Türk müteahhitleri dünya ikincisi oldu

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin her yıl yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 2015 yılında 40 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2016 yılında rekor kırarak 46'ya çıktı. Türkiye listede yine dünya ikincisi ol

Dunya Insaat - - İnşaat -

Engineering News Record'un (ENR) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 2015 yılında 40 olan Türk müteahhitlik firması sayısı 2016 yılında 46 oldu. Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin'in ardından dünyada ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 43 firma ile ABD bulunuyor.

Geçtiğimiz dönemde küresel konjonktürde ve risk iştahında izlenen dalgalanmalar, küresel ekonomik belirsizlikten en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan uluslararası inşaat sektöründeki etkisini artırdı. Küresel likidite koşullarında oluşan sıkılaşma ve jeopolitik sorunların da etkisiyle; uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Firması"nın pazar büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4.1 oranında azalarak 2015 yılında 501 milyar dolara geriledi, 2016 yılında ise yüzde 6.4 daralmayla 468 milyar dolar oldu.

Türk müteahhitlerin payı arttı

Uluslararası müteahhitlik pazarının son üç yılda toplam yüzde 14 oranında gerileme gösterdiği konjonktürde, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında gösterdiği performans arttı. ENR listesindeki Türk firmalarının sayısı geçtiğimiz yıl 40'tan 46'ya yükselirken aynı dönemde pazar payı da arttı. Listedeki Türk firmaların toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3, 2015 yılında yüzde 4.6, 2016 yılında ise yüzde 5.5 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı Avrupa'da bir miktar azalırken ana pazarlarının tümünde artış gösterdi. Pazar payı Orta Doğu'da yüzde 7.9'dan yüzde 9.1'e, Asya'da yüzde 5.5'ten yüzde 7'ye, Afrika'da yüzde 4.7'den 5.1'e çıktı.

Mithat Yenigün: “Türk firmaların uluslararası performansındaki artış memnuniyet verici”

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, ENR listesinin açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Tüm dünyada yakından takip edilip referans olarak kabul gören bu rapora; aralarından 42 tanesi TMB üyesi olan toplam 46 firma ile damga vurmak ve firma sayısıyla tam 10 yıldır dünyada Çin'den sonra ikinci konumda bulunmak bizim için büyük övünç kaynağıdır. Geçtiğimiz dönemde küresel ekonomik belirsizlikler ve jeopolitik riskler büyük oranda artmış, düşen enerji fiyatları nedeniyle enerji ihracatçısı ülkelerde gerçekleştirilen yatırımlar ivme kaybetmiştir. En büyük pazarlarımızdaki olumsuz gelişmelere rağmen firmalarımızın toplam gelirden aldığı payı yükseltmiş olmaları çok büyük başarıdır.”

Erman Ilıcak: “Ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz”

Dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen müteahhitlik şirketlerinden Rönesans Holding, ENR tarafından hazırlanan listede 38'inci sırada yer aldı. ENR listesine göre, 2016 yılında toplam 3,9 milyar dolar gelir elde eden şirketin uluslararası projelerinden elde ettiği gelir ise 3,25 milyar dolar seviyesini aştı. Bu yıl aynı zamanda listenin en büyük Türk şirketi unvanına da sahip olan Rönesans, Avrupa'nın en büyük uluslararası müteahhitleri arasında ise 10'uncu sıraya yükseldi.

Elde edilen bu başarıyla ilgili açıklama yapan Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Rönesans Holding olarak bugün Türkiye, Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı da içeren geniş coğrafyada, inşaat, gayrimenkul yatırım, endüstri, enerji ve sağlık alanlarında sektöre yön veren projelere imza atıyoruz. ENR listesinde ise uzun zamandır istikrarlı bir şekilde ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Türkiye'nin en büyük uluslararası inşaat şirketi olarak bu listede yer almak bizim için gurur verici. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın lider 10 müteahhitlik şirketi arasında yer almak. Bu hedefe güçlü adımlarla yaklaşıyoruz” dedi.

Türk müteahhitlik şirketlerinin elde ettiği başarının tüm dünyada takip edildiğini de vurgulayan Ilıcak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalite, tecrübe ve bilgi birikimiyle Türk inşaat şirketlerinin başarıları tüm dünyada parmakla gösterilir hale geldi. Bunun en büyük kanıtı ortaya koyduğumuz proje-

lerin yanı sıra ENR listesinde yer alan Türk şirketlerinin ortaya koydukları başarılardır. Bu haklı gururu paylaştığımız şirketleri ve sektörümüzün tüm paydaşlarını tebrik ediyorum.”

