Atak Damper, marka bilinirliğini artırmak istiyor

Dunya Insaat - - İnşaat -

Araç üstü ekipmanda geniş bir segmentte üretim yapan Atak Damper, araç üstünde kullanılabilen tüm aksamlar olmak üzere küvet tipi damperler, kasa tipi damperler, küçük araç damperlerinin yanı sıra tünel ve madenlerde kullanılacak özel tasarım damperlerinin imalatını yaparak müşterilerine hizmet veriyor. Şu an için ürünlerini iç piyasaya gönderdiklerinin bilgisini veren Atak Damper Çelik Kapı San. Tic. AŞ Damper Bölüm Müdürü Gökhan Mermer, önümüzdeki yıllarda iç ve dış piyasada pazar paylarını büyütmeyi hedeflediklerini aktardı.

Faaliyetlerine 1975 yılında damper üretimiyle başladıklarını kaydeden Mermer, 1994 yılında Kayseri OSB'deki fabrikalarında 11 bin 200 metrekaresi açık olmak üzere toplamda 14 bin 800 metrekarelik alanda ayda 25, yılda ise 300 civarı bir damper üretimi yaptıklarını dile getirdi. Yenilikçi ürün ve hizmetler ortaya koyarak müşterilerine hızlı ve etkin çözümleri sunmak için çalıştıklarını söyleyen Mermer, büyümenin en önemli anahtarlarından birinin ürün portföylerinin genişletilmesi olduğuna dikkat çekti.

Global pazarda büyümek için Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Mermer, “Şu an iki ürün üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Ar-Ge çalışmasını yaptığımız ürünlerimiz, arka kapak sisteminde piston kullanmadan kendinden otamatik arka kapak sistemi üzerinde çalışabilecek. Bu ürünlerimizi yakın zamanda piyasaya sunacağız. Mercedes, Ford ve Man gibi firmaların üst kısım aksamlarının yapılması için araç tipi onayı girişiminde bulunduk ve görüşmelerimizde son aşamaya geldik. Firmamız araç proje ve TUV işlerini kendi bünyesinde yapacak olup daha hızlı ve güvenilir bir şekilde müşterilerimize kolaylık sağlayacaktır. Böylece üretim kapasitemizi iki katına çıkaracağız” dedi. Ürünlerinin ISO 9001/2008 kalite belgesine sahip olduğunu belirten Mermer, ürünlerinin genelde otoyol, tünel, madenlerde, barajlarda ve hızlı tren hatları gibi tüm iş sahalarında tercih edildiğini aktardı. Mevcut müşteri ve pazar oranını genişletmek istediklerini söyleyen Mermer, “Ürünlerimizi şu an dış piyasaya gönderemiyoruz. En büyük sebebimiz ise ulaşım. Damperlerin büyük olması nedeniyle gemilerle yada karayoluyla gitmesi gerekiyor bu durumda bizleri zorluyor. Ürünlerimizi ihraç etme noktasında çalışmalarımıza başladık. Önümüzdeki yıllarda dış piyasada da varlığımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sektörün sıkıntılarına değinen Mermer, “Sektörümüzde de diğer sektörlerde olduğu gibi haksız rekabet sıkıntısı var. Bu rekabet şekli yüzünden karlılıklarımız düşüyor. Öte yandan maliyetlerin yüksek olması nedeniyle yurt genelinde yapılması gereken işe göre standart bir ürün imalatı yapamıyoruz” diye konuştu. Mermer, sektörde kalifiyeli eleman sıkıntısının olduğunu da dile getirdi.

Gökhan MERMER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.