Tutku eşittir en iyi olmak

Yaptığınız işte en iyisi olmak için ne yapmalısınız? Bu konuda verilen en iyi tavsiye şu: Hayatta sizin için en önemli olan ‘şeyi’ tespit edin ve enerjinizi bu alanda harcayın.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN KARABOĞA ARABOĞA kezban.karaboga@dunya.comga@dunya.com

Belki dünyadaki en iyi gitaristlerden birisi Eric Clapton’a bir basın toplantısında hobi olarak ne yaptığını soruyorlar. Clapton şöyle cevaplıyor: “Gitar çalıyorum.” Bunun üzerine aynı kişi devam ediyor: “Neden gitar çalıyorsun, zaten dünyadaki en iyi gitaristsin.” Eric Clapton cevap veriyor: “Tam da bu nedenle en iyisiyim çünkü her günümü buna adıyorum.” Bakın bu konuda World Economic Forum (Dünya Ekonomik Forumu) ’nun internet sitesi weforum’da WEF İnsan Kaynakları Şefi Paolo Gallo’nun bir makalesi yayınlandı. İlginç tespitleri var. Diyor ki Gallo, Clapton söylediği gibi bir insanın işinde en iyisi olmak için ihtiyaç duyacağı en önemli duygular tutku ve işine konsantre olmaktır. Doğru. Peki, ama nasıl? Burada önemli olan konsantrasyonu bozmamak, çalıştığınız alandaki pürüzlerin yolunuzu engellemesine izin vermemek ya da pürüzleri minimize etmektir. Bunu nasıl yapacaksınız? Mesela şöyle: Belki de sembolik olarak, beyaz bir kâğıda hayatınızdaki 5 önemli ‘şeyi’ yazın. Daha sonra bu hedefler için ne kadar zaman harcadığınızı, bunları gerçekleştirmek için gerçekten ne kadar çaba gösterdiğinizi gözlemleyin. Peki, listeye yazdığınız 5 önemli konu için gerçekten gerekli enerjiyi harcıyor musunuz? Sorunun cevabı işinizdeki başarıyı da gösterecek.

Tabii, sizi yaptığınız şeyden alıkoyacak engellemeleri yolunuzdan temizlemek için sürekli uyanık olmalısınız, böylece hayatınıza gerçekten anlam katacak şey için daha fazla enerji harcayacak zamanı bulacaksınız. Yani odaklanacaksınız. Bakın, belki de 2 bin yıl önce Romalı düşünür, filozof Lucius Annaeus Seneca bir cümlesi durumu özetliyor: “Aslında yaşam yeteri kadar uzun ve eğer hepsini iyi değerlendirebilirsek bize karşı yeteri kadar da cömert. Bu nedenle eğer onu nasıl kullanacağımızı bilirsek, hayat uzundur.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.