DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali DUMANKAYA

Dunya Insaat - - İnşaat -

Dört senede 10 projeyi yönettiklerini, bölgesine değer katan ve yatırımcısına kazandıran projelere imza attıklarını söyleyen DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, kentsel dönüşüm odaklı çalışmaları da hız kesmeden sürdürdüklerini kaydetti. 2017 yılı içerisinde 483 adet konut, 56 adet ofis ve ticari alanı satmayı öngördüklerini ve yılsonuna kadar 440 milyon TL'lik ciro elde etmeyi hedeflediklerini açıklayan Ali Dumankaya, “Devam eden 823 adet ve bu yıl başlayacağımız projelerimizde bin 110 adet olmak üzere toplamda bin 933 adet bağımsız bölüm üreteceğiz. 2018'den sonrası için ise çok daha ciddi çalışmalarımız var. Avrupa Yakası'nın merkezi konumundaki Sultangazi'de Tem Otoyolu üzerinde Maslak Bölgesi'ne yakın bir mesafede ve özel bir lokasyonda bulunan projemizin çalışmaları devam ediyor. Yeni sahra - Ataşehir'de 1/5000'lik planları biten geniş bir alanın çalışmaları sürüyor. 2018 yılında başlayacak projelerimizle toplam inşaat alanı 753 bin metrekare olan 5 bin adet konut ve 144 adet ofis/ticari bölüm inşa edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

DKY Kartal, DKY Business Kartal, DKY Sahil, DKY Business Tuzla, Lokum Evler, DKY ON Kağıthane, DKY Cadde Göztepe 05, DKY Cadde Suadiye gibi devam eden 12 projelerinin bulunduğunu belirten Ali Dumankaya, şunları kaydetti: “Kentsel dönüşümü sadece binaların yenilenmesi olarak görmüyor, aynı zamanda bölgeye değer katacak yatırımların da sağlanması gerektiğini savunuyoruz. Bina bazlı dönüşümler yerine ada bazlı dönüşümlerin gerçekleşmesi, şehrin çarpık yapılaşmasını değiştirerek bölgeyi değerlendirirken, vatandaşlara barınacakları yerlerden öte kaliteli bir yaşamın kapılarını aralayacak projelerin yapılmasına olanak sağlayacaktır. 2017'nin Mart ayında DKY Cadde Erenköy 86 projesinin teslimini, DKY Sahil Kartal projemizin lansmanını gerçekleştirdik. Lokum Evler projemizin Haziran 2017'de etaplar halinde teslimine başladık ve bir diğer projemiz DKY Ada'nın lansmanını yaptık. İnşaatı halen süren projelerimizin yatırım değeri yaklaşık 1 milyar TL iken 2017'de başlayacak projelerimizin proje büyüklüğü 1 milyar 180 milyon TL. Halen inşaatı devam eden yedi projede toplam bin 500 konut ve işyeri bulunuyor. 12 projemizle toplamda 825 adet konutun teslimini bu yıl içinde gerçekleştirmiş olacağız.”

DKY Ada, 395 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışta

DKY, Kartal'ın önemli lokasyon-

larından E-5 ile sahil yolu hattının ortasında, 19 dönümlük arazi üzerinde yükselecek, proje değeri 600 milyon TL olan DKY Ada Projesi'ni satışa çıkardı. Toplam dört bloktan oluşan DKY Ada'da, farklı formatlarda tasarlanan 792 konut yer alıyor. 395 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulan DKY Ada'da ekopratik ile alımlarda ise 120 aya varan vade ile ev sahibi olma avantajı sunuluyor. 36 ay sonra teslim edilecek proje, Kartal'ın simgesi olmaya aday. 93,94 ile 211,54 metrekare arasında değişen, 2+1'den 4+1'e kadar balkonlu ve yeni nesil ev konseptiyle +1,5 olarak planlanan 2+1,5 ve 3+1,5 olmak üzere farklı formatlarda konutlar yer alan proje hakkında Ali Dumankaya, şunları iletti:

“DKY Ada projemiz ile Kartal'ın en büyük kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Projemiz, adını sahip olduğu muhteşem adalar manzarası, adaların ruhunu yansıtan ve huzurunu hissettiren yaşam konseptinden alıyor. Yeni nesil buçuklu dairelerin yer aldığı ‘DKY Ada' geniş ve kullanışlı daireleri, peyzajıyla farklılaşan yeşil alanları, zengin sosyal ve sportif olanakları, çocuklara özel aktivite alanlarıyla aileler için tasarladığımız özel bir proje. 792 konutun, dört adet ticari alanın ve bir kreşin yer aldığı DKY Ada projemiz, fitness ve spa merkezi, spor alanları, yürüyüş parkuru, açık ve kapalı yüzme havuzu ve aktivite alanlarıyla yaşam kalitesini artıracak ve Kartal'a değer katacak.”

