Evtiko'nun kurucusu ve CEO'su Sina AFRA ile Söyleşi sayfalarımızda sohbet ettik.

Dunya Insaat - - Inşaat -

Yeni nesil emlak alım - satım çözümleri sunan Evtiko, Türkiye'deki başarısını yurt dışına taşıyacak. 2018 yılına hızlı bir giriş yapan şirket, Madrid'de ofis açtı. Evtiko, önümüzdeki üç yıl içerisinde Milano, Amsterdam, Barselona, Brüksel, Kopenhag, Lizbon, Roma ve Berlin'de ofis açmayı hedefliyor. Evtiko'nun Türkiye'den çıkan İstanbul merkezli bir girişim olmasını istediklerini belirten Evtiko'nun kurucusu ve CEO'su Sina Afra, “Avrupa'ya açılan ve 10 Avrupa şehrinde aktif olan bir Türk şirketi olmayı ve her bulunduğumuz şehirde 3 - 5 sene içerisinde ikinci el konut satışlarından yüzde 1 pay almayı hedefliyoruz. Farklı şehirlerde bulunarak esasında riski dağıtıyoruz. Kiralama işine girmeyi ya da İstanbul dışında Türkiye'de başka bir şehirde yer almayı düşünmüyoruz” dedi.

Afra, İstanbul sınırları içindeki ikinci el, değeri 1 milyon TL altında olan, krediye uygun, haciz gibi tapuyla/belediyeyle ilgili sorunları veya mülk sahibinin birden fazla olduğu evlerde vekaletle ilgili sorunları olmayan evleri satın aldıklarını bildirdi. Afra, 2017 yılında kurulan şirketlerine bugüne kadar toplam 27 bin 300 başvurunun geldiğini ve bunların 2 bin 800'üne teklif sunduklarını söyledi. Uzun süredir günde ortalama 100, ayda 3 bin gayrimenkulün satış talebinin kendilerine ulaştığını aktaran Afra, “Yılda 115 bin ikinci evin satıldığı İstanbul'da, 36 bin ikinci el konut bize geliyor. Günde 10 ila 12 eve teklif veriyoruz. 2018 yılının ilk üç ayında İstanbul'da 60 evin satışına imza attık” açıklamasında bulundu. İstanbul'da bir evin ortalama 140 günde satıldığını belirten Afra, Evtiko'nun ise bu süreyi bir haftanın altına indirdiğini vurguladı. Afra, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

AFRA:

Evtiko'yu ABD'deki Opendoor'dan ilham alarak, Türkiye gayrimenkul sektörüne teknoloji altyapısını kullanarak yenilikçi bir bakış açısı getirme amacıyla 2016 sonunda hayata geçirdik. İşin asıl başlama tarihi ise 2017 yılının Eylül ayı. Bu modeli ABD dışında uygulayan tek şirketiz. Şu anda 100 milyon TL'lik bir değerlemeye sahip olan Evtiko, Rocket Internet ve kurucusu Oliver Samwer, Avi Alkaş, Esin Güral'ın da içinde olduğu bir yatırımcı grubu tarafından yatırım aldı. En büyük sermayedar yüzde 60 pay ile benim. Ana departmanları operasyon, finans, pazarlama ve bilgi teknolojileri olan şirketimizin toplam ekibi şu anda 25 kişiden oluşuyor.

- Evtiko'nun sistemi nasıl işliyor? AFRA:

Evtiko, mülk sahiplerinin evlerini birkaç adımda, çok kısa bir sürede, araba satar gibi kolayca satabilmesine olanak tanıyor. Evtiko'nun sistemi ise şöyle işliyor: Satılmak istenilen evle ilgili bilgiler Evtiko'nun internet sitesindeki (www.evtiko.com) form doldurularak veya çağrı merkezi üzerinden Evtiko'ya iletiliyor. Bu bilgiler tamamlandıktan sonra, güncel veri algoritmaları üzerinden yürütülen çalışma sonucunda saatler içinde, evi görmeden big data değerlendirmesiyle bir teklif veriliyor. Satıcı teklifi kabul ederse, bir kişi gidip bilgilerin doğruluğunu teyit amaçlı bakıyor. Tüm bilgiler doğruysa evin boşaltıldığı gün notere gidilip satış işlemi yapılıyor ve satıcı ödemesinin tamamını alıyor. Evin değeri 100 lira ise noter, tapu harcı gibi masrafları da biz ödeyerek evi 93 liraya alıyor, tadilatını yaptıktan sonra satıyoruz.

