IZOCAM, BINA VE SANAYI YALITIMINDA IHRACATI ARTIRIYOR

Dunya Insaat - - Yalitim Ve Diş Cephe Kaplamalari -

Yalıtım sektörünün öncü firmalarından İzocam’ın yedi farklı ürünü aynı çatı altında üretebildiğini belirten İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe, “50 yılı aşkın süredir ürettiğimiz ürünlerle 200 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağlamış olan ve 650 milyon ton CO2’in de atmosfere salımı önleyen yalıtım sektörünün uzman firmasıyız” dedi. Türkiye’nin ekonomisine 50 yılda, 110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayarak katkı sunduklarını söyleyen Gökçe, enerji verimli ve sürdürülebilir ürünleri sektöre sunmaya devam edeceklerini belirtti.

100’ü aşkın ülkede çözüm sunan bir firma olarak 20 yerleşik bayi ile ihracat faaliyetlerine devam ettiklerini kaydeden Gökçe, “İhracat yaptığımız bölgelerin başında Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu geliyor. Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin dışında ayrıca ısıtma, soğutma ve iklimlendirme (HVAC) pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yapıyoruz. İhracatı 700 bin metreküpü aşan İzocam, Orta Doğu HVAC pazarının en önemli üreticisi konumunda” şeklinde konuştu. Yakın zamanda piyasaya sundukları hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirilen ‘İzocam Ara Bölme Levhası’ndan söz eden Gökçe, farklı kalınlıklarda üretilebilen Ara Bölme Levhası, ara bölme duvarlarda,

ısı ve üstün ses yalıtımı sağladığına dikkat çekerek, A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda da zaman kazandırdığını vurguladı. Doğru uygulamalarla yapılan ‘kalın yalıtım’ sayesinde enerji giderlerini, karbon salınımlarını önemli ölçüde azaltarak hem enerji giderlerini azaltmanın hem de doğayı korumanın mümkün olduğunu vurgulayan Gökçe, “Sürdürülebilirlik politikaları ile odağındaki enerji ve çevre konularına hizmet eden ürünler geliştirmek İzocam’ın en önemli görevleri arasında yer alıyor” dedi. Önümüzdeki yıllarda sektörün gündemini daha düşük ısı iletim katsayısına sahip, enerji verimliliği çok daha yüksek, çevre dostu ürünlerin dolduracağını belirten Gökçe, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın sektördeki konumu ve sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz neler?

GÖKÇE:

Yalıtımın farklı uygulama modellerine ve alanlarına yönelik yalıtım ürünleri tasarlayan, üreten ve pazara sunan, 52 yıllık tecrübemiz ile sektörümüzün lider firmasıyız. İzocam ürünleri, bir konuta uygulanabilecek yalıtımdan sanayi yapılarına, okul ve hastanelere kadar her binanın yalıtım ihtiyacına yanıt veriyor. Bu açıdan bakıldığında ülkemizde ve dünyada yalıtım sektöründe yedi farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen tek şirket konumunda olduğumuzu söyleyebilirim. 50 yılı aşkın süredir ürettiğimiz ürünlerle 200 milyon ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağlamış olan ve 650 milyon ton CO2’in de atmosfere salınımını önleyen yalıtım sektörünün uzman firmasıyız. Ülkemiz ekonomisine ise 50 yılda, 110 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlamış olan bir firmayız. Türkiye, Orta Doğu ve Balkanlar'da yalıtım sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyoruz. Toplam 130 bin tona ulaşan mineral yün kapasitemizin yanı sıra artan üretim kapasitelerimizle esnek üretim ve zamanında teslim imkanları sunuyoruz. 720 bin metreküp kapasiteli ekstrüde polistiren (Foamboard), 6 bin ton kapasiteli ekspande polistiren (İzopor) ve 4 milyon metrekare taşyünü ve poliüretan yalıtımlı panel ve 3 milyon metrekare trapez kapasitesiyle İzocam Tekiz, 4 bin 500 ton kapasiteli elastomerik kauçuk (İzocamflex) ve 700 ton kapasiteli polietilen (Peflex) yalıtım ürünlerimizle ısı, ses yalıtımı ve yoğuşma kontrolü sağlıyoruz. Böylece inşaat ve sanayide her türlü yalıtım talebine hızlı ve güvenilir bir şekilde yanıt verebiliyoruz. Üretim kapasitemizi ve ürün çeşitliğimizi piyasanın ve ülkenin ihtiyaçları doğrutusunda artırarak, ISO 500 içerisinde daima yerimizi alıyoruz. Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri AŞ tarafından belirlenen Kurumsal Derecelendirme Notumuz 23 Aralık 2016‐23 Aralık 2017 dönemi için 9,28 olarak belirlenmiştir.

