Dubai BIG 5 Show, 26 Kasım'da kapılarını açacak

Dunya Insaat - - İnşaat -

Orta Doğu'nun önemli yapı ve inşaat malzemeleri fuarlarından olan Dubai BIG 5 Show, bu yıl 26-29 Kasım tarihlerinde Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşecek. Türkiye'de yurt dışı fuarcılığın önemli isimlerinden Expotim & Ladin Grubu, bugün yapı, enerji, gıda ve tarım, otomotiv, mermer, moda ve tekstil başta olmak üzere 40'ı aşkın uluslararası fuara ev sahipliği yapıyor. Expotim'in bugünlerde hazırlıklarını sürdürdüğü organizasyon ise Dubai BIG 5 Show. Ekonominin lokomotif gücü olarak konumlanan inşaat sektörünün yapı taşlarının sergileneceği Dubai BIG 5 Show, Orta Doğu'nun önemli yapı fuarı olarak nitelendiriliyor. Bu yıl 38'inci kez düzenlenen bu organizasyonda geçtiğimiz yıl 59 farklı ülkeden 2 bin 500 firmaya yakın katılımcı yer alırken, fuarı 142 ülkeden 78 bin 600 kişi ziyaret etmişti.

Türk şirketlerin hedefi Körfez bölgesi ile iş birliği

Türk inşaat ve perakende sektörünün büyük ilgi gösterdiği Dubai BIG 5 Show'da Türk firmaların iş birliği hedefinde olduğu ülkeler ise başta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Umman, Katar, Kuveyt, Bahreyn başta olmak üzere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı içine alan MENA bölgesi, Asya, Avrupa ve Amerika olarak sıralanıyor. B2B görüşmelerle ihracata ciddi katkılar sağlayan Dubai BIG 5 Show'a katılan Türk firmalarının arasında; Assan Panel, Baymak, Dekor Rulo, ECA, IMPO, Kalekim, Kale Kilit ve Tosçelik de yer alıyor. Fuara katılacak Türk firması sayısının ise 250'yi bulması bekleniyor.

Fuara katılması beklenen 250 Türk firması ile hedef ülkelerin firmaları arasında büyük iş bağlantılarının gerçekleştirilmesi; en güçlü beklentiler arasında gösteriliyor. Expotim & Ladin Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ertan Yıldız, fuarın Türk yapı sektörünün dünya açılımı açısından taşıdığı önemin altını çizdi. Bu noktada Körfez bölgesinde, özellikle 2020 yılına kadar 2 trilyon dolar değerinde ihalenin gerçekleştirileceğini ifade eden Yıldız, “Türk yapı malzemeleri üreticilerinin de bu ihalelerden ciddi bir pay alacağına inanıyoruz. Dubai BIG 5 Show ile Türk firmalarının, dünya açılımlarına katkı yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi.

"Fuarın platin sponsoruyuz"

2011 yılından bu yana, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarın prestijli sponsorluğu olan platin sponsorluğunu üstlenmeye hazırlanan Expotim& Ladin Grubu, fuarda yaptığı çalışmalar ile Türk firmalarının diğer uluslararası şirketlere kıyasla rekabet payını artırarak, Türkiye'nin bu karlı pazardan aldığı payı büyütüyor. Yıldız, bu sponsorluğun aslında Türkiye'nin doğrudan tanıtımı anlamına geldiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Çünkü, platin sponsorluk, fuarı ziyaret edecek yaklaşık 80 bin kişinin yaka bağından, kayıt işlemlerinin yapıldığı masalara, fuar içerisindeki reklam alanlarından, kolon süslemelerine kadar her yerde ‘Turkey, Discoverthe-Potential' (Türkiye'nin Potansiyelini Keşfedin) sloganının yer alması anlamına geliyor. Bir başka deyişle Expotim & Ladin Grubu, platin sponsorluğu ile fuarda Türk firmalarına olan ilgiyi arttırırken, Türkiye'nin tanıtımını da üstlenmiş oluyor.”

Körfez bölgesinde 3 milyar dolarlık artış sağlandı

2017 yılında 3 milyar dolarlık artış ile şu anda 745.1 milyar dolarlık bütçe değerine sahip kentsel gelişim projelerinin yapılmakta olduğu Körfez bölgesi inşaat piyasasını kendi çatısı altında toplayan Dubai BIG 5 Show, her yıl olduğu gibi bu yıl da küresel çapta iş yapan uluslararası yapı şirketlerinin üst düzey satın almacı ve karar vericilerinden oluşan bir ziyaretçi kitlesini ağırlamaya hazırlanıyor. Yine, Expo 2020'nin de Dubai'de gerçekleşecek olmasıyla, BAE gerçekleştirdiği inşaat projelerine hız verdi ve sadece Expo 2020 için toplamda 13 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Ertan YILDIZ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.