Rönesans, Avrupa'daki yükselişini sürdürüyor

Rönesans Holding, Heitkamp Ingenieur und Kratwersbau GmbH şirketinin yüzde100'ünü satın alarak bünyesine katmıştı. Holding ayrıca, Hollandalı şirket Ballast Nedam'ın da tamamını satın alarak Avrupa'daki gücünü perçinledi ve kısa zamanda 1 milyar euro ciroya büyüklüğüne ulaşmayı başardı. Bu dev satın almaların ilk sonucu olarak, Avrupa'nın 100 yıllık hayali, dünyanın en uzun demiryolu tüneli Gotthard Base'i hayata geçiren ve Zürih ile Milano'yu birbirine bağlayan Rönesans, şimdi de Hollanda'nın Rotterdam kentinde yaklaşık 1 milyar euro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP (Public Private Partnership) projesine imza atmaya hazırlanıyor.

Rönesans açısından en stratejik bölgeler arasında yer alan Bağımsız Devletler Topluluğu'nda ise şirket, altyapı ve üst yapı projelerinde öne çıkıyor. Kazakistan'ın başkenti Astana'da EXPO 2017 kapsamında inşa edilen ve ülkenin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerin biri olan Mega Silk Way geçtiğimiz aylarda kapılarını ziyaretçilerine açtı. Rusya'nın başkenti Moskova'da iş dünyasının kalbinin attığı Moscow City'de inşa edilen 374 metre yüksekliğindeki Federation Tower'ın ise 2017 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor. Bunun dışında St. Petersburg'da inşa edilen ve 2018 yılında tamamlanması planlanan gökdelen projesi de Rönesans imzası taşıyan projeler arasında yer alıyor. 462 metre yüksekliğindeki ana kulesi ile bina, Rusya ve Avrupa'nın en yüksek binası unvanına sahip olacak.

Rönesans Holding, Rusya'da üst yapı projelerine ek olarak, Rönesans Endüstri Tesisleri aracılığıyla üstlendiği endüstriyel projeler ile de gücünü artıyor. Özellikle Rusya ve Türkmenistan'da petrole dayalı ürünlerin imalatı için endüstriyel proje yatırımlarında öne çıkmaya başlayan şirket, Rusya'da Kuzey Kutbuna yakın, Sabetta Bölgesi'nde bulunan ve sıcaklığın zaman zaman -50 derecelere kadar düştüğü sert iklim koşullarında Yamal LNG Üretim Tesisi projesine devam ediyor. Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta ise doğalgazdan benzin üretecek GTG projesi inşa ediyor. Toplam yatırım bedeli 1.5 milyar dolar olan proje tamamlandığında bu alanda dünyanın en büyük kapasiteli tesisi olacak.

Sağlık ve gayrimenkulde Rönesans imzası

Rönesans Holding çatısı altındaki Rönesans Gayrimenkul son dönemde Türkiye'deki yatırımlarına hız verdi. Yedi farklı şehirde Optimum, Piazza ve Kozzy markalı sekiz alışveriş merkezi ile hizmet veren Rönesans Gayrimenkul, kısa ve orta vadede hayata geçireceği yedi projede toplam 1.7 milyar euronun üzerinde yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. Mart 2017'de İzmir'deki Optimum AVM'nin 105 milyon euroluk büyüme ve dönüşüm projesine imza atan şirketin İstanbul Anadolu Yakası'nda inşaatı devam eden Hilltown AVM ile Piazza karma projesi ise yeni ve önemli yatırımlar olarak dikkat çekiyor.

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım, Türkiye'nin beş farklı ilinde beş şehir hastanesi ile yedi kentte fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi inşa ediyor ve imzaladığı kontratlar karşılığında 2020 yılına kadar hastane projelerine yaklaşık 4,3 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Rönesans Sağlık Yatırım son olarak 2017 yılının Temmuz ayında, Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında hayata geçirmeye hazırlandığı İkitelli Şehir Hastanesi'nin 163 milyar JPY (1,5 milyar dolar) tutarındaki finansal kapanışını tamamlamıştı. 2 bin 700 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük hastaneleri arasına girecek olan İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlandığında dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olma özelliğini de taşıyor olacak.