- Yakın zamanda piyasaya sunacağınız ürün bulunuyor mu? GÖKÇE:

Yakın zamanda hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirdiğimiz en yeni ürünümüz, ‘İzocam Ara Bölme Levhası’ oldu. Bu alandaki Ar‐Ge çalışmalarımızı, sektörün ve kullanıcıların beklentilerine en iyi şekilde yanıt verebilecek ölçüde yürüttüğümüze inanıyorum. Ara Bölme Levhası’na CE ve EUCEB belgelerini de kazandırarak, kalitesini uluslararası alanda da kanıtladık. Farklı kalınlıklarda üretilebilen Ara Bölme Levhası, ara bölme duvarlarda, ısı ve üstün ses yalıtımı sağlıyor; A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırıyor. Geliştirilen mekanik özellikleriyle uygulama kolaylığı sağlıyor, nakliye ve depolamada çeşitli avantajlar sunuyor.

- İç pazar ve ihracat faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

GÖKÇE:

Bugüne kadar 100’ü aşkın ülkede çözüm sunmuş olan bir firma olarak 20 yerleşik bayimiz ile ihracat faaliyetlerimize devam ediyoruz. İhracat yaptığımız bölgelerin başında Türki cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu geliyor. Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, HVAC pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yapıyoruz. İhracatı 700 bin metreküpü aşan İzocam, Orta Doğu HVAC pazarının en önemli üreticisi konumunda.

- Yalıtım sektörü ve firmanız açısından sürdürülebilirlik yaklaşımını değerlendirir misiniz?

GÖKÇE:

52 yıldır yalıtım sektöründe faaliyet gösteren İzocam için sürdürülebilirlik en önemli gündem maddesi. Yıllardır yalıtımın sürdürülebilirliğe katkısını kamuoyuna anlatmak ve toplumu bilinçlendirmek için çabalıyoruz. Doğru uygulamalarla yapılan ‘kalın yalıtım’ sayesinde enerji giderlerini, karbon salımlarını önemli ölçüde azaltarak hem enerji giderlerini azaltmak hem de doğayı korumak mümkün. Bu nedenle, sürdürülebilirlik politikaları ile odağındaki enerji

ve çevre konularına hizmet eden ürünler geliştirmek İzocam’ın en önemli görevleri arasında yer alıyor. Ürünlerimizin içermesi gereken özellikler arasında önceliğimiz çevre dostu olması. Örneğin, çevre dostu özellikler ekleyerek geliştirdiğimiz Foamboard ürünümüzün yeni geliştirilmiş hali içinde zararlı gazlar barındırmadığı için ozon tabakasına zarar vermiyor, küresel ısınmaya neden olmuyor, düşük ısı iletim katsayısı ve 150 milimetrelik kalınlığı ile azami enerji tasarrufu sağlıyor. Hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirdiğimiz İzocam Ara Bölme Levhası da çok yönlü çevre ve enerji dostu bir ürün olarak piyasaya sunuldu. Ürünlerimizin yanı sıra bu alandaki sertifikasyonlara da önem veriyoruz. 2014’den beri sahip olduğumuz ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi, enerji kullanımında iyileştirmeler yapılmasını ve birim üretim başına tüketilen enerjinin azaltılmasını amaçlıyor. Enerji yönetimi için sistem oluşturmasını teşvik eden ISO 50001, aynı zamanda sera gazı salınımlarının azaltılmasında da etkin rol oynuyor. Enerji tüketiminin azaltılmasında sürekliliğin sağlanması da bu sistemin koşulları arasında yer alıyor. Ayrıca 2015’den beri camyünü ve taşyünü ürünler için EPD Belgesi’ni alarak Türkiye’de ısı yalıtım malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kuruluş olduk ve sektöre bu anlamda da öncülük ettik. Gelecekte de sürdürülebilir ve çevreci ürünlerimiz ile örnek ve öncü olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda sektörün gündemini daha düşük ısı iletim katsayısına sahip, enerji verimliliği çok daha yüksek, çevre dostu ürünlerin dolduracağını düşünüyorum.

