 gibi bir azalma görüyoruz. Bunun sebebi ağırlıklı olarak ikinci el konut satışlarında görülen dönemsel ve geçici azalma. Projelerden sıfır konut satışına odaklandığımız zaman düşüşün yüzde 3'ler seviyesine gerilediğini görüyoruz. Haziran ayı özelinde piyasaya bakarsak, önce ramazanın etkisi, ardından bastıran sıcaklar, hemen ardından okulların kapanıp tatil mevsiminin başlaması ve yazlık yerlerdeki inşaat yasağının başlaması gibi sebeplerin bir araya gelmesi sadece konut sektörünü değil hemen her sektörü olumsuz olarak etkiledi. Gayrimenkul sektöründe yaz ayları genellikle yazlık ev talebinde patlamalar yaşandığı aylar olarak bilinir. Konut talepleri ise en çok kasım-aralık-ocak döneminde yoğunluk kazanır. Örneğin geneldeki düşmeye karşılık ağırlıklı tatil yörelerinin ve yazlık evlerin olduğu Muğla ilimizde yaklaşık aylık satış ortalaması 800 adet iken temmuz ayında bin 230 adet satış gerçekleşmiş durumda. Şehirler özelinde verileri incelersek en yoğun talep azalmasının ise Amasya, Artvin, Burdur, Hakkari, Isparta, Kilis ve Şırnak'ta olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.

Efe BEZCİ

Sefa ÖZTÜRK

Mahmut OKKA

Haydar YAMAÇ

İbrahim BABACAN

Özhan ATALAY

Gizem Moral KUNTER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.