VEFA, YURT DIŞI PAZARLARA KNOW-HOW IHRACATI ILE AÇILIYOR

Dunya Insaat - - Klİma -

Vefa olarak yenilikçi yaklaşımla ön üretimli yapılar, yapı malzemeleri, enerji ve teknoloji alanlarında Türkiye ve dünya için kalıcı değerler ürettiklerini belirten Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit, 28 yıllık birikimle, bugün 100’ü aşkın ülkeye ürün ve çözüm ulaştırdıklarını vurguladı. Vekon markası ile büyük işçi kampları, acil yerleşim üniteleri, lüks konutlar, mülteciler için özel çözümler, okullar, hastaneler ve sosyal toplu konutlar yaparken, Nestavilla ile bireysel konut çözümleri ürettiklerini ifade eden Koçyiğit, Neopan ve Profacto’yu ise yarı mamul olarak sektöre sunduklarını kaydetti. Ayrıca Koçyiğit, fibercement levhalarını grup içerisindeki Ekobord markasıyla ürettiklerini kaydetti. “İştiraklerimiz ve çözüm ortaklarımızla yapı sistemlerinin tüm bileşenlerini entegre disiplin içerisinde bir araya getiriyoruz” diyen Koçyiğit, dünyada sektörün en çok tercih edilen lider oyuncusu olmayı amaçladıklarını ve bu doğrultuda da yurt içi ve yurt dışında yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Yılın ilk çeyreğinde know-how ihracatı için anlaştıkları Afganistan’daki fabrikanın açılışını da gerçekleştirdiklerini dile getiren Koçyiğit, “Afganistan’a yaptığımız know-how ihracatı gibi Afrika’da Cezayir ile de böyle bir anlaşmamız söz konusu. Ayrıca geçen yıl kabul edildiğimiz Turquality Programı ile birlikte yurt dışındaki markalaşma sürecimiz daha da hız kazandı. Bu program ile Etiyopya, Endonezya, Kazakistan ve BAE ülkelerine odaklandık” dedi.

Sektörün dünyada ve Türkiye’de 20 yıldır sürekli genişlediğini ve büyüdüğünü ifade eden Koçyiğit, “Türk prefabrikasyon sektörü artık sadece Türkiye’nin ihtiyaçlarını değil, çevresindeki Orta Asya, Afrika, Orta Doğu, Körfez ülkeleri hatta Avrupa’nın taleplerini karşılayan bir üretim gücüne ulaştı. Son yıllarda Amerika kıtasındaki ülkelere, hatta Arjantin’in Patagonya bölgesine bile çözümlerimizi ulaştırıyoruz. Yıllık 1 milyar TL’lik bir ciroya sahip sektör, yurt dışında ise hızlı ve ekonomik yapı talebi dolayısıyla ihracat yapmaya ve büyümeye devam ediyor” diye konuştu. Sektörün birlikte oluşturacağı bir platformun pazarın gelişimine olumlu katkılar yaparak alternatif yapı sistemlerinin kullanım alanlarının genişlemesini sağlayacağına dikkat çeken Koçyiğit, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle cevapladı:

- Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

KOÇYİĞİT: Vefa olarak yenilikçi yaklaşımımızla ön üretimli yapılar, yapı malzemeleri, enerji ve teknoloji alanlarında ülkemiz ve dünya için kalıcı değerler üretmekteyiz. Ar-Ge gücüne, insan kaynağı kalitesine, tasarıma, teknolojiye ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla ürün ve hizmet kalitesini sürekli geliştiriyoruz. 28 yıllık birikimimizle, bugün 100’ü aşkın ülkeye ürün ve çözüm ulaştırıyoruz. Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren kurumsal markamız Vekon ön üretimli yapı sektörünün bileşenleri olan prefabrik panel, modüler konteyner, hafif çelik ve yapısal çeliği tek çatı altında uluslararası arenadaki projelerinde gerçekleştirebilen nadir markalardan biridir. Dünyanın birçok noktasında kurumsal çözümlerimiz ve ürünlerimizle yer alıyoruz. Biz bu alanda kendimizi yapı sistemlerini endüstrileştiren sanayiciliğimizle birlikte bir mühendislik ve çözüm firması olarak nitelendiriyoruz büyük işçi kampları, acil yerleşim üniteleri, lüks konutlar, mülteciler için özel çözümler, okullar, hastaneler ve sosyal toplu konutlar yapıyoruz. Kamu ve özel sektördeki müşterilerimizin taleplerini projelendirip onlara çözümler sunuyoruz. Bunun akabinde de sahadaki uygulamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Çözümlerin yanı sıra standart tip ürünlerden inovatif ürünlere kadar geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Diğer markalarımızdan Nestavilla’yı bireysel konut çözümleri, Neopan ve Profacto’yu ise yarı mamul olarak sektöre sunmaktayız. Ön üretimli yapı sektörünün önemli bileşenlerinden fibercement levhaları yine grubumuz içerisindeki Ekobord markasıyla Bilecik tesislerinde üretiyoruz. Üretimin bir kısmını kendimiz kullandığımız gibi kalanını 30’un üzerindeki bayimiz üzerinden cephe sistemleri olarak satıyoruz.

Enerji verimliliğinde yaklaşık yüzde 40 avantaj sağlayarak çevreye tamamen doğal malzemelerle ürettiğimiz levhaları sunuyoruz. İştiraklerimiz ve çözüm ortaklarımızla yapı sistemlerinin tüm bileşenlerini entegre disiplin içerisinde bir araya getiriyoruz.

- Firmanızın gelecek dönem hedefleri ve yatırım planları neler?

KOÇYİĞİT: 2018 yılı ilk çeyreğinde know-how ihracatı için anlaştığımız Afganistan’daki fabrikanın açılışı gerçekleşti. Afganistan’a yaptığımız know-how ihracatı gibi Afrika’da Cezayir ile de böyle bir anlaşmamız söz konusu. Vefa olarak önümüzdeki yıllarda da knowhow ihracatına devam edeceğiz. Ayrıca şu anda Türkiye’nin dört bölgesinde bayisi bulunan bireysel markamız Nestavilla’nın bayi ağını yıl içinde Türkiye’nin yedi bölgesine yaymayı planlıyoruz. Şu ana kadar Profacto ve Neopan markalı ürünlerimizi kendi üretimimiz için kullanıyorduk, şimdi bayilerimize ve sektörümüze de sunmaya başladık. Dikey entegrasyon modeli ve müşteri memnuniyeti merkezli organizasyon şeması ile Vefa, çözüm üreten bir sistem uygulamaktadır. Müşterileri için proje süreçlerinin başından sonuna kadar sunduğu alternatifli çözümleriyle hedeflerine ulaşmaya azimle ve kararlılıkla devam etmektedir. Küresel pazarlarda ve farklı kültürlerdeki potansiyel müşterilerimize sürdürülebilir iş modelleriyle yenilikçi ürünler ve çözümler sunarak dünyada sektörün en çok tercih edilen lider oyuncusu olmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda da yurt içi ve yurt dışında yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

- İç pazar ve ihracat faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yeni hedef pazarlar var mı?

KOÇYİĞİT: Vefa, yaptığı her işte en iyi olma gayreti ve öncü olma hedefi ile çıktığı yolda 28 yılı geride bıraktı. Kurulduğu günden bu yana yaşanan pek çok ekonomik, siyasi ve uluslararası krizlerin üstesinden gelmeyi başardı, büyümesini sürdürdü ve pek çok yeniliğe imza atarak ön üretimli yapı sektöründe Türkiye’nin öncü şirketleri arasında yerini aldı. Vefa, bugün bine yakın çalışanı ile çözümlerini ve ürünlerini 100’den fazla ülkeye ihraç etmektedir. Ayrıca, daha önce belirttiğimiz gibi ürün ihracatı yanında know-how ihracatı da yapıyoruz. Katar’da, Gabon’da ve Dubai’de şirketlerimiz var. Diğer ülkelerde de bayilerimiz ve çözüm ortaklıklarımız mevcut. Orta Doğu’da Afrika’da marka bilinirliğimiz yüksek. Geçen yıl kabul edildiğimiz Turquality Programı ile birlikte yurt dışındaki markalaşma sürecimiz daha da hız kazandı. Bu program ile Etiyopya, Endonezya, Kazakistan ve BAE ülkelerine odaklandık.