- Gelişen enerji verimliliği ve yeşil bina teknolojileri hakkında neler söyleyebilirsiniz, bu alanlardaki çalışmalarınız neler? GÖKÇE:

Küresel ısınmanın büyük bir tehlike olduğu günümüzde enerji verimli binaların hem dünyamızın korunması hem de ülke ekonomisi için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Zaten “Türkiye Cumhuriyeti, 1/CP.19 ve 1.CP/20 sayılı kararlar uyarınca, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (BMİDÇS) 2’nci maddesinde yer alan temel hedefini sağlamaya yönelik olarak niyet edilen ulusal katkısı (NDC) ve yürütülmesi öngörülen plan politikalar” ve hazırlanmakta olan “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı”nın çıktıları da bu düşüncemi kanıtlar nitelikte. Özellikle NDC beyanında yeni yapılan konut ve hizmet binalarının Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği'ne uygun enerji etkin olarak inşa edilmesi gerekliliği, binalarda Enerji Kimlik Belgesi oluşturularak enerji tüketimlerinin yıllara bağlı olarak azaltılması zorunluluğu vurgulandı, NDC’de yer alan hedeflere ulaşılması için ‘yeşil bina’ ve sıfıra yakın enerjili ev tasarımlarının yaygınlaştırılması ile enerji ihtiyacının minimuma indirilmesinin öneminin altı çizildi. İşte bunları gerçekleştirebilmek için yalıtım ve tasarımdan uygulamaya yenilikçi sürdürülebilir yaklaşımlar devreye giriyor. Biz de bu kapsamda yapılarda etkin olmayan, eski, konforsuz teknolojilerin yerine yüksek etkinlikte, yeni, konforlu teknoloji içeren, enerji ihtiyacını ve kullanımını en aza indirgemek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyoruz. Sıfıra yakın enerjili ev kavramından türemiş ve biyo iklimsel tasarımı hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran ‘Multi Konfor Binalar’, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami ısıl konforu sunuyor.

- Dünya ile kıyaslandığında Türkiye'deki yalıtım bilinci konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

GÖKÇE:

Türkiye’de geçmiş yıllarla kıyaslandığında yalıtım sektörünün büyük bir aşama kaydettiğini söylemek mümkün. Yalıtım sektöründe TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı'nın 2000 yılında mecburi uygulamaya girmesi ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin 2010 yılında yürürlüğe girmesi de bu konunun üzerine daha fazla eğilmeyi gerektirdi. 2000 yılından beri gerek kamu kuruluşlarının, gerek STK’ların gerekse de bizlerin sektördeki bilinçlendirme çalışmalarına hız vermesi ve yapı denetim kapsamında yapılan kontrolle, yalıtımın uygulanırlığının artması konusunda önemli yol kat edildi. Ancak yine de ülkemizde yalıtım tüketiminin yeterli seviyede olmadığını söyleyebilirim. Gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz, yalıtım konusunda ülke olarak kat edeceğimiz daha çok yol bulunuyor. Ülkemizde yalıtım malzemesi tüketiminin kişi başına 0,2 metreküp olduğunu görüyoruz. Avrupa nispeten doygun bir pazar olmasına rağmen kişi başına, bu rakamların üç katı 0,7 metreküp yıllık yalıtım tüketimi bulunuyor. Durgun bir pazar olan Amerika’da halen kişi başına 1 metreküp yalıtım tüketimi var ve pazar büyüklüğü için de yaklaşık 260 milyon metreküplerden bahsediliyor.

73

Levent GÖKÇE: “İhracat yaptığımız bölgelerin başında Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu geliyor. Ağırlıklı olarak bina ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Bu ürünlerin dışında ayrıca HVAC...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.