Mimar Mahmut Emre Yağmur’dan iç mekan renk tüyoları

Dunya Insaat - - Mimarlık -

Evinizin bir odasında huzurlu vakit geçirirken kimi zaman diğer odasına insanın canı girmek bile istemiyor, bir arkadaşınızın evinden hemen kalkmak isterken bir diğerinde saatlerce oturmak istiyor, yatak odanızda okuyacağınız kitaplar ellerinizden kayarken uykusuz gecelerinizi geçirmenizi sağlayan kabus dolu yatak odalarına dönüşüyor. Bu değişken psikolojinizin sebebinin etrafınızdaki renklerden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Yağmur Proje Yönetici ortağı Mimar Mahmut Emre Yağmur, genel olarak bütün zamanımızı geçirdiğimiz konutlarda özgüven ve sakinlik hissi veren tonların tercih edildiğini söyleyerek, renklerin iç mekanlarda kullanımına dair sırları paylaştı.

“Renk kombinasyonları yaşam alanınızı modernize eder”

Yağmur, “Rahatlatıcı, huzurlu ve yalın bir salon ya da oturma odası dekorasyonu tercih ediyorsanız yumuşak

tonlu renkler kullanmanızda fayda var. Ya da yatak odalarında daha dinlendirici bir ortam oluşması için çarpıcı ve göz alıcı renkler yerine, sakinleştirici etkisi olan renkler tercih etmelisiniz. Daha modern tarzda mobilyalarınız varsa ve hareketli bir oda istiyorsanız, farklı renk kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Bir duvarınızı canlı bir renge, diğerini daha yumuşak tonda bir renge boyayarak, isteğinize kavuşabilirsiniz. Ya da duvar renkleri arasında kontrast yaratabilirsiniz. Bu arada tercihiniz mat renklerden yana ise duvarlarınız çok daha pürüzsüz görünecek demektir” açıklamasında bulundu.

“Renklerin etkisi önemli“

Kırmızının hareket ve canlılık vererek kişiyi çalışmaya yönelttiğini vurgulayan Yağmur, “Bu bakımdan yatak odasında böyle bir renk kullanılacaksa başka renklerle hafifletilmelidir. Sarı, sıcaklık ve mutluluk duygusu uyandırır. Yatak odası için en uygun renklerden biri de dinlendirici özelliği ile yeşildir. Hoş bir serinlik etkisi yapmasının yanı sıra, odada doğanın bir parçası gibi durur. Açık mavi; soğuk renkler arasında yer alır, dinlendirici, sakinleştiricidir. Ayrıca odayı daha büyük gösterir. Bu arada söz konusu renklerin, çok parlak tonlarda seçilirse uzun sürede yorucu olabileceklerini unutmamak gerekir. Yeşil, biraz griyle karıştırılırsa son derece dinlendiricidir; yalnız çok büyük yatak odalarına soğuk bir hava verir. Beyaz; bütün mobilyaları daha iyi gösterir. Ayrıca çok büyük olmayan ve pek ışık alamayan bir yatak odası, duvarları ve tavanı beyaza boyandığında daha büyük görünür. Her yanı bembeyaz yapmak istenmiyorsa yeri duvardan duvara uçuk mavi bir halıyla kaplayıp tavanda aynı rengi tekrarlamak mümkündür” diye konuştu.

Mahmut Emre YAĞMUR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.