MERSIN POWER LED, AR-GE ÇALIŞMALARIYLA PAZAR PAYINI BÜYÜTECEK

Dunya Insaat - - Aydinlatma -

Dış aydınlatmada kullanılan Ledli armatür imalatı, montaj ve satışı ile binaların dış cephe aydınlatmaları üzerine çalışan Mersin Power Led firması, kazancın en az yüzde 40’ını ayırdığı Ar-Ge ve reklam çalışmalarıyla pazar payını artırma hedefinde. Faaliyete Mersin’de 2009 yılında aile şirketi Tekeli İnşaat firmasında aydınlatma ürünlerinin satışıyla başladıklarını belirten Mersin Power Led Genel Müdürü Birkan Uğuz, 2012 yılında Mersin Power Led’i kurarak aydınlatma ürünlerinin imalat ve montajına yöneldiklerini söyledi. Özellikle son dört yıldır her yıl yüzde 25 ile yüzde 40 arasında bir büyüme sergilediklerini ifade eden Uğuz, “Geçen yıl yüzde 40 oranında büyümüştük. Ama bu yıl hem doların verdiği sıkıntı hem seçim süreci hem de piyasadaki durgunluk nedeniyle yüzde 10 civarında bir büyüme bekliyoruz. Bütün malzemelerimizin dolara endeksli olması, ayrıca alüminyumun da hem dolara endeksli hem de kendi borsasının vermiş olduğu yükselişten ötürü bütün malzemelerde sıkıntı yarattı. Aldığımız malzemelerde vadeler kısaldı. Buna ek olarak bankalarda faiz oranlarının yükselmesi ve kredi limitlerini durdurmaları sektörümüzü aşırı derecede olumsuz etkiledi. 2018’in başlarında kendimize, 2019’un ortalarında yurt dışına açılma hedefi koymuştuk ama yaşanan kriz hedefimizi 1,5-2 yıl öteledi. Bu çerçevede yurt içinde pazarlama portföyümüzü artırma yönünde girişimlerde bulunacağız. Ayrıca, özellikle sanayi alanında talep edilen yeni tür armatürlerin imalatına girmeye başlıyoruz. Site ve kurumların çevre aydınlatmalarında daha verimli aydınlatma direklerinin imalatına başlıyoruz” dedi.

Türkiye’de pazar payları yüzde 3-4 civarında olmasına karşın Mersin’de yüzde 60 olduğunu vurgulayan Uğuz, ülke genelindeki paylarını artırmak için de online satıştan yeni ürün imalatına kadar birçok alanda çalışma yürüttüklerini anlattı. Özellikle Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdiklerinin altını çizen Uğuz, sürekli yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Ayrıca piyasanın talep ettiği hem kaliteli hem dayanıklı hem de ucuz ürünler yaptıklarını aktaran Uğuz, “Bu konuda önce ürün tasarımı, sonra kullanılacak malzemenin piyasa fiyatına uygun olup olmadığının tespitini yapıyoruz, fiyat belirlendikten sonra da ürünü ortaya çıkarıyoruz. Son aşamada ise ışık verimi, üründeki ısı değerleri, bir-iki yıl içerisinde ışık veriminin düşüp düşmeyeceği gibi faktörlerin ölçümlerini yapıyoruz. Sonuç olumsuz olursa üründe gerekli değişiklikleri gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Aydınlatma direğinde Ledli armatür yaptık”

Ar-Ge çalışmaları çerçevesinde aydınlatma direğinde yeni bir çalışma yaptıklarını ve yeni bir ortaya çıkardıklarını anlatan Uğuz, “Hem direği üretelim hem de direğin üzerinde değiştirilebilir ampul mo-

delinde ledli armatürler takalım ama bir bütün olarak hazırlayalım dedik ve sonunda yeni bir ürün ortaya çıkardık. İlk etapta tepki gördü ama ışığının gücünü görünce 60 watt gücü 15 watt'a düşürme talepleri geldi kurumlardan. Bu da bizim için olumlu bir tepki oldu. Şu anda kamu kurumları bu ürünü talep etmeye başladı. İlk olarak Aydıncık ilçesindeki limana yerleştirilmek üzere 70 adet aydınlatma direği talep edildi. Bu taleplerin devamı da geliyor” ifadelerini kullandı.

