MÜTEAHHİTLİK

Dunya Insaat - - News -

Müteahhitler, yurt dışında hedef büyüttü

TMB Temmuz 2018 İnşaat Sektörü Analizi'nde, seçim sonrası uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ekonomi yönetiminin tek elde toplanmasının memnuniyet yarattığı kaydedilirken, sırada yeni Orta Vadeli Program ile reform süreci olduğu belirtildi. Analizde, “Kısa vadeli sonuçları ne olursa olsun, etkin bir ekonomik reform programının uygulamaya konulması, orta-uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek; hem altyapı yatırımlarının sürekliliği hem de uluslararası finansman boyutu açısından fayda sağlayacaktır” vurgusu yapıldı. Raporda, inşaat sektöründe dünya ikincisi konumundaki Türk müteahhitlerin 2018 yılının ilk yarısında 9.2 milyar dolarlık yeni proje üstlendiği duyuruldu.

Türkiye inşaat sektörünün güçlü gruplarının üyesi olduğu, sektörün çatı kuruluşu Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Temmuz 2018/İnşaat Sektörü Analizi'ni açıkladı. 120 üyesiyle Türkiye'deki taahhüt işlerinin yüzde 70'ini, yurt dışında yapılan işlerin ise yüzde 90'ını gerçekleştiren TMB, “Yeni Sistem, Yeni Dönem, Yeni Beklentiler” başlıklı Temmuz 2018 analizinde, küresel ve ulusal ekonomik göstergeler ışığında sektörle ilgili veriler değerlendirildi.

Ekonominin genel dinamiklerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de inşaat sektörünün performansını doğrudan etkilediği kaydedilen analizde, “İnşaat sektörü yapısal olarak ekonomideki gelişmelere çarpan etkisiyle tepki vermektedir. Yeni dönemde ekonomik programda uygulanmasının elzem olduğu değerlendirilen mali ve parasal sıkılaştırma tedbirlerinin, yavaşlama sinyalleri veren inşaat faaliyetlerini kısa-orta vadede daha da baskılayacağı değerlendirilmektedir” denildi. İnşaat Sektörü Analizi'nde, “Kısa vadeli sonuçları ne olursa olsun, etkin bir ekonomik reform programının uygulamaya konması, orta-uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek hem altyapı yatırımlarının sürekliliği hem de uluslararası finansman boyutu açısından fayda sağlayacaktır” vurgusu yapıldı. Analizde, şöyle dendi:

“Küresel konjonktürle beraber değerlendirildiğinde, önümüzdeki birkaç yıllık dönemin Türkiye ekonomisi açısından çetin geçeceği ifade edilmektedir. Öte yandan, daha önce de dışsal şoklara karşı dirençli olduğunu kanıtlamış olan Türkiye ekonomisinin ihtiyacı bulunan tedbirlerin alınması halinde, orta-uzun vadede ekonominin atağa kalkabileceği ve eskisinden çok daha olumlu bir konumda olabileceği düşünülmektedir.”

120 ülkede, 367 milyar dolarlık, 9 bin 375 proje inşa edildi

Türkiye müteahhitlik şirketleri tarafından 1972'den 2018 Haziran sonuna kadar 120 ülkede üstlenilen 9 bin 375 projenin toplam bedelinin 367 milyar dolar olduğu belirtilen analizde, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine ilişkin şu tespite yer verildi: “Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2012 ve 2013 yıllarında yurt dışında yeni üstlenilen iş tutarı 30 milyar dolar boyutuna ulaşmış iken, bu tutar bölgedeki jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatlarındaki gerileme ve Rusya ile yaşanan krizin etkisi ile 2016 yılında 14 milyar dolara inmiştir. Yeni üstlenilen proje tutarı 2017 yılında yaklaşık 15 milyar dolar olarak gerçekleşmiş bu yılın ilk altı ayında ise 9.2 milyar dolar ile yeniden yüzünü yukarıya dönmüştür.” Raporda genel ekonomi ve sektöre ilişkin özetle şu tespitler yapıldı:

Altı ayda 646 bin konut el değiştirdi

2018 ilk yarıyılda Türkiye genelinde toplam 646 bin 32 konut el değiştirdi. Toplam konut satışları yılın ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oranında geriledi. İpotekli satışlar haziran ayında arttı. Kampanyaların etkisiyle, haziran ayında toplam konut satışı yıllık bazda yüzde 22.4 oranında yükseldi. Faiz ve fiyat indirimlerinin asıl etkisiyse toplam satışların yaklaşık yüzde 35'ini oluşturan ipotekli konut satışlarında gözlendi.

