TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİN ULUSLARARASI BAŞARISI ARTIYOR

Dunya Insaat - - İnşaat -

Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2015 yılında 40 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2016 yılında 46 oldu. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 43 firma ile ABD bulunuyor. Geçtiğimiz dönemde küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalar, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkisini arttırdı. “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firması"nın pazar büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4.1 oranında azalarak 2015 yılında 501 milyar dolara geriledi, 2016 yılında ise yüzde 6.4 daralmayla 468 milyar dolar oldu. Uluslararası müteahhitlik pazarının son üç yılda toplam yüzde 14 oranında gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının sayısı geçtiğimiz yıl 40'tan 46'ya yükselirken aynı dönemde pazar payı da arttı. Listedeki Türk firmaların toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3, 2015 yılında yüzde 4.6, 2016 yılında ise yüzde 5.5 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı Avrupa'da bir miktar azalırken ana pazarlarının tümünde artış gösterdi. Pazar payı Orta Doğu'da yüzde 7.9'dan yüzde 9.1'e, Asya'da yüzde 5.5'ten yüzde 7'ye, Afrika'da yüzde 4.7'den 5.1'e çıktı.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin yılda dört kez çeyrek periyotlarda düzenlediği Gündem Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen 2017 yılının üçüncü toplantısı, İstanbul’da yapıldı. Gündem Buluşmaları toplantısında; ‘Türkiye’nin uluslararası konumu’, ‘Dış politikamızdaki değişimler’, ‘Jeopolitik sorunlar’, ‘2017 yılı ikinci yarı beklentileri’, ‘Körfez ülkeleri ve Katar sorunu, AB ile ilişkiler’ gibi dış politikanın gündem konuları konuşuldu. Kuruluş tarihi olan 1988 yılından bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanılması için önemli çabalar gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği, bu amaçla yapmış olduğu çok sayıda etkinliğin yanı sıra “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” konulu seminerler düzenliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde periyodik olarak gerçekleştirilen bu seminerler ile müteahhitler, mimarlar, mühendisler başta olmak üzere beton kullanıcılarına; betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine; yapı denetim kuruluşu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun doğru uygulamalarının anlatılması hedefleniyor. 2017 yılında İstanbul, Gaziantep ve Samsun’da düzenlenen seminerler dizisinin dördüncüsü Bodrum’da yapıldı. Seminere inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar ve beton üreticileri yoğun ilgi gösterdi.

İnşaat sektörünün gelişimine paralel olarak güçlü ve istikrarlı bir ivme ile büyümesini sürdüren dış cephe ve yalıtım sektöründeki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. 4 milyar doların üzerinde bir ekonomik büyüklüğe sahip olan sektör, başta yeni gayrimenkul projeleri olmak üzere kentsel dönüşüm, yenileme ve yasal düzenlemelerle büyümesini sürdürüyor. Sektör, 2017 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 büyüme hedefliyor. Ayrıca, Enerji Performans Yönetmeliği gereğince yeni inşa edilen binaların yanı sıra ülkemizde yer alan 20 milyon konutun da 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunması, sektörün büyümesine olumlu katkı sağlayacak.

Orta Doğu’nun önemli yapı ve inşaat malzemeleri fuarlarından olan Dubai BIG 5 Show, bu yıl 26‐29 Kasım tarihlerinde Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşecek. Türkiye’de yurt dışı fuarcılığın önemli isimlerinden Expotim & Ladin Grubu, bugün yapı, enerji, gıda ve tarım, otomotiv, mermer, moda ve tekstil başta olmak üzere 40’ı aşkın uluslararası fuara ev sahipliği yapıyor. Expotim’in bugünlerde hazırlıklarını sürdürdüğü organizasyon ise Dubai BIG 5 Show. Ekonominin lokomotif gücü olarak konumlanan inşaat sektörünün yapı taşlarının sergileneceği Dubai BIG 5 Show, Orta Doğu’nun önemli yapı fuarı olarak nitelendiriliyor. Bu yıl 38’inci kez düzenlenen organizasyona 250 Türk firmasının katılması bekleniyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.