Girişimcilik üçüncü evresinde

Girişim Fabrikası Kurucusu ve Direktörü İhsan Elgin, Türkiye'de girişimciliğin, e- ticaret ve yazılım algısından sonra donanım algısıyla üçüncü evresine girdiğini ifade ediyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Özyeğin Üniversitesi bünyesindeki kuluçka merkezi Girişim Fabrikası, Türkiye’nin girişimciler için kurulan ilk teknoloji ve iş hızlandırma programlarından biri. İntübasyon merkezlerinden farklı olarak mentorluk ve hizmet odaklı olan program, girişimcileri müşterlerle ile buluşturuyor. Girişimciler için finansal teknolojiler ve perakende teknolojileri alanında dikey programlar yapan Girişim Fabrikası, bu alanlarda şirketlere kurum içi girişimcilik programı ile destek olurken sonrasında bu iki programı birleştirip girişimcilerle kurumları bir araya getiren etkinlikler yapıyor. Girişim Fabrikası Kurucusu ve Direktörü İhsan Elgin, kendilerini pazara giriş programı olarak konumlandırdıklarını belirtiyor.

Dünyada yaygınlaşan Maker programlarının Türkiye’de son trend olduğunu anlatan Elgin, yeni jenerasyonun kendi başına bir şeyler yapma eğilimin bu trendi doğurduğunu ifade ediyor. Elgin, Maker’lığı şöyle anlatıyor: “Hayal ettiğiniz şeyi 3D yazıcılarla hemen hayata geçirdiğinizi düşünün. Bu bir sürü şeyin denenebilirliğini artırıyor.

Kalıptaki uymama riskini de azaltıyor. Bütün mühendisler anlamlı mühendislere döndü. Çizdiği projeler, kağıt üzerinde değil de elle tutulur oldu. Maker’lığın özelliği bu aslında bir şeyleri elle tutulur hale getirmek. Bu trend acayip büyüyor.”

Maker’lığın donanım konusundaki girişimcilik açığını kapattığının altını çizen Elgin, “Türkiye’de girişimcilik diyince akla ilk olarak e-ticareti geliyordu. Sonra hep yazılımları anladık. Ancak dünyanın en çok donanıma ihtiyacı vardı ama donanım zordu. Bunca yıllık eksik 3D yazıcılarla kapancak gibi görünüyor. Şimdi denemek daha kolay oldu. Girişimcilik donanımla üçüncü evresine girmiş oldu” diyor. Üç yıldır tematik program-

lara yöneldilerini kaydeden Elgin, Türkiye’deki trend bu alana doğru gittiğini belirtiyor.

Şirket destekleyen startup trend

Güçlü projelerin kurum desteği olmadan hayata geçemediğini vurgulayan Elgin, Türkiye’nin ekonomisi KOBİ üzerine kurulu ülke olduğu için B2B yani işletmeden işletmeye olan projelerin daha kritik olmaya başladığının altını çiziyor. Ancak Türkiye’deki intibasyon merkezlerinde çalışılan projelerin yüzde 60’ı işletmeden tüketiciye olduğunu ve bu yüzden işletmeye destek veremediklerini anlatan Elgin, şunları söylüyor: “Biz şimdi işletmeden işletmeye olan projeler önem vermeye başladık. Arkamıza da büyük kurumları almaya başladık. Trend şirket destekleyen startuplara doğru kayıyor.” Kurumları girişimcilerin yanına çekip hızlandırmaya çalıştıklarını kaydeden İhsan Elgin, bu benimsenirse kırılma noktası olacağını belirtiyor. "Girişimciliğin sürdürülebilir ekonomiye faydası var" diyen Elgin, şirket kapatmayı kolaylaştırmak gerektiğini, kimsenin 15 -16 ayda kurtulamadığı şirketi kurmak istemediğini söylüyor.

Yeni kuşağın başardığı

kadar fiyatlama istediğini söyleyen İhsan Elgin “15 yıl içinde her çalışan şirketin ortağı olacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.