ŞİRKET HABERLERİ

Dunya Insaat - - News -

Kastamonu Entegre'nin yeni parke hattı 2019'da devreye girecek

ODE'den Ar-Ge ile iki yeni ürün

Kılıçoğlu Kiremit, mikrokil teknolojisiyle uzun ömürlü çatılar sunuyor

Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu'da başladığı yatırımlarına İtalya'yı da ekleyerek global marka unvanını pekiştiriyor. Yerel bir üretici olarak başladığı global marka yolculuğunda şirket, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Bosna-Hersek ve ABD'de yaptığı yatırımlarla bugün dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi. Bu yıl İtalya'daki Pomposa Yonga Levha Tesisi'nde üretim yapmaya hazırlanan Kastamonu Entegre, aynı zamanda mevcut tesislerine yönelik ek hat yatırımları gerçekleştiriyor. Kastamonu MDF Tesisi'ne yeni parke hattı için 10 milyon euro yatırım yapan şirket, üretim kapasitesini arttırmaya devam ediyor. Ek üretim hattına yönelik açıklamalarda bulunan Kastamonu Entegre CEO'su Haluk Yıldız, “Kastamonu Entegre'nin toplam cirosunun yüzde 22'si bizim tesislerimizden sağlanıyor. Yeni parke hattını 2019 yılının ilk yarısında devreye alarak, hem üretim kapasitemizi hem de ciroyu arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35'ini karşılıyor”

Kastamonu Entegre MDF ve yonga levha tesisleriyle inşaat ve mobilya sektörünün ihtiyacı olan ağaç bazlı panel üretimi yaptıklarını vurgulayan Yıldız, üretim kapasiteleri ve ihracat potansiyeli ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yonga Levha tesisinde yılda yaklaşık 240 bin metreküp ham ve melamin kaplı yonga levha üretiliyor. Burada üretilen levha miktarı, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 15'ini oluşturuyor. MDF tesisinde ise yılda yaklaşık 420 bin metreküp ham ve melamin kaplı MDF, laminat parke ve boyalı levha üretiliyor. Burada üretilen MDF, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35'ini karşılıyor. Tesislerde üretilen ürünler iç pazara satılmakla birlikte başta Balkan Ülkeleri olmak üzere, İran ve Türki cumhuriyetlerine de ihraç ediliyor. Tesislerdeki üretim süreçleri tüm yasal düzenlemelere uygun yürütülüyor, insan sağlığı iş güvenliği uygulamaları ve çevresel kriterlere hassasiyetle önem veriliyor. Tesislerde TSE standardı ve Avrupa normlarına uygun olarak üretim gerçekleştirilirken, sahip olunan dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası Blue Angel (Mavi Melek) ile üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığı belgeleniyor. Tesis aynı zamanda 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında her türlü odun atığını yüzde 100 oranında değerlendiren ilk fabrika olarak öne çıkarken, orman atıklarından mobil yongalayıcı ile yonga elde edip üretimde değerlendirerek, atıkları ekonomiye kazandırıyor."

“Kente katkılarımız devam edecek”

Tesislerin, kentin ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyon TL'den fazla katkı sağladığını belirten Koç, yerel halka doğrudan ve dolaylı yoldan istihdam olanağı yarattıklarını vurguladı. Yıldız, çevre, kültür-sanat ve spor alanlarında yaptıkları katkıları ise şu sözlerle özetledi: “İnsan ve çevre odaklı çalışmaya önem veriyor, çalışanlarımızı, ailelerini ve yerel halkı kapsayan çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bir aile olduğumuz fikrinden hareketle özel günler ve bayramları bir arada kutluyor, piknik ve kahvaltı etkinlikleri, kent gezileri organize ediyoruz. Huzurevlerini ziyaret ediyor, Çocuk Esirgeme Kurumu'na yardım götürüyor, sokak hayvanlarını besliyor, çevre okulların da katkılarıyla ormanların temizlenmesine ön ayak oluyoruz. Halk müziği korosu, tiyatro ekibi oluşturuyor, gösterilerimizi çeşitli gecelerde sahneliyoruz. Kastamonu Geleneksel Bisiklet Yarışları düzenliyor, Kastamonuspor 1966'ya forma sponsorluğu desteği veriyoruz. Son olarak 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu'nun lansman gecesine sponsor olduk. Kente katkılarımız artarak devam edecek.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.