Solar Impulse 2 yola çıktı

Uçuşun amacı, temiz yakıtları öne çıkarmak ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmak.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ

Tek damla fosil yakıt kullanmadan tüm dünyanın çevresini dolaşmayı hedefleyen Solar Impulse 2 bu hafta pazartesi günü yola çıktı. Uçak hafta başındaki yolculuğuna sabah 5.30’da Silikon Vadisi'nden başladı. Uçuşun amacı ise, temiz yakıtları öne çıkarmak ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmak.

Solar Impulse 2, yalnızca güneş enerjisi ile çalışıyor ve tüm kanatlarının üst kısımları güneş panelleri ile kaplı. Gündüzleri doğrudan güneş enerjisi ile çalışırken, uçak içerisindeki 4 farklı pil gün içerisinde şarj olarak gece uçuşunda elektrik motorlarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor. Bu yapısı ile Solar Impulse 2 birkaç ay- dan fazla havada uçmaya devam edebilecek bir donanıma sahip. Ancak insan pilot sebebiyle uçuşlar birkaç gün ile sınırlandırılmak zorunda kalınıyor. Pilot 3 gecelik uçuşta, toplam 20 dakikadan oluşan kısa uyku molaları ile yolculuğa devam ediyor.

Pazartesi günü havalanan Solar Impulse 2, yolculuğuna geçen yaz Abu Da- bi’den başlamıştı. Asya Pasifiği sorunsuz bir şekilde geçen uçak, Havai yakınlarında kötü hava şartları sebebiyle uzun bir mola verdi.

Bir sonraki mola yeri olan New York’a uğradıktan sonra uçak Atlantik Okyanusu'nu geçerek Avrupaya ulaşacak. Yılın son çeyreğinde ise Abu Dabi’de yolculuğunu bitirecek.

Yalnızca güneş enerjisi kullanıyor

Bir aydan fazla havada

kalabilir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.