Döviz ve faiz eğilimine karşılık sektör desteklenmeli

Mevcut göstergeler, 2018 yılının ikinci yarısına yönelik projeksiyonlar, dövizdeki dalgalanma nedeniyle tüm girdi maliyetlerinde oluşan artışın yanı sıra, aylık ortalama yüzde 1.7-1.8 seviyesine çıkmış bulunan konut kredisi faizlerinin de yükseliş eğilimi dikkate alındığında, sektörün desteklenmeye devam etmesi önem arz ediyor. Ayrıca sermaye piyasasında sektör için yeni birer finansal kaynak olan Gayrimenkul Sertifikası, Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Altyapı GYO'ları daha etkin bir şekilde değerlendirilmeli, sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye'ye gelmesinin yolu açılmalı.

İnşaat harcamaları büyümeye katkı verdi

GSYH içindeki direkt payı yaklaşık yüzde 8 olan, bağlı sektörlere dolaylı etkileri düşünüldüğünde ise payı yüzde 30'lara ulaşan inşaat sektöründe reel büyüme 2018 birinci çeyrekte yüzde 6.9 oldu. Toplam inşaat harcamaları 2018 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 genişleyerek 144.5 milyar TL'ye ulaştı.

Beklentilerde iyileşme sınırlı

Nisan ayında alınan erken seçim kararıyla yurt içinde artan belirsizlik, yurt dışı kaynaklı risk artışı ve döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki hızlı tırmanışla beraber ekonomik aktivitede görülen yavaşlama sinyalleri ilerleyen dönemde inşaat faaliyetlerine de yansıdı. Bu süreçte faaliyetteki yavaşlamanın yanı sıra finansman maliyetlerinde izlenen artışlar sektör bazında nakit akışını olumsuz etkilerken, sektörde istihdamın art arda üç dönem gerilediği gözlendi. Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksi haziran ayında aylık bazda 4 puan azalırken, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından temmuz ayında önümüzdeki döneme yönelik beklentilerin sınırlı iyileşme gösterdiğine işaret ederek aylık bazda 2.4 puan arttı. İnşaat maliyetleri ise mayıs ayında aylık bazda yüzde 2.95, yıllık bazda yüzde 23.04 arttı.

Büyük kamu yatırımları sektörü destekleyecek

Önümüzdeki dönemde büyük ölçekli kamu yatırımları ile kentsel dönüşüm sürecinin inşaat faaliyetlerini desteklemeye devam edeceği öngörülüyor. İnşaatı devam eden 3'üncü Havalimanı, Çanakkale Köprüsü gibi projelerin tümü; ayrıca birçok ilde açılışı yapılan entegre sağlık yerleşkeleri, kamu-özel iş birliği modeli ile TMB üyeleri tarafından hayata geçiriliyor. Öte yandan, yüksek finansman gereksinimi bulunan altyapı projelerinin seyri açısından piyasa koşulları önem taşıyor.

Yurt dışı müteahhitlikte olumlu bekleyiş

Önümüzdeki dönemde, belirgin düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi Türk müteahhitlik firmalarının referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilecek. Rusya ile ilişkilerimizdeki normalleşmenin yanı sıra, Sahra Altı Afrika başta olmak üzere potansiyel pazarlardaki fırsatlar da göz önüne alındığında, 2018 yılında yurt dışında üstlenilen yeni proje bedelinin yeniden 20 milyar dolar bandına ulaşabileceği değerlendiriliyor.

n

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.