KONUTTA FIRSAT DÖNEMİ

Dunya Insaat - - Ön Sayfa - HaticeʅzerÊYõlmaz

Türkiye İstatistik Kurumu, konut satışlarında haziran ayı rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17 bin 970 konut satışı ve yüzde 18,4 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 10 bin 160 konut satışı ve yüzde 10,4 pay ile Ankara, 6 bin 34 konut satışı ve yüzde 6,2 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla iki konut ile Hakkari, 20 konut ile Ardahan ve 31 konut ile Bayburt oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 artarak bin 926 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ise Haziran 2017’de ilk sırayı 903 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 408 konut satışı ile Antalya, 93 konut satışı ile Bursa, 77 konut satışı ile Aydın, 68 konut satışı ile Ankara ve 60 konut satışı ile Muğla izledi. İçinde bulunduğumuz dönemin konut almak için fırsat sunduğunu belirten sektör temsilcilerinin konuyla ilgili değerlendirmelerine Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik.

Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Raporda, son üç aydır 100 değerinin üzerinde bulunan Faaliyet Endeksi’nin, mevsimselliğe rağmen haziran ayında da eşik değerin üzerinde kalması dikkat çekti. Güven Endeksi’nin 100 değerine ulaşmamış olması, hazır betondaki hareketliliğin halen istenilen seviyede olmadığını ortaya koydu. Aralık ayından bu yana artış gösteren Faaliyet Endeksi haziran ayında mevsimselliğin etkisi ile faaliyetteki yavaşlama sebebiyle yüzde 1,4’lük kısmi bir azalma gösterdi. Ankete katılan firmaların yüzde 47’si haziran ayında satışlarının azaldığını belirtirken yüzde 28 oranındaki katılımcı, satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti. Satışlarının arttığını söyleyenlerin oranı yüzde 26’da kaldı. Alınan kayıtlı siparişlerde azalma olduğunu söyleyenlerin oranının yüzde 42 olması, faaliyetlerdeki mevsimsel yavaşlamayı teyit etti.

Dergimizin bu ay ki Araştırma Dosyasını “Yapı Kimyasalları” sektörüne ayırdık. Son yıllarda inşaat sektöründe yaşanan olumlu gelişmelere paralel olarak yapı kimyasallarına olan talep ve pazar büyüyor. Yaklaşık 260 üretici firmanın faaliyet gösterdiği pazarda, her geçen yıl üretim ve satış hacminde artış yaşanıyor. İnşaat malzemeleri sektöründe önemli bir pazar payına sahip bulunan yapı kimyasalları, Ar‐Ge ve inovasyon ile gelişmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde kentsel dönüşüm ve mega projeler, pazarın büyümesine önemli katkı sağlayacak. Türkiye’de standartlar konusunda büyük eksikliklerin olduğuna dikkat çeken sektör oyuncuları, uygulamalar ve denetimler konusunda çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Ayrıca, mevzuatlarla birlikte teknik şartnamelerin de yenilenmeye ve ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmeye ihtiyacı olduğunu ileten temsilciler, sektör firmalarından öte, birleşerek derneklerle ortak hareket etmenin daha güçlü bir etki sağlayacağına inandıklarını kaydediyorlar.

Vitrifiye seramik üretiminde ve ihracatında Avrupa 1’incisi, seramik kaplama malzemeleri üretiminde Avrupa 3’üncüsü, ihracatında ise dünya 6’ncısı olan Türk seramik sektörü, tüm dünyada rekabet gücü yüksek, güçlü markaları olan bir sektör olma yolunda başarıyla ilerliyor. Seramik sektörünün önde gelen oyuncuları, her yıl İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sektör profesyonellerini buluşturan CERSAIE Fuarı’nda yeni ürünlerini sergileyecekler. Sektörün önemli yeniliklerinin sergileneceği fuara, bu yıl da yerli yabancı birçok tasarımcı, sektör temsilcisi ve profesyonelin gelmesi bekleniyor. Türk seramik firmalarının fuar hazırlıkları ve fuarla ilgili görüşlerini ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Dergimizin Mercek sayfalarında ele aldığımız Türkiye aydınlatma sektörü, kalite, kapasite ve ürün çeşitliliği bakımından son yıllarda hızlı bir gelişim gösteriyor. 2016 yılında yüzde 5 büyüyerek 2 milyar doların üzerinde bir ekonomik büyüklüğe ulaşan sektörün, yılsonunda da inşaat sektöründeki hareketlilik ve ihracat başarısıyla büyümesini artırarak devam ettirmesi bekleniyor. Uzun ömrü ve sağladığı enerji tasarrufu ile Led teknoloji, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektöre damga vurdu. Aydınlatmanın geleceğini belirleyecek Led teknolojileri pazarının 2020 yılında 108 milyar euroluk bir hacme ulaşacağı öngörülüyor. İFO Fuarcılık tarafından “İş Emniyeti”, “İş Sağlığı”, “İş Güvenliği” ile “Eğitim, Danışmanlık ve Risk Analizi” ana başlıkları altında her yıl düzenlenen İSG Avrasya’nın dördüncüsü, 15‐17 Şubat 2018 tarihleri arasında Tüyap’ta gerçekleşecek. Yüksek riskli iş kollarından, riski en az olan çalışma alanlarına kadar tüm sektörleri doğrudan ilgilendiren yeni ürün, hizmet, teknoloji ve uygulamayı bir arada sunan fuar, geleneksel hale gelen konferans programı ile de sektör gündemlerine ev sahipliği yapacak.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.