PERSAN YAPI, TERMOSIVA VE TERMOŞAP ILE MARKA BILINIRLIĞINI ARTIRACAK

Dunya Insaat - - Yalitim Ve Diş Cephe Kaplamalari -

Perlite dayalı çatı sistemleri, genleştirilmiş perlit ve yapı kimyasalları ürünlerinin imalatını yapan Persan Yapı, inşaat ve üretici sanayi sektörlerine hizmet vermeye devam ediyor. 'Termoşap’ ve ‘Termosıva’ markalarıyla yalıtım sektöründe pazarını büyütmeyi amaçlayan firma, yurt genelinde 80 olan bayisini 100’e çıkarmayı hedefliyor. A1 sınıfı yanmaz ve hafif olan 'Termosıva ve Termoşap' ürünleriyle ses yalıtımı alanında ön plana çıkan markalar arasında yer almayı hedeflediklerini ifade eden Persan Çatı Cephe Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü Salih Ürün, “Türkiye’nin en iyi kiremidini üretiyoruz, satış sonrasında suya ve dona karşı müşterilerimize 60 yıl servis ve garantisi hizmeti veriyoruz” dedi.

Yanmaz, hafif, ekonomik olan Termosıva ve Termoşap ürünleri ile müşteri portföyünü artırmayı planladıklarını belirten Ürün, “Üretimlerimizi 6 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 37 bin metrekarelik bir alan üzerinde gerçekleştiriyoruz. Müşteri portföyümüzü ise, çatı sistemleri ve yalıtım sistemleri kullanıcıları ve uygulayıcıları oluşturuyor. Halihazırda iç pazarda 80 bayimiz var. Bayi ağımızı 100’e çıkararak ürün gamımızı geniş bir yelpazede pazarlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

A1 sınıfı yanmaz ve hafif olan ürünleri ile yalıtımda doğal ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmayı istediklerini belirten Ürün, “Çatı sistemlerinde 2 milyon metrekare üretim kapasitesine sahibiz. Bunun yanı sıra 80 bin ton toz ürün imalatımız mevcut. Üç ayrı hattımız ile birlikte 75 bin metreküp genleştirme kapasitemiz bulunuyor. Sıcak ve soğuk bölgelerdeki kullanımlara uygun Termosıva ve Termoşap ürünlerimiz ile Orta Doğu pazarında söz sahibi olmayı istiyoruz. 2016 yılında Gürcistan pazarına odaklandık. Fabrikamızın bulunduğu coğrafi konum itibariyle Suriye, Ürdün, Irak, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. Ancak Orta Doğu'daki karışıklıklar sebebiyle istediğimiz ihracat seviyesine ulaşabilmiş değiliz” dedi.

Ürünlerinin kalite standartlarından bahseden Ürün, TSE standartlarına uygun Termoşap, TS EN 13813, normlarına, Termosıva’da TS EN 998‐1 normlarına uygun diye aktardı. Ürün, “Yangın yönetmeliklerinde aranan A1 sınıfı yanmaz sınıfına giren bu ürünler inorganik malzeme içermediğinden yosun ve bakteri oluşturmaz. 20‐44 DB ses yalıtımı da sağlayan bu ürünler inşaat sektöründe devrim yarattığını söyleyebilirim. Yüksek buhar difüzyonuna sahip, terleme ve küfe karşı kesin çözüm olan, sigara dumanı, yağ vb. kötü kokuları dışarı atan, sağladığı yakıt enerjisi tasarrufu ile hava kirliliğinin önlenmesine ve ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olan ürünlerimiz, kanserojen madde içermiyor” ifadelerinde bulundu.

Perlit ve perlite dayalı ürünler konusunda Türkiye’nin ve dünyanın en önemli üreticilerinden biri olmayı hedeflediklerini söyleyen Ürün, “İç pazarda perlit çatı sistemleri, Termosıva ve Termoşap ile çatı ve yalıtım sektöründe söz sahibi olmayı istiyoruz. Dış pazarda ise döküm perlitleriyle, dünyaya perlit ihracatı yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Ar‐Ge çalışmalarına önem verdiklerini söyleyen Ürün, “TÜBİTAK TEYDEB projesiyle bölgesinde TÜBİTAK desteği alan ilk firmayız. Bünyemizdeki modern laboratuvar sayesinde inşaat malzemeleri için gerekli bütün analizleri yapabildiğimiz sağlam bir altyapıya sahibiz. Yeni ürünler ve yöntemler için Erzincan Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ ile ortak çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Sektöre dair değerlendirmelerde de bulunan Ürün, "Doğal ürünlerin fazla kullanılmaması ve A1 sınıfı yanmaz ürünlerin kullanımının henüz yaygınlaşmaması önemli bir sorun. İnşaat sektörü, bizim açımızdan kayda değer bir büyüme kaynağı diye düşünüyorum. Yatırımcılar minimum bütçeyle maksimum verim bekleyerek petrol türevli yalıtım malzemelerine yöneliyor. Ancak bu tür malzemeler beş yıl içerisinde deforme oluyor ve tekrar yaptırılması zorunlu hale geliyor. Bunun yanı sıra enerji tasarruflu yatırımların realize edilmesinde çok sayıda kurum ve kuruluşla ilişki kurmak, onay, izin ve ruhsat alınmak zorunda kalınıyor. Kurumlar arası yetki kargaşasının sona erdirilmesi gerek”diye konuştu.

Salih ÜRÜN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.