Zor kararları kolaylaştıran mobil uygulamalar

Günümüzde hemen hemen her şey ile ilgili uygulamalar mevcut. O halde önemli kararlar vermenize yardımcı olabilecek bir uygulama neden olmasın ki?

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ murat.yildiz@dunya.commurat.yildiz@

İş performansının iyi kararlar vermeye bağlı olduğu iyi bilinen bir gerçek. Pazar trendleri ve dışa açılmak konusunda akıllı kararlar verirseniz iş birimleriniz büyüyecektir. Neyse ki günümüzde bilgiyi takip etmenize, karşılaştığınız seçenekleri düşünüp taşınmanıza ve sonrasında da daha iyi kararlar vermenize yardımcı olabilen birden fazla araç bulunuyor. İş süreçlerinizde karar almanızı kolaylaştıracak en iyi mobil uygulamaları sizin için derledik.

1. OMNİFOCUS

OmniFocus, iş ve yaşamınızı açıkça belirgin görevler halinde organize etmenize yardımcı olan bir verimlilik aracı. Amacı daha fazla odak noktası oluşturmak ki böylelikle daha iyi kararlar verebilirsiniz. Yardımcı olduğu yollardan biri de görevler ve alt başlıklar arasında doğru bağlantılar oluşturmak. Mesela, görevleri telefon numaraları ya da e-postaları yanıtlamayla bağlantılı biçimde etiketleyebiliyor ve ardından bu eylemleri yerine getirebiliyorsunuz. Filtreler size sadece bugün ya da bu hafta ne yapmanız gerektiğini veya yalnız belirli bir projeyle ilgili görevleri gösteriyor.

2. CLOVERPOP

Dikkat dağınıklıklarını ayıklayıp mevcut seçenekler üzere odaklanmanıza yardımcı olmak için tasarlanan bir diğer uygulama olan CloverPop, üç adımlı bir süreç kullanarak kararlarınızı şekillendirmenize yardımcı oluyor. İlk olarak anahtar takım üyelerinden girdi almak için bir anket kullanıyor ve onların yanıtlarını topluyorsunuz. Karar verdiğinizde analitikleri nasıl kullandığınızı, ekibin görüşlerini nasıl dahil ettiğinizi paylaşabiliyorsunuz. Böylece vereceğiniz nihai karara ulaşmadan önce daha fazla veri toplama şansına sahip oluyor- sunuz. Uygulama, kararlarınıza odaklanmak zorunda olduğunuzu söyleyen ve bunu organizasyonun toplam hedefleriyle ilişkilendiren davranış bilimini temel alıyor. CloverPop CEO’su Erik Larson’a göre yöneticilerin yüzde 95’i yeterince alternatife bakmaksızın sadece birkaç seçenekle bir karar veriyor. Bu sebeple her bir CloverPop kararı en az dört seçeneği barındırmak zorunda. Uygulama aynı zamanda girdilerini almak için en az 5-6 kişiyi karar sürecine dahil etmenizi gerektiriyor.

3. İTHOUGHTS FOR İPAD

iThoughts zihin haritalama için kullanılan bir Mac ve iOS uygulaması. Bu araçtaki fikir, kompleks bir konuyu alıp onu kolaylıkla anlaşılabilir parçalara ayırmak. İlgili başlıkların merkezde bulunan ana kararlara bağlı olduğu bir organizasyon şeması gibi çalışıyor. Ayrı görev ve kararlara sahip olduğunuzda, bunların birleşerek nasıl toplam bir kararı oluşturduğunu görmek daha kolaylaşıyor. Karar değişkenlerini görmek için bir zihin SWOT’u (Güç, Fırsatlar, Zayıflıklar ve Tehditler) oluşturabilirsiniz. Ve bir kararın etkilerini analiz etmek üzere hızlıca bir PESTLE (Politik, Ekonomik, Sosyal, Teknolojik, Yasal, Çevresel) zihin haritası tasarlayabilirsiniz.

4. MİNDNODE FOR İPAD

Fikirleri karalama güç kararlar verirken faydalıdır. MindNode iPad için (Mac için de var) basit bir not alma ve zihin haritalama uygulaması. Uygulamanın temel amacı bilgi “düğümleri” oluşturmak; yani anahtar kararların par- çası olan bağlantılar. MindManager 2016 kadar gelişmiş değil ve OmniFocus’daki görev tabanlı haritalamaya sahip değil ama daha serbest yapılandırma doğasıyla verilerin nasıl göründüğünü izlemek için düğümleri hızlıca ayarlayabiliyorsunuz. Uygulama geleneksel bir zihin haritalama aracından ziyade PowerPoint gibi çalışıyor.

5. MİNDMANAGER 2016

Tüm bilgilere sahip olduğunuzda karar vermek daha kolaydır. Bu bilinen bir şey ancak veriyi görselleştirmek güç olabilir. MindManager 2016 bunun nasıl çalıştığına iyi bir örnek. Bir ağ mimarisi hakkında bir karar vermeniz gerekiyorsa, diyagramı çizebilirsiniz. Eğer işe alma-işten çıkarma kararları vermeniz ya da departman değişiklikleri yapmanız gerekiyorsa, bir organizasyon şeması oluşturabilirsiniz. Ancak var olan çizim ve illüstrasyon araçları çok karmaşık gelebilir. MindManager 2016 süreci kolaylaştırmaya yardımcı olmak için bir sürükle bırak ara yüzü kullanıyor. Temel tablo ya da zihin haritası tamamlandığında iş dokümanları veya fotoğraflar gibi eklentileri ekleyebilir, diyagramın bölümlerini etiketleyebilir ve arından bu etiketler üzerinde arama ve filtreleme yapabilirsiniz.

CloverPop, üç adımlı bir süreç kullanarak kararlarınızı şekillendirmenize yardımcı oluyor. Yöneticilerin yüzde 95’i yeterince

alternatife bakmaksızın sadece birkaç seçenekle bir

karar veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.