- Ev değerleme kriterleriniz neler? Hedef kitleniz kim?

AFRA:

Tarihi eser ve lüks konuta girmiyoruz. Hedef profilimizdeki evler İstanbul sınırları içindeki ikinci el, değeri 1 milyon TL altında olan, krediye

uygun, haciz gibi tapuyla/belediyeyle ilgili sorunları veya mülk sahibinin birden fazla olduğu evlerde vekaletle ilgili sorunları olmayan evlerden oluşuyor. Ayrıca evini satmak isteyen mülk sahiplerinin yanı sıra emlakçılar da hedef kitlemize dahil. Emlakçılar da sitemize portföylerindeki evin bilgilerini girip teklif alabilir, sonrasında teklifi müşterilerine sunabilir. Tapunun net olması gerekiyor. Teklif girişi yapılan evleri 24 saat içinde alıp - almama konusunda bilgilendiriyoruz. Teklifimizi kabul ederseniz, Evtiko'dan bir kişi evi görmeye geliyor. Tüm bilgiler doğrulandığı zaman notere gidiyoruz. Siz parayı, biz de evi alıyoruz. Evini satmak isteyen herkes Evtiko'nun hedef kitlesi içinde yer alıyor. Uzun zaman harcamadan evini hemen satmak isteyen, daha çok okul veya iş değişikliği yapan kişiler müşteri profilimizi oluşturuyor.

- Para iade garantiniz var mı? AFRA: Evtiko, satın aldığı evleri sa-

tışa sunmadan önce renovasyonunu yaparken, alıcılara da 12 ay süresince iade garantisi veriyor. Yani alıcılar, satın aldıkları evden memnun kalmadığı takdirde, evi 12 ay içinde sorgusuz sualsiz iade edebiliyor. Bugüne kadar ev satın alma kararından memnun olmayanlar için geri dönüş yolu yoktu.

- Evtiko'ya olan ilgi nasıl? AFRA:

Uzun süredir günde ortalama 100, ayda 3 bin gayrimenkulün satış talebi ulaşıyor. Bu rakam üzerinden bir değerlendirme yapacak olursak, yılda 115 bin ikinci evin satıldığı İstanbul'da, 36 bin ikinci el konut bize geliyor. Günde 10 - 12 teklif veriyoruz. Kurulduğumuz günden itibaren geçen süre zarfında toplam 27 bin 300 başvuru geldi ve bunların 2 bin 800'lük bir bölümünü ifade ediyor. Yılın ilk üç ayında İstanbul'da 60 ev sattık. İstanbul'da bir evi ortalama 140 günde satabilirsiniz. Biz, bu süreyi bir haftanın altına indiriyoruz.

- Yurt dışı hedefleriniz neler? AFRA:

