Akgün Grup, seramikte üretim kapasitesini artıracak

Dunya Insaat - - Inşaat -

Dura - Tiles ve Dura - Bagno ana markaları ile Türkiye sınırlarını aşarak dünya pazarında boy gösteren Akgün Grup, 42 milyon dolar ihracatı ile seramik sektöründe ilk beşte gösteriliyor. Seramik, vitrifiye ve banyo dolapları grubunda Türkiye'nin önde gelen üreticilerinden olan Akgün Grup, 13 üretim tesisi ve 4 bin çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor. Seramikte yıllık 50 milyon metrekare olan üretim hacmini, 65 milyon metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini belirten Akgün Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Akgün, "Sakarya, Kocaeli, Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Bulgaristan'da bulunan toplam 13 fabrikamızda seramik, vitrifiye, kiremit, tuğla, banyo dolabı ve yapı kimyasalları üretiyoruz. Seramik sektöründe pazarın en önemli oyuncularından biriyiz. Amerika, Almanya, İngiltere, Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere 45 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Kalite ve müşteri odaklı üretim anlayışımız doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz Ar - Ge, Inovasyon ve tesis yatırımları ile ürün çeşidi ve üretim kapasitemizi sürekli geliştiriyoruz. 2018 yılında seramik sektöründe kapasite artışı hedefliyoruz. Mevcut üretim hacmimizi yüzde 30'luk artışla 65 milyon metrekareye çıkarmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

"Üretimin yüzde 40'ını ihraç ediyoruz"

Küresel pazarlarda sürdürülebilir başarının ihracata dayalı yatırım ve yüksek katma değerli üretim ile sağlanacağını belirten Akgün, mevcut pazarlarda ihracat paylarını artırmaya odaklandıklarını söyleyerek, şunları kaydetti: "Üretimlerimizin yüzde 40'ını ihraç ediyoruz. Ülkemizden Amerika'ya gönderilen seramikte lider konumdayız. İhracatın uzun soluklu ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun da üretim ve hizmet kalitesini sürekli geliştirmekle mümkün olduğunu biliyoruz. Ülkemizde 81 ilin hepsinde bayimiz ve yedi bölgede bölge müdürlüğümüz ile en iyi hizmeti sunmaya gayret ederken, kürsel alanda markamızı güçlendirmeye yönelik adımlar atıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde Amerika'da üretime başlama hedefimiz var. Kazanımlarımızı sürekli yatırıma dönüştürerek rekabet gücümüzü artırıyoruz."

Seramik ve yapı malzemelerinin yanı sıra, otomotiv, sigorta, lojistik ve petrol alanlarında da faaliyetlerini sürdüren Akgün Şirketler Grubu'nun aile üyeleri dışında ortağı bulunmadığına dikkat çeken Akgün, "Biz üç kardeşiz. Birlikten kuvvet doğar ilkesi ile ve mücadele ruhuyla aile olarak şirket yönetiminde hepimiz aktif bir şekilde görev alıyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Erhan Akgün seramik grubumuzun, Yönetim Kurulu Üyesi Nuran Akgün Bilir kiremit ve tuğla grubumuzun, Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akgün otomotiv grubu (Ford, Volvo ve Fiat), yönetiminde yer alıyor. Birlik ve beraberlik içinde yeni yatırımlarla grubumuzun büyüme ve gelişme trendini sürdürmeyi hedefliyoruz" ifadelerinde bulundu.

Süleyman AKGÜN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.