- İnovasyon ve Ar- Ge alanlarındaki çalışmalarınız nedir?

KOÇYİĞİT: İnovasyon kurum kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Vefa Ar-Ge Merkezi, sektöründe ilk kez T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. İnovatif ürünlerimiz, sürekli yenilediğimiz üretim teknolojilerimiz ve Ar-Ge yatırımlarımızla birçok ödülün de sahibi olduk. Yaptığımız inovatif çalışmalarımızla Türkiye’nin Ar-Ge Şampiyonları listesinde yer aldık. Turkishtime tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin İnovasyon Raporu Ar-Ge 250 Araştırması’nda listeye giren firmalardan biri olduk. Ayrıca geliştirdiğimiz iki farklı ürünümüz olan Vekonar ve Modüler Ev ile Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nde Kurumsal ve Ticari Ürünler kategorisinde İyi Tasarım Ödülü'nün sahibi olduk.

- Teknoloji, tasarım, akıllı bina çözümlerinin sektöre ve ürünlerinize yansımasını değerlendirir misiniz?

KOÇYİĞİT: Günümüzde rekabetçi piyasa koşullarında, büyük organizasyonların ayakta kalabilmesinin en önemli unsuru kendi know-how’ını üretiyor olmaları. Katma değerli ürün üretmede ArGe çalışmaları olmazsa olmaz durumda. Vefa’nın geliştirdiği teknolojilerden biri Profacto teknolojisi. Vefa, Profacto teknolojisi ile mühendislik metotlarını en verimli şekilde kullanarak yüzde 40’a varan maliyet avantajı sağladı. Kaynaksız yapı teknolojisi ile üretim imkanı sunan İtalya, Amerika ve Avustralya menşeli profil hatlarında, Ür-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen 250’ye yakın profil tasarımı sayesinde daha az malzeme ile hiç kaynak kullanılmayan, boya gerektirmeyen, cıvata bağlantıları ile birleştirilen daha estetik ve sağlam çözümler üretiliyor. Böylece yapılarda kullanılan çelik sarfiyatında eski teknolojilere oranla yüzde 40’a varan tasarruflar sağlanıyor. Vefa’nın, sektörünü çok iyi analiz ederek yürüttüğü ArGe ve Ür-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ve 2009 yılının ortalarında faaliyete geçen kompozit panel hattı ise prefabrike yapılar ve yaşam konteynerlerinde duvar olarak kullanılabilecek uygun