Avrupa'da üç yılda 10 şehirde olmayı planlıyoruz. Bunlar; İstanbul, Madrid, Milano, Amsterdam, Barselona, Brüksel, Kopenhag, Lizbon, Roma ve Berlin. Şehir seçimimizi şehirdeki gayrimenkul satış hacmi, emlakçı performansı ve işlem masraflarını göz önünde bulundurarak yapıyoruz. İstanbul'da işler çok iyi gidince bu yılın mayıs ayında İspanya'nın başkenti Madrid'de ofis açtık. Madrid muhteşem bir pazar. İspanya'da emlak sektöründeki işlem masraflarının düşük olması ve yüksek gayrimenkul satış hacmi ilk tercihimizin Madrid olmasında etkili oldu. Bildiğiniz gibi 2008 yılında İspanya çok büyük bir krizin içine girmişti. Bugün Madrid'de yıllık yüzde 1,8 seviyesinde seyreden konut faizleri o dönemde yüzde 7-8'lere fırlamıştı. Gayrimenkul sektöründeki tıkanıklığı belli kriterler getirerek düzenledikleri bir yapısal reformla aşıyorlar. Tapu harcını piyasa tıkanıklığını açan yapılara kaldırıyorlar. Bir başka deyişle örneğin bir aracı kurum sizin konutunuzu alıp başkasına satarak sizin iflasınızı önlüyorsa o aracı kurumdan tapu harcı almıyorlar. Emlakçıya ise bunu yapmıyorlar. Madrid'de faizler bugün yüzde 1,8 oranında seyrediyor ve herkes ev almak istiyor. Kiralar nispeten yüksek. 100 bin TL'lik bir evi alan insanlar, yıllık bin 800 euro faiz ödüyor. 650 euroya kira veriyor. Senede yaklaşık 8 bin euro kira geliri oluyor. Bu gelirle banka kredisini rahatlıkla ödeyebiliyor. Madrid'de ev alım - satım ortalama hızımız dört gündür. Türkiye'de işe başladığımız ilk sekiz haftada bir ev almıştık. Madrid'de aynı dönemde yedi ev aldık ve dört tanesinin satışını gerçekleştirdik. Üçüncü şehrimizi ise Milano olarak planlıyoruz. Daha sonra en az 1 milyon ve üzeri nüfusu olan şehirler üzerinden ilerlemeyi planlıyoruz. Evtiko'nun Türkiye'den çıkan İstanbul merkezli bir girişim olmasını istiyoruz. Avrupa'ya açılan ve 10 Avrupa şehrinde aktif olan bir Türk şirketi olmayı ve her bulunduğumuz şehirde 3 - 5 sene içerisinde ikinci el konut satışlarından yüzde 1 pay almayı hedefliyoruz. Farklı şehirlerde bulunarak esasında riski dağıtıyoruz. Kiralama işine girmeyi ya da İstanbul dışında Türkiye'de başka bir şehirde yer almayı düşünmüyoruz.

- İstanbul'un en çok hangi bölgelerinden talep alıyorsunuz?

AFRA: Evtiko'ya gelen talep doğrultusunda

hazırlanan verilere göre, yılın ilk beş ayında en fazla satış talebi yüzde 10 ile Esenyurt'tan geliyor. Esenyurt'u yüzde 6 ile Beylikdüzü, yüzde 5 ile Ümraniye takip ediyor. Söz konusu verilere göre, oda sayısı açısından değerlendirildiğinde ise satış talebiyle gelen evlerde ilk sırada yüzde 42 oranıyla 2+1 evlerin olduğu görülüyor. 2+1 evleri yüzde 33 ile 3+1, yüzde 11 ile 1+1 evler takip ediyor. Evtiko'da en çok değerlemesi yapılan evler ise söz konusu dönemde yüzde 45 oranında 80 - 120 metrekare arası evler. Onu yüzde 21 ile 120 - 150 metrekare ve yüzde 18 ile 59 - 79 metrekare arası evler izliyor. Ev sahipleri tarafından değerleme talep edilen evlerin yüzde 29'unun değeri 300 bin TL ve altında. Onun ardından ise yüzde 23 ile 300 - 400 bin TL fiyat aralığındaki evler, yüzde 21 ile 600 bin ve üzeri evler, yüzde 14 ile 400 - 500 TL aralığındaki evler ve yüzde 10 ile 500 - 600 bin TL aralığındaki evler geliyor.

- Ortaklık teklifleri geliyor mu? AFRA:

Şirketin toplam sermayesi 28,5 milyon dolar. 10 şehirde yüzde 1 pazar payına ulaşmamız durumda yıllık ciromuz 880 milyon euro olacak. Avrupa'dan çok ciddi ortaklık teklifleri alıyoruz. 41 değişik firma ile görüşmelerimiz devam ediyor.

Sina AFRA

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.