HMS Makina, Manisa OSB'deki yatırımını Sipil İnşaat’a emanet etti

Dunya Insaat - - Yatırım -

Airbus, Boeing, Bombardier, gibi dünyanın önde gelen sivil ve askeri havacılık firmalarına ve ülkemizde TAI, Aselsan, Roketsan gibi havacılık ve savunma sanayi şirketlerine parça ve alt montaj grupları üreten HMS Makina, Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) yeni yatırım kararı aldı.

MOSB 4'üncü kısımda 35 bin 500 metrekare parsel üzerinde 21 bin metrekare kapalı alandan oluşan ve Sipil İnşaat yükleniciliğinde anahtar teslimi olarak 2014 yılında tamamlanarak hizmete açılan ilk fabrikanın ardından HMS Makina bu kez 27 bin 500 metrekare parsel üzerinde yapılacak yeni fabrikanın inşaat sözleşmesini de Sipil AŞ ile imzaladı.

Manisa'da gerçekleştirilen imza töreninde konuşan HMS Makina Şirket Ortağı ve Genel Müdürü Aziz Meydan, 19 bin 400 metrekarelik kapalı alandan oluşacak yeni fabrikalarında üretim kapasitelerini yüzde 100 artıracaklarını ve 320 olan çalışan sayısını bu yatırım ile 500 kişiye ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti. Üretimlerinin yüzde 70'ini yurt dışına ihraç ettiklerinin altını çizen Meydan, “Yeni fabrika yatırımlarının yeni satın alınacak ilave makinalarla 30 milyon TL'ye mal olacağını belirterek, ilk fabrikanın yükleniciliğini başarıyla tamamlayan Sipil İnşaat ile gönül rahatlığı ile anahtar teslimi sözleşme yaparak yatırıma start vermenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Sipil AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nuran Bayraktar ise, Atik ailesi ile uzun yıllardır birçok projede çözüm ortağı olarak iş birlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek, HMS Makina'nın ikinci fabrika yatırımının da tasarım ve projelendirme dahil olmak üzere anahtar teslimi yükleniciliğini üstlenmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Bayraktar, HMS Makina'nın küresel ölçekte havacılık ve savunma sanayine yönelik ihracat ağırlıklı ve katma değeri yüksek üretimleri ile ülkemizde örnek bir sanayi kuruluşu niteliği taşıdığını belirtti. Bayraktar, törende Aziz Meydan'a, Atik ailesine ve HMS ailesine Sipil AŞ'ye duydukları güven nedeniyle teşekkür etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.