New York'taki Türkevi binası IC İçtaş İnşaat tarafından yapılacak

Dunya Insaat - - İnşaat -

Fortune 500 Türkiye sıralamasında “3'üncü En Büyük İnşaat Şirketi” olarak yer alan IC İçtaş İnşaat ve Amerika'nın önemli inşaat şirketlerinden Tishman ortaklığında, New York'ta inşa edilecek 35 katlı Türkevi'nin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen, New York'ta böylesine büyük ve özel bir projeye imza atmaktan onur ve gurur duyduklarını belirtti.

"Türkiye'nin prestijine yakışır olacak"

Çeçen, “Hayata geçirilecek projenin önemi, özellikleri ve 36 aylık inşaat süresi düşünüldüğünde; Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alması sebebiyle son derece özen isteyen bir yapım sürecini başlatıyoruz. Şehrin en yoğun bölgesinde, son derece sınırlı alanda, yüksek güvenlik ve disiplin içerisinde çalışacağız. New York'un kalbinde yer alacak Türkevi'ni, Türkiye'nin prestijine uygun bir biçimde tamamlayacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Lale, New York'ta gökyüzüne yükselecek"

Birleşmiş Milletler (BM) binasının karşısındaki eski Başkonsolosluk binasının yerine yapılacak yeni Türkevi'ni, BM'de görev yapan Türk misyonu kullanacak. BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu çalışma ofislerinin yanı sıra, üst katlarda diplomatların konaklayabileceği bir rezidansın da yer alacağı binanın inşaatı, IC İçtaş İnşaat ve Tishman iş birliğiyle gerçekleştirilecek.

ABD'li mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlanan bina, 20 bin metrekarelik alana inşa edilecek ve Türk kültürü, tarihi ve mimarisini yansıtacak. Başmimar Jonathan Stark'ın Türkiye ziyaretinde yaptığı incelemelerin ardından başta Selçuklu motifleri olmak üzere geleneksel Türk mimarisi motiflerinin kullanıldığı Türkevi binası, gökyüzüne lale formunda yükselecek. Yeni Türkevi modern görünümüyle de New York gökdelenlerine katılan zarif ve simgesel bir yapı olacak. 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları ile 20 araçlık yeraltı otoparkının yer alacağı binada; yağmur sularını depolayacak bir sistem kurulacak. Türkevi, “Leed Silver” yeşil bina sertifikasına da sahip olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.