Ravaber taşyünü topraksız tarım ürünleri, seracılık sektörüyle buluşuyor

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Türkiye'nin önemli taşyünü üreticisi Ravaber, ürün gamını zenginleştirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda üretimine başladığı seramik yününden sonra topraksız tarım ürünleriyle de yeniliklerini sürdüren firma, 56 bin metrekaresi kapalı, toplam 80 bin metrekare alan üzerinde faaliyetlerine devam ediyor. Ravaber, kendi madenlerinden çıkardığı taşı, kendi ürettiği elektrik, oksijen ve bağlayıcıyı kullanarak, kendi geliştirdiği makinelerde işleyerek taşyününe dönüştürüyor. Geçmişten bugüne elde ettiği deneyimi ve birikimiyle sürekli yeni ürünler geliştirmeye devam eden firma, şimdi de tamamen doğal-çevre dostu, taşyününden üretilmiş, içerisinde fenol-formaldehit bulunmayan ‘Ravaber Tarım' ürününü tarım sektörüyle buluşturuyor.

Dünyada ekolojik dengeyi bozan belli başlı çevresel faktörler, toprağın yapısına zarar vererek verimi ve kaliteyi aşağılara çekiyor. Toprağın kalitesini ve verimini artırmak için gerek doğal, gerekse kimyasal tekniklerle sulama ve gübreleme yapılıyor. Yüksek maliyet ve işçilik gerektiren bu işlemlerle de kısa süreli fayda sağlanıyor. Verimi ve kaliteyi artırmak amacıyla sektör için inovatif çözümler geliştiriliyor ve tüm dünyada topraksız tarıma geçiyor.

Neden topraksız tarım?

Topraksız tarımı gerektiren nedenleri; toprak kaybı, toprak yorgunluğu, hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu, aşırı gübre ve su tüketimi şeklinde sıralamak mümkün.

Toprak kaybı: Dünya, hızlı nüfus artışı ve bu nüfusun besin ihtiyacının karşılanması için tarım yapılacak toprakların yetersiz kalması durumuyla karşı karşıya. Normal tarım topraklarının bulunmadığı yerlerde (çöllerin hakim olduğu ülkelerde; ülkemizin Akdeniz sahillerindeki meyilli-taşlı arazilerde; teraslama yaparak taşıma toprakla tarım yapılmaya çalışılan yerlerde; erozyon, çoraklaşma ve tarım topraklarının yerleşim ve turizm alanlarına ayrılan alanlarda) bu durumla karşılaşılıyor.

Toprak yorgunluğu: Seralarda aynı ürünün arka arkaya uzun yıllar yetiştirilmesi toprak yorgunluğuna neden oluyor. Bu ise verimliliği düşürüyor. Toprak yorgunluğuna çözümde, toprak değişimi ve yetiştirilecek üründe değişiklik yapmak (ekim nöbeti) gibi yöntemler kullanılsa da; bu tür uygulamalar üreticiler için pratik olmadığı gibi ekonomik de değil. Modern tarımda alınan tüm önlemlere rağmen, verim ve kalitede istenilen boyutlarda artışlar kaydedilemiyor.

Hastalık, zararlı ve yabancı ot sorunu: Yoğun tarımın yapıldığı ve sürekli aynı ürünün yetiştirildiği yerlerde bağışıklık kazanan ve üretimde önemli sorunlara neden olan hastalık, zararlı ve yabancı otlarla kontrol de, modern tarımda ilaçlı mücadele yapılıyor. Bu mücadelede ilerleme kaydedilmiş olmasına karşın tam bir kontrol sağlanamadığı gibi, sağlığa zararlı ilaç kullanımı özellikle ihracatta sorunlara neden oluyor.

Aşırı gübre ve su tüketimi: Topraklı tarım yapılan alanlarda ve özellikle seralarda yoğun üretim girdilerinden birisi, bitkilerden daha çok verim ve kalite elde etmek için gübre kullanımı oluyor. Bu durumun ileride gübre açığına ve toprak ile çevrede kirletici etkilerinin olabileceğine dair kuşkular yaşanıyor. Topraklı tarım yapılan alanlarda, verilen suyun bitkilerce kullanılan miktarını saptamadaki güçlükler nedeniyle bitkilere verilen su miktarı, topraksız tarımda kullanılanın 4-5 katı olabiliyor.

Topraksız tarımda Ravaber'in sunduğu avantajlar:

Ravaber'in taşyününden ürettiği topraksız tarım ürününü rakiplerinden ayıran özellik, içerisinde fenol formaldehit bağlayıcısının bulunmaması. Kullanım süreci sona erdikten sonra bile Ravaber Tarım ürünleri doğaya herhangi bir zehirli salınım yapmıyor. Çevre ve kullanıcı dostu. Her bitkinin kökü fizyolojik ve biyolojik farklılıklar gösterdiği için Ravaber Tarım Ürünleri, farklı yoğunluk ve elyaf yapılarında sunuluyor. Bu sayede bitkiler kendilerine daha uygun bir ortamda gelişme sağlıyor. Ravaber Tarım Ürünleri ile yapılan üretimde, levhaların ayrı ayrı ambalajlarda ve birbirinden ayrımlı olması, bitkisel hastalıkların yayılması engelleniyor. Tamamen doğa dostu olarak üretilen

Ravaber Tarım Ürünleri'nin su geçirgenliği ve hava geçirgenliği optimum seviyede olup, drenaj konusunda da ideal seviyede. Sulama rejimi iyi ayarlandığı takdirde, kök gelişimi, gövde gelişimi ve meyve oluşumu sürecinde zaman avantajı sağlıyor. Fide dikiminden hasat zamanına kadar geçen süreyi 8-12 gün kısaltıyor. Ayrıca sera içinde oluşan herhangi bir olumsuz duruma müdahale edildiğinde su tutma kapasitesi yüksek olduğu için reaksiyon süresi diğer ürünlere göre minimum beş kat daha hızlı oluyor. Örneğin bir kök ilaçlaması yapıldığında cocopette 10-12 gün içinde sonuç alınırken, taşyününde 2-3 gün içerisinde sonuç alınıyor. Diğer ürünlere göre daha profesyonel bir üretim sağlıyor. Ayrıca topraksız tarım ile üretim yapılan seralarda kullanılan otomasyon sistemlerine ilave olarak herhangi bir sistem veya tesisata ihtiyaç kalmıyor. Kullanılan otomasyonlarla yönetime ve üretime devam edilebiliyor.

Ravaber, topraksız tarım ürünleriyle Growtec Euroasia Fuarı'nda yer alacak

Bu yıl 17'ncisi düzenlenecek olan Growtech Eurasia Uluslararası Sera ve Tarım Ekipmanları Fuarı'na ‘Taşyünü Slab' ürünleriyle katılan Ravaber, özellikle seracılık sektörünü hedefliyor. 2016 yılında 50 bin metrekare alanda 23 ülkeden 700 ulusal ve uluslararası firmayı, 80 ülkeden 81 bin 206 ziyaretçi ile buluşturan fuara, bu yıl 30'u aşkın ülkeden 800'den fazla firma ve markanın yanı sıra 85 ülkeden 85 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.