Yalıtım ve Dış Cephe Kaplamaları

Dunya Insaat - - İnşaat -

Ülkemizde ısı, su, ses ve yangın yalıtımı alanlarında yapılan çalışmalar, enerji verimliliğini artırmaya yönelik yasal düzenlemeler ile yalıtım ve dış cephe kaplamaları sektörü istikrarlı büyümesini devam ettiriyor. 4 milyar doların üzerinde bir ciroya ulaşan sektörün, önümüzdeki dönemde yeni gayrimenkul projeleri, kentsel dönüşüm, yenileme ve yasal düzenlemelerin etkisiyle iş hacmini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

İnşaat sektörünün gelişimine paralel olarak güçlü ve istikrarlı bir ivme ile büyümesini sürdüren yalıtım ve dış cephe kaplamaları sektöründeki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. 4 milyar doların üzerinde bir ekonomik büyüklüğe sahip olan sektör, başta yeni gayrimenkul projeleri olmak üzere kentsel dönüşüm, yenileme ve yasal düzenlemelerle büyümesini sürdürüyor. Sektör, 2017 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 3 büyüme hedefliyor. Ayrıca, Enerji Performans Yönetmeliği gereğince yeni inşa edilen binaların yanı sıra ülkemizde yer alan 20 milyon konutun da 2020 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu bulunması sektörün büyümesine olumlu katkı sağlayacak. Teknolojik gelişmeler ve yenilikler dış cephe kaplamaları pazarına hareketlilik getirdi. Dış cephe kaplamaları pazarı, enerji verimliliğinin giderek önem kazandığı günümüzde, büyümeye ve gelişmeye açık bir pazar haline geldi.

“Su Yalıtımı Yönetmeliği” yayımlandı

Sektör sorunlarının en başında, yalıtımla ilgili yayımlanan yasal mevzuat uygulamalarının istenen seviyede olmaması geliyordu. Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin (İZODER) desteği ve girişimleriyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği binalarda ‘Su Yalıtımı Yönetmeliği’ yayımlandı. Bu yönetmelik, mevzuattaki büyük bir eksiği giderecek. Ayrıca yönetmeliğe uygun olmayan yapılara, yapı ruhsatı verilmeyecek. Yeni yapılan binalarda bu yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi de verilmeyecek.

Konutlar 1 Ocak 2020’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi alacak

Enerji Performans Yönetmeliği gereğince, yeni inşa edilen binalar için Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunluluğu bulunuyor. Söz konusu yönetmeliğe göre Türkiye’deki tüm konutlar 1 Ocak 2020’ye kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda. Ülkemizde yaklaşık 500 bin bina Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip. Enerji Kimlik Belgesi; binaların enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile bilgileri içeriyor. Artık ev alırken, satarken ya da kiralarken sadece konumuna, manzarasına değil kimlik belgesine de bakılıyor. Binaların ne kadar enerji harcadığını gösteren kimlik belgesi aynı zamanda sınıfını da belirliyor.

Yalıtım sektörünün ihracat büyüklüğü 350 milyon dolar

Yalıtım sektöründe sadece ısı yalıtımı ürünlerinde sınırlı bir ihracat yapılıyor. Sektörün ihracat büyüklüğü yaklaşık 350 milyon dolar. İhracat potansiyeli olan sektörün, bu rakamı yapılacak planlı yatırımlarla katlayabileceği ifade ediliyor.

İnovatif çözümlere öncelik veriliyor

Ar‐Ge faaliyetlerine hız veren firmalar, bu alanda önemli gelişmeler elde ediyorlar. İklim değişikliği ve doğal kaynakların tükenmesiyle karşı karşıya kalınan günümüzde sektör oyuncuları, stratejilerinin, süreçlerinin ve faaliyetlerinin her aşamasında sürdürülebilirliğe katkı sağlayan inovatif çözümlere öncelik veriyorlar. Sektörde Ar‐Ge konusunda önemli çalışmalar yapıldığını, ancak bunu daha ileriye taşımak için daha yoğun şekilde çalışmaların gerektiğine işaret eden sektör yetkilileri, düşük kar marjının Ar‐Ge faaliyetlerine kaynak ayırmada zorluk oluşturduğu, çalışmaların gelişmesini engellediğini söylediler. Bu zorluklara rağmen firmalar uluslararası standartlar ve özellikle uluslararası sertifikalar için Ar‐Ge faaliyetlerine önem verdiklerini belirttiler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.