ŞIŞECAM DÜZCAM, ENERJI TÜKETIMINI AZALTIRKEN KONFORU ARTIRIYOR

Dunya Insaat - - Yalitim Ve Diş Cephe Kaplamalari -

Ülkemizde enerji kaynaklarının yeterli olmayıp, enerjinin yaklaşık yüzde 70’inin ithal edildiğini, ithal edilen enerjinin ise yaklaşık yüzde 30’unun binalarda tüketilirken, ısı kayıplarının yaklaşık yüzde 30’unun da yalıtımsız pencerelerden kaynaklandığını vurgulayan Şişecam Düzcam Pazarlama Satış Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu, “Pencerelerdeki cam alanlarının, pencerenin yüzde 80‐85’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, binalarda ısıtma ve soğutma amacıyla tüketilen enerjinin azaltılması için cephelerde kullanılan camların önemi ortaya çıkmaktadır. Şişecam Düzcam sürekli gelişen teknolojisi ve enerji tasarrufuna yönelik farklı ihtiyaçlara çözümler sunan çevre dostu geniş ürün portföyüyle, çatı ve cephe sektörüne hizmet veriyor” diye konuştu. Şişecam’ın ihtiyaca yönelik ürün sunduğunu ileten Şapoğlu, ürünlerle ilgili şu bilgileri aktardı:

“Enerji tasarrufu sağlayan Low‐e ve Solar Low‐e kaplamalı ürünler ile binaların performansları artırılarak binalarda enerji tüketiminin azaltılmasına katkı sağlanırken, aynı zamanda insanların yaşam konforu da yükseltilmektedir. Şişecam Düzcam, camla etkin ısı yalıtımı ve güneş

kontrolü dolayısıyla daha fazla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, standart camın şeffaflığına sahip olan Low‐e ve Solar Low‐e kaplamalı camlar ile üretilen yüksek performanslı yalıtım camları ‘Isıcam S’ ve ‘Isıcam K’yı geliştirmiştir. ‘Isıcam S’ bünyesindeki Low‐E kaplamalı cam sayesinde çift cama göre ısı kayıpları yüzde 50 azaltılarak yakıt masraflarından tasarruf sağlanmaktadır. Dört mevsimi bir arada yaşayan Türkiye’de birçok bölgemizde hem kış hem de yaz koşulları geçerli olmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik olan; ‘Isıcam K’ ile ‘Isıcam S’nin ısı yalıtım özelliğine ek olarak, yazın güneş ısısı girişi yüzde 40 azaltılarak, klima kullanımından doğan elektrik masraflarından tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca yeni geliştirilen üçlü Isıcam üniteleri ‘Isıcam S 3+’ ve ‘Isıcam K 3+’, standart çift camlara göre yaklaşık dört kat, Isıcam S ve Isıcam K’ya göre ise yaklaşık iki kat daha iyi ısı yalıtımı sağlamakta, ayrıca güneş ısısı girişini yüzde 48 azaltmaktadır. Enerji verimliliği yüksek ürünler olan ‘Isıcam S’ ve ‘Isıcam K’nın kullanımı ile önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanması mümkün olabilmektedir. Örneğin; Türkiye’de mevcut konutların camlarının tamamının ‘Isıcam S’ veya ‘Isıcam K’ya dönüşmesi durumunda yılda 2,5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilecektir.”

Şişecam Düzcam’ın pazarın değişen ve gelişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere Ar‐Ge faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğünü belirten Şapoğlu, “Şişecam Düzcam, geliştirdiği ve pazara sunduğu çevre dostu ve enerji verimli camlarla cari açığımızın azaltılmasına katkıda bulunurken, insanların yaşam kalitesini ve konforunu artırmaktadır. Şişecam Düzcam, iklim değişikliğinin yarattığı riskleri titizlikle takip edip, tüm operasyonlarda verimliliği artırarak daha az kaynak kullanımıyla daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ürünler üretmeyi hedeflemektedir. Ürün portföyünü genişletme hedefi doğrultusunda yeni ürün geliştirme faaliyetleri ve üretim yetkinliklerini artırma çalışmaları 2017 yılında da hız kesmeden sürdürülmektedir” ifadelerinde bulundu.