“Kazancımızın yüzde 40’ını Ar-Ge ve reklama harcıyoruz”

Ar-Ge ve reklamın en çok para harcadıkları kısım olduğuna dikkat çeken Uğuz, sektör sürekli değiştiği için kendilerinin de bu değişim oranına göre çalışmalar yaptıklarını söyledi. Uğuz, “Bu çerçevede, kazancımızın en az yüzde 40’ını Ar-Ge ve reklama harcıyoruz. Şu andaki planımızda sanayi aydınlatmasına dönük yeni ürünler var. Özellikle 24 saat esasına göre çalışan fabrikalardaki aydınlatmalar için kaliteli, en az 4-5 yıl kesintisiz çalışacak, ışık limen değeri en üst düzeyde olabilecek ve fiyatı uygun armatürler yapmaya çalışıyoruz. Bunun hazırlıklarına başladık, bir-iki ay içinde gerçekleştireceğiz. Binaların dış aydınlatmaları için de çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“Bilinçsiz üretim firmaların batmasına neden oluyor”

Türkiye’de aydınlatma sektöründe bilinçsiz bir aydınlatma üretim şekli olduğuna işaret eden Uğuz, bunun da sektöre sıkıntı olarak yansıdığını dile getirdi. “Doğru ürün doğru yerde doğru şekilde satılmıyor” diyen Uğuz, aydınlatma sektörünün parladığı 2009 yılından bu yana bilinçsiz üretim nedeniyle birçok firmanın battığına dikkat çekti. Sektörde bugüne kadar bir örgütlenmenin de olmadığını söyleyen Uğuz, şöyle devam etti: “Sektörümüzde aşırı rekabetçi bir ortam var. Bu nedenle bir türlü bir araya gelemiyoruz. Öncü olan da yok. Elektrik Mühendisleri Odası’nın öncülük yapması gerekiyor ama maalesef yapmıyor, bir girişimde bulunmuyor. Biz ve bizim gibi firmalar da kamu daireleri ve fabrikalarda ilgilileri bilgilendirerek bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Son dönemde insanlar aydınlatma konusunda bilinçlenmeye başladı ama henüz çok yetersiz. Bilinçli ve doğru aydınlatma artık bu işi yapan firmalara başvurup, ölçümlerini yaptırarak, hazırlanan rapor doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Bu, şu an yüzde 10’lar civarında, zamanla yüzde 30’a çıkacağını düşünüyorum.”

“Sertifikalı firmalar tercih edilmeli”

“Aydınlatmaya önem verilmeli ve Çin’den gelen ürünler değil, özellikle markalaşmış, sertifikalı firmalar tercih edilmeli” diyen Uğuz, kullanıcılardan taleplerinin; öncelikle çalışılan firmanın sertifikasını, marka tescil, İSO ve CE belgelerini istemeleri olduğunu kaydetti. Sektöre yönelik hiçbir yaptırım olmadığını aktaran Uğuz, ancak kamu kurumlarının artık Bayındırlık Şartnamesi'ne uygun armatür istemelerinin bile çok önemli ve iyi bir gelişme olduğunu belirtti. Ancak işin denetim kısmında biraz sıkıntı olduğuna da değinen Uğuz, kontrolörlerin denetimi iyi yapmaları gerektiğini vurguladı. Teknoloji bazlı üreticilere, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, aydınlatma gibi ürün gruplarının imalatını yapan firmalara KOSGEB desteği verilmemesinden yakınan Uğuz, aydınlatma sektörüne KOSGEB desteği sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Birkan UĞUZ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.