Lansman öncesinde 4 bin adet talep topladıklarını belirten Ali Dumankaya, “Projemiz, Kadıköy-Tuzla E-5 hattı, Kadıköy-Kartal Metro hattı ve Marmaray gibi toplu ulaşıma rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir lokasyon olarak ön plana çıkıyor. ‘DKY Ada' sosyal imkanları dışında, yakın çevresindeki üniversiteler, hastaneler ve alışveriş merkezlerinin yakınlığı ile burada yaşayacak sakinlerine İstanbul'un merkezinde yaşamanın ayrıcalığını hissettirecek” dedi.

“Kentsel dönüşümü milli mesele olarak görmeliyiz”

Türkiye'de devam eden kentsel dönüşüm projelerini değerlendiren Ali Dumankaya, bu gelişimlerin Türkiye'nin kalkınma ve istikrarına büyük katkı sağladığını belirtti. Ali Dumankaya, “Türkiye'nin ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü 200'den fazla alt sektöre ciddi bir ivme veriyor. Önümüzdeki kentsel dönüşüm süreci büyük önem taşıyor. Ülke genelinde 7 milyondan fazla riskli konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi hedefleniyor. 2012'de başlayan süreç istenilen hızda gitmese de bundan sonra her yıl 500 bin konutun dönüşüme dahil edilmesi bekleniyor. İnşaat sektörü de kentsel dönüşümle birlikte aynı zamanda normal her yıl 600 bin konut ihtiyacı yapısı ile inşaat sektörü devamlılığını sağlayacak. Kentsel dönüşüm ve gelişen inşaat sektörü Türkiye'nin de kalkınma ve istikrarına çok büyük bir katkı sağlıyor. Gelişen ülkemize ve bölgemize yakışır yapı stokunu ortaya koymak için bizlere büyük görevler düşüyor. Bu sebeple özellikle kentsel dönüşümü milli bir mesele olarak görmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Konut fiyatları artacak"

Gayrimenkul sektöründe fiyatların her zaman artan bir ivme gösterdiğini ileten Ali Dumankaya, söktöre yönelik değerlendirmelerde bulunarak, “Dönem dönem bazı bölgelerde arz fazlası olması durumunda bazı projelerde şişirilmiş fiyatlandırmalardan dolayı o projelerde bölgesel bazda bir miktar fiyat ayarlamaları olabiliyor ama buna fiyatlarda düşüş oluyor diyemeyiz. Bu sebeple yılın üçüncü çeyreğinde markalı konutlara yatırım yapmak doğru bir hamle olacaktır. Konutların prim yapması ise ayrı bir süreçtir. Orta ve uzun vadede her zaman kar getiren gayrimenkul yatırımı, özellikle gelişmekte olan bölgelerde yapıldığında proje başlangıcından teslim sürecine kadar olan sürede dahi yatırımcısına yüzde 40'ın üzerinde kar sağlar. Son çeyrekte lansmana çıkacak olan yeni projelerle, dolar artışı, arsa ve demir maliyetlerinin yükselişi gibi konular da göz önüne alındığında konut fiyatlarının ister istemez artacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Sektör olarak 2017'ye hızlı bir giriş yaptıklarına dikkat çeken Ali Dumankaya, “2016'nın tüm olumsuzluklarına rağmen büyümesini sürdüren gayrimenkul sektörü, 2017'nin ilk yarısında da maliyetlerdeki artışa ve döviz kurlarındaki dalgalanmalara bağlı olarak biraz yavaşlasa da büyüme ivmesini sürdürdü. Konut alımlarındaki durağanlığa rağmen devam eden gayrimenkul yatırımları, sektöre ivme kazandırmaya devam etti. Sektör temsilcilerinin kampanyalar oluşturması, hükümetimizin sektörün önünü açan kararlar alması satışlarda artışa katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir. Gayrimenkul fiyatlarındaki reel artış ile ekonomik büyüme arasında doğrudan bir ilişki olması, sektörün hem büyüme hem de istihdama katkısı lokomotif sektör özelliğini uzun yıllar daha devam ettireceğini gösteriyor. Yılsonunda gayrimenkul sektörünün yeni bir rekora daha imza atarak 1,5 milyonluk konut satışı sağlayacağını öngörüyorum” ifadelerini kullandı.

DKY ADA

Ali DUMANKAYA

DKY ADA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.