İstanbul ofis pazarında kira indirimleri devam ediyor

Dunya Insaat - - Haberler -

Ticari gayrimenkul sektöründe “ofis” alanında uzmanlaşan Propin, “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2018 İkinci Çeyrek Raporu'nu açıkladı. Rapora göre; 2018 ikinci çeyrek, krizi fırsata döndürebilen firmaların son kullanıcı olarak pazarda kurumsal satın alma yaptıkları bir dönem oldu. Ekonomik dalgalanmanın devam ettiği pazar koşullarında, yaz mevsiminin etkisiyle önümüzdeki çeyrek dönemin sakin geçmesi bekleniyor. Beklenen stok artışının gerçekleşmesiyle birlikte rekabetin daha da artacağı, böylece avantajlı ticari koşulların olduğu kiralama işlemlerinin artarak devam edeceği öngörülüyor. Raporda, İstanbul ofis pazarına yönelik şu tespitler yapıldı.

İstanbul ofis pazarı, 2018 ikinci çeyrekte, ülkenin ekonomik ve siyasi gündemiyle paralel bir dönem geçirdi. Türk Lirası'nın döviz karşısındaki hızlı değer kaybı ve faiz artırımına ek olarak, Haziran 2018'de yapılan erken seçim kararı sebebiyle, firmaların yavaş ilerleyen taşınmaya karar verme süreçlerinin daha da yavaşladığı görüldü. Öte yandan, pazarda ikinci çeyrek öncesinde taşınma süreçlerinde ilerlemiş ve ekonomik olarak sorunu olmayan firmaların yeni ofis alanlarına taşındıkları gözlendi. Ülke ekonomik konjonktürüyle birlikte rekabetçi pazar koşulları da göz önüne alındığında, 2018 ikinci çeyrek dönemde kira indirimlerinin devam ettiği tespit edildi. Kira indirimlerinin yanı sıra ilk yatırım maliyeti ve kirasız dönem başta olmak üzere diğer ticari koşullarda da pazarlıkların sürdüğü gözlendi. Ticari paketlerde önceki dönemlere göre kullanıcı lehine artan avantajlar dikkat çekici oldu.

Pazarın genelinde kira ortalamalarının düştüğü gözlenirken, özellikle MİA'da A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamalarında yaşanan düşüşün son dört çeyrek dönemin sonunda yüzde 9'a ulaşması dikkat çekti. İstanbul ofis pazarında 2018 ikinci çeyrekte ticari koşullarda sunulan avantajlar sebebiyle kiralama işlemlerinin hızlıca tamamlandığı gözlendi. Özellikle uzun süredir yer arayan ve oluşan pazar koşullarını kendi lehine çeviren kullanıcılar, 2018 ikinci çeyrekte okul, hastane gibi farklı fonksiyonlar için orta hacimli kiralamalar gerçekleştirdi. Pazarın geneline ise bin metrekare ve altındaki ofis alanlarında gerçekleşen kiralama işlemleri hakimdi. 2018 ikinci çeyrekte McKinsey & Company'nin Propin aracılığıyla Levent Ferko Signature'da gerçekleştirdiği 2 bin 287 metrekare ofis alanındaki kiralama işlemi, İstanbul ofis pazarı güncel koşullarında tamamlanan ve ses getiren işlemlerden biri oldu.

Yerli yatırımcı da artış yaşanıyor

Tamamlanan kiralama işlemleri dışında 2018 ikinci çeyrek, krizi fırsata döndürebilen firmaların son kullanıcı olarak pazarda kurumsal satın alma da yaptıkları bir dönem oldu. EPİAŞ'ın Maslak 1453 Ofis Blokları'nda 12 bin metrekare alanlı bir ofis binası satın alması, 2018 ikinci çeyrek dönemde kapanan büyük işlemlerden oldu. 2018 ikinci çeyrek dönemde, MİA Dışı-Asya'da yer alan Kozyatağı ve Ümraniye bölgelerinde stok artışı yaşandı. Bununla birlikte geçtiğimiz çeyreklerde hızlı büyümenin gerçekleştiği Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri'ndeki ofis stokunda değişim olmadı. Ekonomik sebepler başta olmak üzere farklı sebeplerle, inşaatı devam eden ofis binalarının açılışları 2018 ikinci çeyrekte de ötelenmeye devam etti. 2018 ikinci çeyrek sonunda erişilen toplam stok büyüklüğüne göre; MİA'nın stok payı yüzde 34, MİA Dışı-Avrupa yüzde 19, MİA Dışı-Asya yüzde 25 ve Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri (Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe, Batı Ataşehir) yüzde 22 olarak belirlendi.

Beklenen stok artışının gerçekleşmesiyle birlikte rekabetin daha da artacağı, böylece avantajlı ticari koşulların olduğu kiralama işlemlerinin artarak devam edeceği öngörülüyor. Stok artışıyla birlikte yüksek kiralı, kullanıcı taleplerini karşılamayan binalar başta olmak üzere pazardaki boşluk oranın artması gündemde olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.