Kuzu Grup, bu yıl 11 basamak yükseldi

Yaklaşık 75 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Kuzu Grup, ENR listesinde 2015 yılında 151'inci, 2016 yılında ise 141'inci sırada yer almıştı. Dünya tarafından takip edilen rapor ile ilgili açıklama yapan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “İnşaat sektörümüz, uluslararası platformlarda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyor. Dünyanın her yerinde prestijli projelere imza atan sektörümüz, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Ülkemizin adını böyle önemli platformlarda görmek bizim için gurur verici. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup olarak bu yıl 11 basamak yükselerek, ENR listesinde 130'uncu sırada yerimizi aldık. Yeni

projeler üstlenerek, dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz” dedi. Tamamlanan 500'ün üzerinde proje ve 100 binden fazla konuta sahip olduklarını belirten Kuzu, bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projeler ile ülkemizin başarısına katkı sağlamaktan gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Bahattin Demirbilek: “Türk firmalarının bu yükselişini alkışlamamız gerekiyor”

Son dönemde ihalesini kazandığı projelerle Rusya'da toplamda 1 milyar dolarlık kontrat imzalayan ESTA Construction bir büyük başarıya daha imza attı. ESTA, ENR'nin müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı ENR listesine adını yazdırdı. 2016 verilerine göre oluşturulan listede ESTA; listede bir önceki yıla göre altı basamak daha çıkarak 168'inci sıraya yükseldi. ESTA, listede yer alan Türk şirketleri sıralamasında ise ilk 30 şirket arasında yer alarak, Türkiye'nin en büyük 28'inci şirketi oldu.

Global bazda yaşanan siyasi ve ekonomik dalgalanmalara karşın Türk şirketlerinin büyük bir başarıya imza attığını belirten ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, “Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2015 yılında 40 olan Türk müteahhitlik firması sayısının 2016 yılında 46'ya yükseldiğini görüyoruz. Türkiye, firma sayısıyla tam 10 yıldır dünyada Çin'den sonra ikinci ülke konumunda yer alıyor. Uluslararası arenada ve bölgemizde yaşanan tüm siyasi-ekonomik sıkıntılara karşın Türk firmalarının bu yükselişini alkışlamamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Esta Construction'un uluslararası projeleri

ESTA'nın son dönemde ihalesini kazandığı projeler arasında Mercedes-Benz'in Rusya'daki en büyük yatırımı da bulunuyor. ESTA, Mercedes-Benz'in Rusya'daki ilk fabrikasının ihalesini kazandı, 20 Haziran 2017'de ise projenin temellerini attı. İhalesi bir sene süren proje, ilk etapta 225 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştiriliyor. Dünya otomobil teknolojisinin son imkanları ile donatılacak fabrikada SUV ve E serisi sedanlar üretilecek. ESTA geçtiğimiz günlerde Saratov Uluslararası Havalimanı ihalesini de kazandı. Rusya'nın Saratov şehrindeki havalimanı projesi, ilk etapta 130 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçiriliyor. ESTA, 9 Haziran 2017'de projenin temellerini attı. Havalimanı yıllık 1 milyon ve saatte 570 yolcu kapasitesiyle ön plana çıkacak. ESTA, ayrıca dünyaca ünlü Fransız perakende gruplarından Immochan'ın Moskova'da gerçekleştireceği AVM projesi SEC Aquarelle Pushkino'yu da inşa ediyor. 120 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen projenin temeli, 30 Mayıs 2017'de atıldı. ESTA, Immochan için Rusya'nın Samara Togliatti bölgesinde inşa ettiği alışveriş kompleksi AQUARELLE'yı da 16 ayda tamamlamıştı.

AE Arma-Elektropanç, büyüme ivmesini sürdürüyor

Türkiye'deki başarılı projelerinin yanı sıra Avrupa, Rusya ve Orta Doğu'da da faaliyetlerini sürdüren AE Arma-Elektropanç, ENR 2017 listesinde üst üste dördüncü kez yer aldı. 2017 yılı listesinde bir önceki yıla göre 32 sıra birden yükselerek hızlı bir ilerleme gösteren ve listeye 190'ıncı sıradan giren AE ArmaElektropanç, listedeki 46 Türk şirket arasında ise Türkiye'nin uluslararası arenada hizmet veren en büyük teknik müteahhitlik şirketi olarak yer aldı.

