Systemair HSK, yeni üretim tesisinde üretim yapmaya hazırlanıyor

Dunya Insaat - - İnşaat -

Systemair HSK, Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni fabrikasına geçmeye hazırlanıyor. Systemair HSK Genel Müdürü Ayça Eroğlu, yeni üretim tesisinin toplam 28 bin metrekarelik kapalı alana sahip olduğunu ve iki kattan oluştuğunu belirterek, “Türkiye'nin en büyük klima santrali fabrikası olacak fabrikamız, mevcut tesisimizden yaklaşık iki kat daha büyük. Buraya ekim ayı itibariyle taşınmaya başlıyoruz ve 2018 yılında tam kapasite olarak üretimimiz burada olacak” dedi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 5.5 milyon euroluk kredi aldıklarını ifade eden Eroğlu, kendi sermayeleriyle birlikte yeni üretim tesisine yaklaşık 20 milyon euroluk yatırım yaptıklarını vurguladı. Bu yatırımın Systemair HSK'nın operasyonel verimliliğini arttırmasına destek olurken; Avrupa ve uluslararası standartlara uygun ürünler üretme kapasitesini de genişleteceğinin belirten Eroğlu, “Ayrıca üretim tesisimizi tasarlarken amacımız fabrikayı gezecek ziyaretçilerin ürünlerimizi sadece stant üzerinde görmelerini değil, aynı zamanda Systemair ürünlerini yaşarken tecrübe etme, çalışan ürünlere dokunma ve dinleme fırsatı yakalatmayı amaçladık. Mekanik tesisatta çalışan tüm ürünlerimizi ziyaretçilerin erişebileceği ve deneyim yaşayabileceği şekilde konumlandırdık” diye konuştu.

Yeni üretim tesisinin lojistik açıdan da mükemmel bir konumda bulunduğunu aktaran Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yakında açılacak Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul'dan Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden fabrikamıza direkt erişim sağlanacak. Ayrıca 20 dakika mesafedeki Osmangazi Köprüsü ile Bursa'ya ve Ege Bölgesi'ne de çok yakınız. Körfez Limanı'nın yakın olması sayesinde deniz aşırı bölgelere lojistiğimizi de çok daha kolay sağlayabileceğiz. Yeni fabrikamız aynı zamanda Systemair'in bölgesel merkezi haline gelerek Orta Doğu ve Balkanlar için de üretim üssü olacak.”

“Türkiye'nin Leed Gold sertifikalı ilk klima santrali fabrikası olacak”

Eroğlu, inşaat sürecinde en büyük hassasiyetlerinden birinin de iş güvenliği olduğunu belirtti. Şu ana kadar herhangi bir ciddi kazanın yaşanmadığını ve tesis açılana kadar yaşanmaması için tüm önlemleri aldıklarına dikkat çeken Eroğlu, “Tüm yüksek yerlerde ve asansör boşluklarında düşmeyi engelleyici koruma hatları gerilmiş durumda ve şantiyenin tamamı uyarıcı levhalarla çevrili. Kesinlikle şantiye alanına iş güvenliği eğitimi almamış ziyaretçilerin girişine izin verilmiyor. Tahmin edersiniz ki, koruyucu kıyafet giyilmeden şantiyeye girmek de kesinlikle mümkün değil. Yeni üretim tesisimiz, yapısal özellikleri ile de farklı bir konumda yer alıyor. Montaj katındaki kolonlar arası açıklığımız tam 32 metre iken tavan yüksekliğimiz 7 metre. Böylelikle Systemair HSK, en büyük klima santrallerini bile bu yeni tesiste rahatlıkla üretip, kendi çatısı altında birleştirilebilecek. Yüksek ısı yalıtımlı 12 santimetre kalınlığında paneller ile donatılan bina, topladığı yağmur suyunu sadece bahçe sulamasında kullanmıyor aynı zamanda indirekt adyabatik soğutmalı klima santralleriyle üretim alanını da bu su ile soğutuyor. Yüksek verimli Systemair iklimlendirme ürünlerinin kullanıldığı bina, Türkiye'nin Leed Gold sertifikalı ilk klima santrali fabrikası olacak” açıklamasında bulundu.

Ayça EROĞLU

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.