Firmalarının çözüm odaklı çalışmaları sonucu satışlarda artış yaşandığını ifade eden Şapoğlu, “Türkiye’de, çevre ülke üreticilerinin Türkiye pazarına yönelik devam eden faaliyetlerinin etkili olduğu rekabet ortamında tüm değer zincirine yönelik sürdürülen iletişim ve iş geliştirme faaliyetleri, çözüm odaklı yaklaşım ve ihtiyaca uygun hizmet sunularak mimari cam satışları artırılmıştır. Uluslararası pazarlarda, yüksek kapasite imkanı, geniş ürün portföyünün sağladığı avantaj ve yaygın dağıtım ağı ile hizmet verilerek, özellikle nitelikli ürün satışlarında artış sağlanmıştır” dedi.

“Doğru cam seçimi konusunda danışmanlık veriyoruz”

İnsanın doğaya ve gün ışığına olan ihtiyaçları doğrultusunda mimari cephelerde cam alanlarının geliştiğini, iç mekanlarda cam kullanımının arttığını aktaran Şapoğlu, “Mimari cephelerde genişleyen cam alanları yalıtım ihtiyacına ek olarak, emniyet ve güvenlik ihtiyacı da doğurmaktadır. Cam üretim teknolojisinde yaşanan gelişmeler, ısı, güneş, gürültü kontrolü ile emniyet ve güvenlik gibi birçok ihtiyaca cevap verme imkanı sunmaktadır. Bu da, doğru cam seçimini daha önemli kılmaktadır. Binalarda enerji verimliliğinin ön plana çıkması ve yeşil bina tasarımlarının yaygınlaşması ile projelerde doğru cam seçimi gittikçe önem kazandığından, Şişecam Düzcam tarafından sektör karar vericilerine yönelik olarak ‘Cam Danışmanlık’ hizmeti ile özellikle yeni binalarda ihtiyaç duyulan; ısı ve güneş kontrolü, emniyet ve güvenlik, gürültü kontrolü gibi farklı ihtiyaçlara cevap veren, doğru kalınlık ve performans ile birlikte aynı zamanda estetik ve kalite açısından da en uygun cam çözüm önerileri sunulmaktadır” ifadelerinde bulundu.

“Düzcam ürünlerinin tüketildiği ana sektör inşaat sektörüdür. Dolayısıyla inşaat sektöründe yaşanan gelişmeler sektöre doğrudan yansımaktadır. Kentsel dönüşüm, devam eden büyük projeler, artan çevre ve enerji bilinci ve binalarda ısı yalıtımına yönelik regülasyonlar ile hem düzcam tüketiminin artmaya devam etmesi hem de binalarda daha nitelikli cam kullanım oranının artması beklenmektedir” diyen Şapoğlu, sektör ve tüketici bilinçlendirmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Kentsel Dönüşüm Yasası ile 20 yıl içerisinde 6,5 milyon konutun üretilmesinin planlandığı bilinmektedir. Bu projeler, önümüzdeki dönemde inşaat sektörü için gerek inşaat malzemeleri üretimi, gerek mühendislik ve yapım işleri açısından büyük bir potansiyel taşımaktadır. Şişecam Düzcam, ülkemizde özellikle yüksek yalıtım ve enerji tasarrufu sağlayan Low‐E kaplamalı camlar Isıcam S ve Isıcam K konusunda toplumsal bilinci artırmak ve özellikle kentsel dönüşüm projelerinde de kullanılmasını sağlamak amacıyla; tüm sektör ilgililerine enerji tasarrufu sağlayan ürünler ve kullanım yerleri hakkında eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına hızla devam ediyor” dedi.

"Şişecam Düzcam, geliştirdiği ve pazara sunduğu çevre dostu ve enerji verimli camlarla cari açığımızın azaltılmasına katkıda bulunurken,

insanların yaşam kalitesini ve konforunu

artırmaktadır."

Ebru ŞAPOĞLU: 87

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.