AE Arma-Elektropanç bu yıl dünyada olduğu kadar Türkiye'de de önemli yayın organları tarafından açıklanan listelerde yer alarak, başarılarına yenilerini ekledi. Türkiye'nin en prestijli ekonomi ve iş dünyası yayınları Capital ve Fortune dergilerinin ayrı ayrı hazırladığı “Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi” listelerine de giren firma, Capital'in listesinde 2015 yılında 450'nci sıradayken 2016 yılında basamakları hızla atlayarak 291'inci sıraya yükseldi. AE Arma-Elektropanç, Fortune dergisinin “Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi” listesinde ise 2015'te 335'inci sırada iken 2016'da 221'inci sıraya yerleşerek adından söz ettirdi. 2016 yılını 3'ü Türkiye'de olmak üzere devam eden 16 proje ile kapatan AE ArmaElektropanç, küresel bir marka olarak Avrupa, Rusya ve Orta Doğu'da hız kazanan projeleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

DIA Holding FZCO, küresel inşaat sektöründeki başarısını tescilledi

İnşaat, sağlık, eğitim ve turizm sektörlerinde entegre yapı ve hiz-

met çözümleriyle Türkiye'nin önemli şirketleri arasında yer alan CCN Holding'e bağlı DIA Holding FZCO listede bu yıl 120'nci sırada yer aldı. İnşaat şirketlerinin yurt dışında sürdürdükleri projelere odaklanarak hazırlanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası İnşaat Şirketi” listesinde geçen yıl 147'nci sırada yer alan DIA Holding FZCO, bir yılda tam 27 sıra yükselme ve 120'nci sırada yer alma başarısını gösterdi.

CCN Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Bayar, “Dünyanın En Büyük 250 uluslararası inşaat şirketi listesinde 120'nci sıraya yükselmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Küresel inşaat sektörü için dünya ekonomisinin arz ettiği daralma, yükselen risk ve artan rekabet ortamında imza attığımız parlak ve dünya çapında projelerle başarı çıtamızı daha da yukarıya taşıdık. Bu yükseliş, yurt dışında DIA Holding, yurt içinde ise CCN Holding olarak faaliyet gösteren şirketimiz için olduğu gibi, ülkemiz ve sektörümüz için de önemli bir başarıdır. 2008'den bu yana dünyanın en büyük uluslararası inşaat şirketleri sıralamasında daima ilk 200 içerisinde yer aldık. Bu başarımızı her geçen yıl daha da artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Polatyol, dünya devleri arasına girdi

Türkiye ekonomisinin güçlü gruplarından Polatyol, ENR'nin listesine girdi. Polatyol, 2016 yılında müteahhitlerin ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri geliri esas alarak hazırlanan, ENR listesinde dünyanın en büyük 239'uncu firması oldu. Polatyol Yönetim Kurulu Üyesi Celaleddin Polat, Türkiye'nin 10 yıldır dünyanın en büyük müteahhitleri listesinde ikinci sırada olduğunu hatırlatarak, “Polatyol olarak bu büyük başarıya katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi. Polat, “Bugün Türkiye'nin her zamankinden daha hızlı koşmaya, daha fazla üretmeye ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz. Türkiye ekonomisindeki istikrarın devamı için bundan sonra da çok daha güçlü bir şekilde çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bu vizyonla, yurt dışındaki faaliyetlerimizi çok daha cesur adımlarla, daha ileri seviyelere taşımaya kararlıyız” diye konuştu.

Dokuz ülkede faaliyet gösteriyor

İlk faaliyetleri Cumhuriyet'in ilk yıllarına uzanan Polatyol, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Suudi Arabistan, Umman, Fas, Irak, Libya, Gürcistan, Katar gibi toplam dokuz ülkede karayolu, baraj, içme suyu, köprü ve demiryolu inşaatları yaptı. Karadeniz Sahil Yolu, Okmeydanı Kavşağı gibi prestij projeleri hayata geçirdi. 2007 yılında enerji sektöründe faaliyet gösteren Polatyol, çok sayıda JES, HES ve RES projelerine imza attı. Polatyol, 2014 yılında satın aldığı Avrupa'nın geniş alana yayılan gayrimenkul projesi Eston Şehir projesiyle gayrimenkule de iddialı bir giriş yaptı.

Burak Ç. KIZILHAN

Bahattin DEMİRBİLEK

Mithat YENİGÜN

Özen KUZU

Erman ILICAK

M.Ali. BAYAR

Celaleddin POLAT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.