formlara sahip olan panellerin seri şekilde üretilmesi hedefinin bir sonucu. Türkiye’de ilk olan ve tam otomatik duvar üretim makinesi dediğimiz panel hattı, sandviç panel hatlarının özelliklerine ek olarak kompozit panel form ve açılımlarını da sağlıyor. Dakikada 5 metre duvar üretebilme kapasitesine sahip panel hattından çıkan duvarlar, yüksek izolasyon değerleri, montaj aşamasında sağladığı işgücü tasarrufu ve getirdiği yüzde 30’a yakın maliyet avantajı ile dikkat çekiyor. Vefa, 2000 yılı Yapı Fuarı'nda, dünyanın deprem kuşaklarında yer alan gelişmiş ülkelerinde sıklıkla tercih edilen hafif çelik yapı sistemi ile üretilmiş binayı Türkiye'de ilk defa kurarak, çelik yapı sisteminin kullanımı konusunda bir ilke imza attı. 2004 yılında ise en son prefabrike teknolojisinin kullanıldığı bir konut sistemi geliştirdi. Pratik hazır konut teknolojisi, ortaya koyduğu detaylar ve çözümler, uyguladığı uluslararası standartlar ve sunduğu konforla bir konutta olması gereken tüm şartları yerine getiriyor. Ekolojik ev ise kendi enerjisini kendisi üreterek ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşılıyor. Ekolojik Ev, düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla düşük karbon salımı olan bir bina üretimi gerçekleştirilmesi hedefiyle geliştirildi. Güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanan binanın karbon salınımı minimum seviyede. Yapı, doğalgaz ya da başka herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebiliyor. Vekon’un geliştirdiği bir diğer ürün ise katlanır sistem Vekonas ve Vekonant konteynerler. Afet sonrası barınma başta olmak üzere kamp, şantiye ve benzeri durumlardaki konaklama ihtiyacının kolay ve hızlı bir şekilde giderilmesi amacıyla geliştirilen katlanır konteynerlerın piyasada hemen karşılık buldukları görüldü. Vekonas, tek odalı katlanabilir yaşam konteynerleridir. Benzer ebatlara sahip mevcut demonte konteynerlere göre 10 kat daha hızlı kurulur. Uluslararası nakliye standartlarına uygundur. Katlanabilir olması sayesinde, bir tırda aynı anda 10 adet taşınabilir. İki kişilik bir ekiple çok hızlı bir şekilde kurulur. Vekonant ise ıslak hacimli çekirdeğe sahip, uluslararası nakliye standartlarına uygun olarak geliştirilmiş yaşam konteyneridir. Katlanabilir olması sayesinde, bir tırda aynı anda beş adet taşınabilir. Dört kişilik bir ekiple çok hızlı bir şekilde kurulur. Gerektiğinde birleşimli ve çok katlı olarak da üretilebilir. Zırhlı modüler üniteler de diğer bir inovatif ürünümüz. Zırhlı modüler üniteler, daha çok güvenlik kulübesi ya da karakol amaçlı olarak kullanılan kabinler ve konteynerlerden oluşuyor. En son geliştirdiğimiz ürünlerden biri de güneş enerjili şarj istasyonudur. Vefa, buna benzer ürün ve teknolojiler gibi uzun Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri sonrasında ortaya çıkmış olan sayısız ürün ile yenilikçi ve inovatif bir marka algısını oluşturmayı başarabilmiş bir firmadır.

- Sektörünüzün geldiği nokta hakkında genel bir değerlendirme yapar mısınız?

KOÇYİĞİT: Ön üretimli yapı sektörü, Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında büyük projeler üstlenen inşaat firmalarının projelerinin şantiyelerini ve işçi kamplarını başarıyla kurma seviyesine gelmiştir. Yüksek üretim kapasitesi, teknolojik altyapısı ve hızlı çözümlere sahip olan prefabrik yapı firmaları bugün ihtiyaç duyulan, analizi iyi yapılmış, optimize edilmiş ürünleri başarı ile karşılayabilecek düzeydedir. Sektör tüm dünyada ve Türkiye’de 20 yıldır sürekli genişliyor ve büyüyor. Artık sadece Türkiye’nin ihtiyaçlarını değil, çevresindeki Orta Asya, Afrika, Orta Doğu, Körfez ülkeleri hatta Avrupa’nın taleplerini karşılayan bir üretim gücüne ulaştı. Son yıllarda Amerika kıtasındaki ülkelere, hatta Arjantin’in Patagonya bölgesine bile çözümlerimizi ulaştırıyoruz. Yıllık 1 milyar TL’lik bir ciroya sahip sektör, yurt dışında ise hızlı ve ekonomik yapı talebi dolayısıyla ihracat yapmaya ve büyümeye devam ediyor.

- Sektörde yaşanan temel problemler neler? Çözüm önerinizi belirtir misiniz?

KOÇYİĞİT: Sektör birlikteliğinin oluşmamış olması ve sektörü temsil eden bir kurum olmayışı sektör geneli için değerlendirme yapmayı sağlayacak verilere ulaşımı zorlaştırıyor. Prefabrike ve çelik yapı sektöründe faaliyet gösteren firmaların oluşturacağı bir platformun sektörün gelişimine olumlu katkılar yaparak alternatif yapı sistemlerinin kullanım alanlarının genişlemesini sağlayacaktır. Bu sayede sektörde yıllardır yaşanan standardizasyon ve kalite sorunlarının ortadan kaldırılabileceğini düşünüyoruz.

Turan KOÇYİĞİT

49

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.