"ISI YALITIM MALZEMESI SEÇILIRKEN, YANGIN DAYANIMI SORGULANMALI”

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel:

Dunya Insaat - - Yalitim Ve Diş Cephe Kaplamalari -

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, ısı yalıtım malzemesi tercihinde ürünün yangına dayanım performansının da mutlaka sorgulanması gerektiğini belirterek, “Yangın dayanımı ısı yalıtımında enerji tasarrufu kadar önemli bir konu. Türkiye’de mantolama olarak tabir edilen ısı yalıtım uygulamaları süratle devam ediyor. Ne var ki, bu süreçte enerji tasarruf performansı yüksek, yangına dayanıklı yapı malzemelerinin tercih edilmesi gerekiyor. A1 sınıfı hiç yanmaz Multipor ile sektörde önemli hatta hayati bir ihtiyaca çözüm üretiyoruz” ifadesinde bulundu.

Yüzde 100 yangın dayanımı

Yangın Yönetmeliği’nin getirdiği şartlar nedeniyle, başta yüksek katlı binalar olmak üzere tüm yapılarda, yanmayan ya da yangına dayanıklı yapı malzemeleri kullanılması gerekiyor. Özellikle yapıları tepeden tırnağa saran ısı yalıtım ürünlerinin yangın dayanımı kritik önem taşıyor. Ytong tarafından Almanya’da geliştirilen ve Avrupa’da tercih edilen mineral esaslı Multipor Isı Yalıtım Levhası, yapı ömrü boyunca ısı yalıtım özelliğini kaybetmiyor; yangına karşı güvenli ve nefes alan bir ısı yalıtım çözümü sunuyor.

Yılda 1 milyon metrekare yalıtım

Multipor ile enerji verimliliği ve yangın güvenliği konularında tüm beklentilere yanıt verdiklerini söyleyen Erel, şunları kaydetti: “Multipor, bir inovasyon ürünü olarak yalıtım sektörünün bir adım daha ötesinde bir ürün. Enerji verimliliği, yangın güvenliği ve yönetmeliğe uygunluk gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Multipor” yatırımı ile ısı yalıtım levhası üretim kapasitemizi 5’e katladık. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare yanmaz mantolama ve ısı yalıtımı yapabiliyoruz. Türkiye’nin kaliteli yapı malzemeleri ile güvenli yapılara kavuşması, enerji dostu binalarla hane ve ülke ekonomisine katkı sağlaması için çalışıyoruz.”

“Enerji tüketiminin yüzde 40’ı binalardan kaynaklanıyor”

Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının binalardan kaynaklandığını belirten Erel, yapı malzemelerinde akıllı çözümlerin önemini dile getirerek, “Yaşamımızın yüzde 90’ı binalarda geçiyor. Gerçek tasarruf; bakım masrafı gerektirmeyen, yangın riski oluşturmayan, binanın nefes almasını sağlayarak, yapı ömrü boyunca her türlü zorlu hava koşullarına karşın yalıtım performansını koruyan malzemeler ile sağlanır. Multipor bu tanıma uygun bir ürün. Yanmaz ve güvenli bir ısı yalıtım ürünü. Mineral yapısı sayesinde, binaların nefes almasına olanak tanıyor. Bugün vatandaşların ısı yalıtımına yönelik öncelikli şikayeti oturdukları yapıların nefes almıyor olması. Bu durumun pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkardığı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Multipor’u Türkiye’de üretmeye başlamamızın en önemli nedenlerinden biri ülkemizin kapsamlı bir kentsel dönüşüm operasyonu içerisinde olması. Bu aşamada binalarımızı güvenli yalıtım ürünleri ile donatırsak, hem sağlıklı yaşam alanları yaratırız, hem de birinci ekonomik giderimiz olan enerji alanında önemli ölçüde tasarruf sağlarız” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.