SEKTÖR BÜYÜMESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Dunya Insaat - - Inşaat -

TÜİK, Türkiye ekonomisi için 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisini açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk üç ayında yüzde 7,4'lük büyüme kaydetti. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyen inşaat sektörü, 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6,9 büyüdü. Hükümetin bu dönemde reel sektörü destekleyici politikaları özel sektör tüketim harcamalarını etkinleştirdi. Özellikle konut sektöründe KDV ve tapu harcı oranında gerçekleşen indirimler, gayrimenkul sektörüne olumlu olarak yansıdı. Sadece üstyapı değil ekonomide uzun vadede etkin olan altyapı yatırımları da kalkınmaya katkı sağladı. 2018 ilk çeyreğinde yakalanan büyümede; kamunun ulaştırma, haberleşme ve telekomünikasyon yatırımları, özelleştirmelerin etkisi ve YİD’lerdeki artış taşıyıcı güç oldu. 2017 yılından 2018 yılına devam eden özel sektörün ekonomide dönüşüm sağlayan projeleri de büyümede önemli rol oynadı. Kamu sektörünce gerçekleştirilen yatırımlar büyümeye ivme katarken, inşaat sektöründe yatırımların devam etmesinin büyümenin sürdürülebilir olacağının en önemli göstergesi olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili sektör yetkililerinin değerlendirmelerine Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik.

Deprem tehlikesi altında bulunan Türkiye’de, yapı ömrü ve dayanıklılığı açısından büyük öneme sahip su yalıtımı konusunda önemli bir adım atılarak hayata geçirilen ‘Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği’ 27 Ekim 2017, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik’ ise 31 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin destek ve girişimleriyle mevzuattaki eksikleri gidermek üzere hazırlanan yeni yönetmelikler, 1 Haziran 2018’de yürürlüğe girdi. Böylece yeni yönetmeliklerle, su ve ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale getirildi. TÜİK, mayıs ayı konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artarak 119 bin 655 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 61 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip olurken, Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 oranında azalarak 36 bin 865 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,1 artarak 2 bin 415’e ulaştı.

Sadece Türkiye’nin değil tüm dünya ülkelerinin ana gündem maddelerinden biri olan enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda yeni bir sivil toplum örgütü faaliyete başladı: Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER). Türkiye ve dünyada enerji tasarrufunun başlangıç noktası olan yapılarda enerji verimliliğini birincil misyon olarak belirleyen VERİMDER, iştigal alanını sadece yapılarla sınırlı tutmayacak. Dernek, enerji verimliliği bilincinin kamuoyunda oluşmasını sağlayacak araştırmalar, saha çalışmaları, konferanslar ve diğer iletişim kanallarını kullanarak, hane halkına dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, 2013’ten beri her ay düzenli olarak açıkladığı ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri’ne, 2018 yılı itibarıyla ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’ni de ekleyerek, iç ve dış ticaretin nabzını tutuyor. Türkiye İMSAD’ın sektör ve kamuoyu ile paylaştığı ‘İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Nisan 2018 sonuçlarına göre; ihracattaki yüksek performans nisan ayında da devam etti. İthalat miktar endeksi nisan ayında sınırlı ölçüde artarak, geçen yılın nisan ayının yüzde 7,5 üzerinde gerçekleşti. İthalat değer endeksi ise bir önceki aya göre düştü ancak geçen yılın nisan ayının yüzde 11,1 üzerine çıktı.

Dergimizin bu ayki Araştırma Dosyasını “Klima” sektörüne ayırdık. Türkiye klima sektörü son 15 yıllık zaman diliminde hızlı bir gelişim süreci gösterdi. Pazarın hızla büyümesi, imalatçı ve yurt dışı üreticiler için de Türkiye’yi cazibe pazarı haline getirdi. Her yıl bir önceki yıla oranla satışlarında artış sağlayan klima pazarı, 2018 yılında ise 5 milyar dolarlık ihracat hedefi belirledi. Geçtiğimiz yıl sadece split klima ihracatında bir önceki yıla oranla yüzde 41 artış sağlayan sektör, klima santrallerinde yüzde 12, klima sistemlerinde yüzde 11, fan coilde de yüzde 20 artış gerçekleştirdi. Sektör, satış oranlarını ve ihracat ağlarını arttırma odaklı gelişmeye devam ederken, Türk iklimlendirme endüstrisinin 2023 yılı için hedeflenen 60 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşabileceği öngörülüyor.

Ahşaptan çeliğe, PVC’den alüminyuma ve cama kadar çeşitli hammaddeler kullanılarak üretilen her türlü iç‐dış mekan giriş‐geçiş ve pencere sistemleri kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam ediyor. Kapı, pencere ve cam sektörlerinde tasarım, güvenlik, yalıtım ve enerji verimliliği öncelikli konular arasında yer alırken, tasarıma büyük önem verildiğine dikkat çekiliyor. Dekor, ebat, yüzey deseni ve ürün çeşidiyle dünya pazarlarında üst seviyelerde yer almaya çalışılırken; yeni renkler, kaliteli, yenilikçi, güvenilir ve çevre dostu ürünler ile de fark oluşturulmaya çalışılıyor. Ürünlerin tasarımında güncel trendlerin yanı sıra kullanıcı tercihleri de göz önünde bulunduruluyor. İnşaat sektörünün büyüme grafiğiyle paralellik gösteren kapı‐pencere‐cam sektörlerinde, markalaşma atağı ise sürüyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.