"Uber çıkarmaya değil, yerli ürüne odaklandık"

"Teknopark deyince akla sadece mucitler gelmemeli" diyen Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak, sanayii ve yerli ürün üretilmesini destekleyen teknopark olmak istediklerini söyledi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

İstanbul Yıldız Teknik Üniversite’sinin Davutpaşa kampüsünde kurulan Yıldız Teknopark Türkiye’de yasayla kurulmuş 42 teknoparktan biri. Yürütülen projeler ve Ar-Ge merkezi varlığıyla Türkiye’nin 2’nci büyük teknoparkı olan Yıldız Teknopark, yıllar içinde yeni binalar eklenerek büyümesini sürdürüyor. Şu an inşaat halinde yapımı devam eden binalar ile teknoparkın toplam yatırım maaliyeti 300 milyon TL’yi buluyor. Teknoparklar deyince akla 'mucit yuvası' geldiğini söyleyen Yıldız Teknopark Genel Müdürü Mustafa Albayrak, Yıldız Teknopark olarak sanayii ve üniversiteyi ortak çalışmalarla birleştirmeye önem verdiklerini belirtti. Bütün teknoparkların bilişim üzerine odaklamaması gerektiğini dile getiren Albayrak, “Özellikle sanayii destekleyen teknopark olmak istiyoruz. Sanayii desteklemeye ve KOBİ’leri katma değerli ürünle buluşturmaya odaklandık. Firmalara sadece ihracata ve patent yönetimine yönelik baskı yapıyoruz” diye konuştu. Mucit çıkarmanın da önemli olduğunu bu alanda çalışan startupları ve firmaları da olduğunu hatırlatan Albayrak, “Yeni ürünler geliştirirken ve keşfetmeye çalışırken bir yandan da çok basit var olan şeyleri yapıp geliştirmek gerek. İhtal edilen çok basit teknolojileri yerlileştirmek gerek. Biz yerli ürün yapmak istiyoruz” dedi.

Herkesin Twitter, Whatsapp gibi bir program yapayım köşeyi dönerim hayal- lerine kapılmış durumda olduğunu söyleyen Albayrak, şunları ekledi: “Ancak şöyle bir yanlış var. Ben projelere hep ticari açıdan bakıyorum. Teknik olarak o ürünü bulsanız bile siz ABD’den Silikon Vadisi’nden çıkarmadan bütün dünyada kullanılabilir bir proje yapamazsınız.Örneğin, Uber gibi bir sistem Türkiye’den yayılsa bütün dünyada kullanılamazdı. Bu bir gerçek.”

Teknoparkaların bir alan seçip o alana odaklanılması gerektiğini söyleyen Albayrak, teknoloji geliştirmenin sadece bilişim olmadığını ve tarım, gıda gibi konularda Ar-Ge merkezlerini barındıran teknoparklar olması gerektiğini belirtti.

Yıldız Teknopark’a projesi olan herkesi kabul ettiklerini belirten Albayrak, “Projenizle geliyorsunuz. Proje 4 kişilik hakem heyetinden geçerse biz burada yer gösteriyoruz. Bizi plaza ya da AVM’den ayıran bu. Biz projelere kiralık yer veriyoruz” diyor. Teknopark içinde olmanın şirketler için daha karlı olduğunu vurgulayan Albayrak, şunları anlattı: “Teknoparklarda çalışanlara bakanlık muafiyet veriyor. Biz de bakanlıkla o firmalar arasında bir arayüzüz. Bu kadar mühendis burada çalışıyor diyoruz. Onlar da o muafiyetleri hak ediyor.” Yıldız Teknopark’ın gelecek gördükleri startuplara yüzde 4 gibi sembolik payla ortak olduğunu anlatan Albayrak, bunun kar amacı gütmeden sadece destek olmak için yaptıklarını kaydetti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.